Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Muzyczna uczta na 12. Biała Blues Festival (galeria)

W miniony weekend (27-28 kwietnia) na scenie w auli AWF w Białej Podlaskiej odbyła się 12. edycja Biała Blues Festiwal. Tegoroczne święto bluesa w Białej Podlaskiej zapewniło po raz kolejny fanom dwunastu taktów dużą dawkę wyśmienitych muzycznych wrażeń. Na scenie zagrały czołowe kapele polskiej sceny bluesowej a także gość specjalny z Argentyny. 

Już od dwunastu lat w Białej Podlaskiej staraniem Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego pod wodzą Jarosława Michaluka, organizowany jest Biała Blues Festival, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych, nie tylko Białej Podlaskiej, ale również naszego regionu a nawet tzw. „ściany wschodniej”. Coroczne koncerty, są nie lada gratką dla wszystkich miłośników muzyki bluesowej i około bluesowej.

– Warto inwestować w takie wydarzenia. Nasza kultura jest szerokotorowa i z uznaniem przyjmuję, że są w Białej Podlaskiej takie środowiska, które pokazują mniej popularne, jak w tym przypadku gatunki muzyki, choć z całą pewnością wielu by się z tym nie zgodziło. Ja akurat należę do tego pokolenia, które na bluesie i rock and rollu się wychowało. Duża publiczność gromadzona corocznie jest najlepszą odpowiedzią na to, czy w Białej Podlaskiej istnieje zapotrzebowanie na taką sztukę i kulturę na tym poziomie. Tutaj niezmiennie należy docenić starania Bialskpodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego, któremu przewodzi nasz maestro i impresario Jarosław Michaluk. Dlatego jako miasto angażujemy się, nasze miejskie środki w ramach konkursu na realizację zadań artystycznych stowarzyszenie pozyskuje między innymi na przygotowanie tego festiwalu a ja jako prezydent miasta mam zaszczyt obejmować wydarzenie honorowym patronatem – mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Pierwszego dnia na scenie wystąpiły dwa zespoły, energetyczny Pokój Numer 3 oraz równie utalentowany i przebojowy zespół Szulerzy z charyzmatyczną Anna Niestatek na wokalu.

– Pierwszego dnia rozpoczęliśmy koncertem zespołu Pokój Numer 3 z Bydgoszczy. Zespół bardzo młodych muzyków, grających bardzo kompetentnie i stylowo. Zaprezentowali repertuar głównie ze swojej nowej płyty pt. „Nie Płynie Czas”. Drugi zespół Szulerzy z Inowrocławia. Zespół istniejący już od kilkunastu lat, mający w swoim dorobku wiele płyt. Dali wspaniały show, publiczności bardzo się podobało, szczególnie popisy akrobatyczne kontrabasisty. Jak sami twierdzą, są jedynym takim zespołem w Polsce grającym blues and roll. To takie połączenie rhythm and bluesa stylowego z lat 50-tych i 60-tych z muzyką swingową i soulową – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Michaluk.

Drugiego dnia sceną Biała Blues Festiwal zawładnęły dwa projekty, pierwszy to legendarna już polska grupa JJ BAND, wielokrotnie nagradzana za najlepsze polskie płyty bluesowe, dla najlepszego polskiego harmonijkarza i gitarzysty bluesowego, czy najlepszego zespołu bluesowego. W Białej zagrali specjalny koncert ku pamięci nestora polskiego bluesa Tadeusza Nalepy. Zabrzmiały takie klasyki jak: „Nie żałuj mnie”, „Pukam do drzwi twego snu”, „Oni zaraz przyjdą tu” czy nieśmiertelny „Kiedy byłem małym chłopcem”. Utwory muzycy zagrali w swoich aranżacjach, nie zabrakło żywiołowych solówek gitarowych lidera i Bartka „Boruta” Łęczycki, który czarował na swojej harmonijce ustnej. Zespół umiejętnie balansował dynamiką dźwięków, improwizował, muzycy bawili się się przy tym znakomicie co świadczy tylko o ich doskonałym warsztacie muzycznym i doświadczeniu scenicznym.

– Czuliśmy się dziś bardzo dobrze na scenie. Widać, że publiczność jest tu nieprzypadkowo, była przygotowana, fajnie reagująca. Jesteśmy tutaj pierwszy raz i widać, że jest osłuchana, po koncercie rozmowy z nami, ludzie podchodzili do nas dawali nam płyty do podpisania, naprawdę mamy pozytywne wrażenia. O tym bluesie różnie się mówi, ale jakoś festiwale bluesowe są pełne publiczności. Ta muzyka żyje, na pewno są potrzebni młodzi wykonawcy, żeby był cały czas ruch w tym interesie. Nasz zespół obecnie ma się świetnie, gramy cały czas, przygotowujemy nową płytę, która prawdopodobnie ukaże się na wiosnę przyszłego roku – mówi lider zespołu JJ BAND Jacek ”Jogi” Jaguś.

Gwiazdą tegorocznej edycji Festivalu była VANESA HARBEK utalentowana pochodząca z Argentyny gitarzystka, wokalistka , trębaczka i showmanka, która na bialskiej scenie wystąpiła  z niezwykle aktywnym gitarzystą basowym i menadżerem Łukaszem Gorczycą oraz nieodłączny kompanem z sekcji rytmicznej Tomkiem Dominik na perkusji. Trio zagrało ze swadą, jakby grali ze sobą od kilkunastu lat, co świadczy tylko o umiejętnościach każdego z osobna. Usłyszeliśmy kilkanaście kompozycji z pogranicza bluesa, jazzu, rocka i soulu czerpiąca z tradycji południowoamerykańskiej i karaibskiej. Vanesa śpiewała po angielsku, ale również w swoim ojczystym języku w utworach popularnych zawłaszcza w Ameryce Południowej.

O wrażenia z koncertów i kilka słów na temat magii bluesa zapytaliśmy jednego z ze stałych bywalców Biała Blues Festival – Wielka zasługa dla organizatorów, że dobrali zespoły tak równe muzycznie, których słuchanie naprawdę cieszy. Teksty i muzyka bluesowa pokazuje, że mimo wielu problemów codziennych jesteśmy piękni, mądrzy. Aby zrozumieć bluesa, trzeba być trochę osłuchanym, ta muzyka narodziła się z jakiegoś bólu, cierpienia, doświadczenia życiowego, nie jest to muzyka rozrywkowa. Blues odzwierciedla te zmagania, trzeba wejść w tą muzykę a ona potrafi nas zmieniać. Takie wydarzenia trzeba organizować, tworzy to pewne więzi międzyludzkie, ta muzyka tworzy taką wspólnotę a to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne – mówi Marek Dorosz z Białej Podlaskiej.

Dodatkiem do muzycznych atrakcji była wystawa plakatów festiwalowych artysty – plastyka Lilli Wielgan-Michaluk. – Są to grafiki robione przez artystkę z tzw. przymrożeniem oka, bardzo żartobliwie przedstawiając artystów. Wielu z nich, którzy tutaj przyjeżdżali i oglądali nasze plakat zrobione przez panią Lilę, było naprawę urzeczonymi i zawsze pod wrażeniem – wyjaśnia dyrektor festiwalu Jarosław Michaluk.

Na koniec informujemy, że w najbliższą niedzielę 5 maja o godz. 18:00 w Pałacu Cieleśnica w ramach Ogólnoświatowego Dnia Jazzu zagra ze specjalnym koncertem bialskie Jazz Trio.

Galeria zdjęć z drugiego dnia Festivalu.

[foogallery id=”148093″]

 


materiał: kultura / Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama