Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Plan Junckera: 55 mln euro szansą dla polskich startupów

Cogito Capital, firma venture capital z siedzibami w Warszawie i Nowym Jorku, sfinalizowała pierwsze zamknięcie funduszu Cogito I z kapitalizacją 55 mln euro. Strategia inwestycyjna Cogito opiera się na wykorzystaniu rosnącej liczby i atrakcyjności przedsięwzięć technologicznych z krajów Europy Centralnej. W ostatnich kilku latach coraz więcej spółek regionu z sukcesem realizuje projekty w skali globalnej jak UIPath, TransferWise, Taxify (Bolt), a wcześniej CD Project, Skype i AVG.

Działalność Cogito obejmuje inwestycje w spółki technologiczne na etapie wzrostu, pozyskujące finansowanie na etapie rund B i C, działające w segmencie business-to-business (b2b) w sektorach rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw (enterprise software), fintech i insurtech oraz technologii mobilnych. Fundusz koncentruje się głównie na inwestycjach w spółki działające w Europie Centralnej, mających potencjał na ekspansję globalną lub już realizujących strategię wejścia na rynek USA lub na rynki innych krajów europejskich.

Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu i sieci kontaktów zespołu zlokalizowanego w Europie i USA, fundusz ma unikalne kompetencje aby efektywnie wspierać spółki z Polski i Europy Centralnej w ekspansji na rynki międzynarodowe.

Ponad 90 proc. zgromadzonego kapitału funduszu pochodzi od finansowych inwestorów instytucjonalnych. Jako pierwszego inwestora Cogito I pozyskał Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), i następnie podpisał umowy z dwoma funduszami funduszy zarządzanymi przez PFR Ventures (PFR): PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC, jak również z kilkoma inwestorami komercyjnymi.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny za euro i dialog społeczny, powiedział: – Plan Junckera w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych odgrywa ważną role we wsparciu startupów w zakresie finansowania ich innowacyjności, wzrostu i ekspansji rynkowej. To porozumienie pozwoli coraz większej liczbie europejskich spółek technologicznych z dużym potencjałem wzrostu uzyskać wsparcie jakiego potrzebują aby wykonać następny krok w ich rozwoju.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego, że do naszego pierwszego funduszu pozyskaliśmy tak silnych instytucjonalnych inwestorów finansowych. Udział EIF jako pierwszego inwestora (anchor investor) Cogito oraz jednoczesne znaczące zaangażowanie PFR Ventures jako lokalnego funduszu jest przypadkiem bez precedensu w segmencie funduszy VC inwestujących na etapie wzrostu w regionie Europy Centralnej – powiedział Sylwester Janik, General Partner w Cogito Capital.

– Cieszymy się że możemy wesprzeć fundusz Cogito I w jego inwestycjach w innowacyjne przedsiębiorstwa w Polsce i Europie Centralnej, regionie o wielkim potencjale innowacji i kreatywności – powiedział Pier Luigi Gilibert, Chief Executive, EIF. – Jako wiodący inwestor w fundusze venture capital w Europie, EIF jest przekonany że wsparcie spółek technologicznych w ich wzroście jest kluczowe do tego, aby mogły one w istotny sposób budować wzrost całej gospodarki kraju i regionu. Jesteśmy również zadowoleni że naszą inwestycję w Cogito Capital jako przyszłego protagonistę polskiej gospodarki realizujemy wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju.

Inwestycja EIF pochodzi w częsci z European Fund for Strategic Investments (EFSI), kluczowego projektu Planu dla Europy (Planu Junckera) realizowanego przez Unię Europejską. Plan Junckera ma na celu pobudzenie inwestycji tworzących miejsca pracy i wspierających wzrost gospodarczy poprzez lepsze wykorzystanie dostępnych obecnie i nowych źródeł ich finansowania oraz usunięcia barier dla inwestycji.

– Cieszę się, że mogliśmy zainwestować w Cogito wspólnie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Zapewnione przez nas środki trafią do zespołu, który posiada bogate doświadczenie w międzynarodowych inwestycjach, zna polski i środkowoeuropejski rynek, a także pomoże zapewnić transfer wiedzy z najbardziej rozwiniętych ekosystemów innowacji. Cogito to największy fundusz, jaki utworzyliśmy do tej pory w ramach programów PFR Ventures – wierzymy, że jego działalność znacząco wpłynie na wysokość rund inwestycyjnych w Polsce, a także dostępność kapitału dla bardziej dojrzałych przedsiębiorstw. Myślę, że pierwsza inwestycja jest dobrym potwierdzeniem tych słów – powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

– Z satysfakcją obserwujemy jak uruchomione przez nas instrumenty tworzą nową jakość na rynku VC w naszym regionie. Międzynarodowy charakter funduszu oraz unikalne know-how i doświadczenie zespołu Cogito pozwolą zaimportować na nasz rynek najlepsze praktyki i budować kompetencje w obszarze inwestycji venture capital. Strategia inwestycyjna funduszu, potwierdzona pierwszą inwestycją, otwiera nowe możliwości przed spółkami technologicznymi z sektora usług B2B, Fintech&InsurTech oraz technologii mobilnych – powiedział Włodzimierz Kuc, Dyrektor Działu Inwestycji B+R NCBR.

Cogito Capital zostało założone w 2018 roku przez Sylwestra Janika i Martina Jasińskiego, posiadających ponad 25-letnie doświadczenie w zakresie inwestycji venture capital oraz zarządzania przedsięwzięciami technologicznymi.

Przed założeniem Cogito, Sylwester Janik m.in. pełnił funkcję Senior Partnera w MCI Capital, realizując inwestycje w Europie Centralnej i Zachodniej w spółki technologiczne na etapie wzrostu takie jak Azimo, Invia, Answear czy iZettle, które to zostało przejęte przez PayPal w połowie 2018 roku za 2.2 mld dolarów, będąc pierwszym fintechowym unicornem z portfela funduszu z Europy Centralnej.

Martin Jasiński był założycielem i partnerem zarządzającym New Europe Ventures, funduszu VC z Nowego Jorku inwestującym w spółki technologiczne na wczesnym etapie, rozwijane przez zespoły z Europy Centralnej np. Medicalgorithmics, OncoArendi, AirHelp lub Waltz (przejęty ostatnio przez WeWork); wcześniej zajmował wysokie stanowiska zarządzające w Tata Communications Growth Ventures Group i Verizon, USA.

Inwestycja PFR Ventures w fundusz Cogito realizowana jest przez fundusze PFR KOFFI oraz PFR NCBR CVC, które zarządzają środkami pochodzącymi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Cogito Capital
Cogito Capital jest firmą venture capital z siedzibą w Warszawie i Nowym Jorku, inwestującą w spółki technologiczne na etapie wzrostu, działające w Europie Centralnej i mające potencjał lub realizujących już ekspansję globalną poprzez wejście na rynek USA lub na rynki innych krajów europejskich. Fundusz Cogito I, zarejestrowany w Luxemburgu koncentruje się głównie na inwestycjach w ramach rund B i C w spółki działające w segmencie business-to-business (b2b) w 3 sektorach: rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw (enterprise software), fintech i insurtech oraz technologii mobilnych (medtech/telemedycyna, IoT etc).

Europejski Fundusz Inwestycyjny
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Misją EIF jest wspieranie euroejskich micro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez pomoc w dostępie do finansowania ich rozwoju. EIF wdraża I rozwija instrumenty finansowe w zakresie venture & growth capital, gwarancji i mikrofinansowania skierowane szczególnie do segmentu MSP. W jego roli, EIF wspiera cele Unii Europejskiej w zakresie wsparcia innowacji, badań i rozwoju (R&D), przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

PFR Ventures
PFR Ventures to największy w Europie Centralnej zarządzający funduszami funduszy, którego celem jest zainwestowanie wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami ponad 4 mld złotych w fundusze venture capital. Celem inwestycji tych funduszy będzie przyśpieszenie rozwoju polskich innowacyjnych przedsiębiorstw będących na wczesnym etapie lub na etapie wzrostu. 2,7 mld złotych, którymi dysponują fundusze zarządzane przez PFR Ventures, pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. (link is external)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR)
NCBR jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama