Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kultura: Plenerowa wystawa fotografii Leszka Mądzika w Białej Podlaskiej (galeria)

Kilkanaście państw świata i poszukiwania „Sacrum Miejsc”, wpisanych w lokalny krajobraz. Doświadczenia zebrane i utrwalone za pomocą fotografii. Staranie wyselekcjonowane i połączone w wielowątkową sakralną opowieść. Siła wiary, jej namacalne dowody i uniwersalność przekazu spotkania z Sacrum, to składowe plenerowej wystawy fotografii Leszka Mądzika, którą oglądać możemy od 14 czerwca w bialskim Parku Radziwiłłów. 

Otwarcie plenerowej wystawy rozpoczęła etiuda teatralna pod reżyserskim okiem profesora Leszka Mądzika, w wykonaniu młodzieży z Koła Teatralnego „Atelier”,  działającego przy IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej, prowadzonego przez Beatę Samojluk.

– Praca to połowa sukcesu. Ważne jest, aby się młodzież zdobyło, czy ona się w to angażuje, czy się ożywiają tym co robią. Na początku zobaczyłem, że już dobrze się zaczęło i był w związku z tym komfort pracy. Całość prac zrobiliśmy w dwie i pół godziny, co z innym zespołem trwałoby pewnie zdecydowanie dłużej. Udało się to dlatego, że pomimo upału i trudnych warunków, młodzi chcieli, aby nie rozczarować widzów i mnie. Zostawiłem im wolną rękę, dużo było więc improwizacji. W swoim teatrze sam do końca pilnuje tego, aby wszystko było to, jak ja chcę, a tu otwieram się na młodzież, aby coś od siebie dała i dbam tylko o ogólny szkielet dramaturgii – mówi Leszek Mądzik o zaprezentowanej przez bialską młodzież etiudzie.

– Przed niespełna tygodniem gościliśmy w Parku Radziwiłłów prace kilkunastu artystów w ramach Parku Sztuki. Dzisiaj znowu liczne grono bialczan przyszło do swojego parku, żeby ponownie skonfrontować się z wysokiej jakości sztuką, którą mamy okazję podziwiać w ramach wystawy fotografii profesora Leszka Mądzika – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Na wystawie obejrzeć można kilkadziesiąt zdjęć, które powstały podczas podróży profesora Leszka Mądzika z Teatrem Scena Plastyczna KUL do m.in. Peru, Boliwii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy oraz w różne regiony Polski. Zdjęcia przedstawiają rzeźby, malarstwo oraz architekturę połączone tematem Sacrum. W pracach dominuje wątek pasyjny. Przedstawione Sacrum można odnieść do kondycji człowieka, jej wpływu na nią, a także na sens naszego życia i prawa tego świata.

– Wszystkie te zdjęcia robiłem dość długo i trzymałem w szufladzie, chcąc mieć dla siebie jako takie momenty inspirujące do tego, co robię w teatrze. Te zdjęcia są bowiem rodzajem scenariuszy. Pomyślałem, że się obnażę z tymi zdjęciami i pokażę je szerzej. Stwierdziłem też, że jeśli te zdjęcia się powiększy się i zwielokrotni, to one na tym zyskają. Dodatkowo jeśli będą one w przyrodzie, w naturze, to jeszcze daje im to taki dodatkowy kontekst. Jeśli chodzi o wybór kadrów, to muszę powiedzieć, że to nie ja ich szukałem, tylko one mnie szukały. Dostrzegam w tych zdjęciach pewną tajemnicę, którą chciałbym, aby się znalazła w teatrze – mówi autor wystawy profesor Leszek Mądzik.

Aranżacja przestrzeni i wybór układu prezentowanych zdjęć należał do organizatora wystawy pracowników Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

– Pomysł wystawy narodził się już kilka lat temu. Gościliśmy w 2013 roku pana profesora z wystawą Fotografia Scenografią Teatru i ze spektaklem Bruzda, który był przedstawiany w kościele św. Antoniego. Nawiązała się wówczas współpraca pomiędzy muzeum a profesorem Leszkiem Mądzikiem. W tym roku postanowiliśmy zrealizować kolejny pomysł wystawy. Wystawa była już prezentowana w innych miejscach, parkach, ogrodach w innych miastach. U nas w parku fotografie również prezentują się znakomicie – mówi dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violetta Jarząbkowska.

Zdjęcia można oglądać w bialskim Parku Radziwiłłów do 21 lipca.

Wkrótce nasz materiał filmowy z wernisażu.

***
Leszek Mądzik jest profesorem Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wykładał też na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest założycielem i szefem Sceny Plastycznej KUL, autorem plakatów i grafiki książkowej. Jego autorskie spektakle brały udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Laureat wielu nagród i odznaczeń, autor scenografii na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Mądzik prowadził również zajęcia ze studentami i wystawiał z nimi widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze.

[foogallery id=”159810″]

 


materiał: kultura / Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa / Jarosław Domański

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama