Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Autorzy sześciu projektów artystycznych otrzymają stypendia od prezydenta

1 marca (piątek) o godz. 17.00 w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej 41, podczas charytatywnego koncertu „Zakochani w muzyce” na rzecz Stowarzyszenia Wspólny Świat prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk wręczy stypendia artystyczne.

Stypendyści to osoby o różnorodnych zainteresowaniach. Komisji ds. stypendiów przyznawanych osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnieniem kultury Miasta Biała Podlaska bardzo zależało, żeby stypendia wspomogły działania w różnych obszarach i dziedzinach sztuki.

W komisji zasiedli:

Michał Litwiniuk, prezydent Miasta Biała Podlaska

Beata Demianiuk – specjalista Wydziału Polityki Społecznej, Kultury i Sportu

Jarosław Michaluk – Prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego

Zbigniew Kapela – p.o. w czasie obrad komisji funkcję dyrektora Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

Marek Jędrych – reprezentujący Galerię Podlaską

Krystyna Beń – Radna Miasta Biała Podlaska.

Członkowie komisji reprezentują różne środowiska, co zapewniło obiektywne i wielostronne spojrzenie na złożone wnioski.

Stypendium artystyczne mogą otrzymać osoby mieszkające lub uczące się w Białej Podlaskiej, pragnące zrealizować projekt artystyczny lub twórczy (wystawa, koncert, nagranie płyty, filmu, wydanie publikacji) lub podjąć studia artystyczne, staż artystyczny albo doskonalić warsztat twórczy. Przyznaje się je w dziedzinach takich jak: literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, opieka nad zabytkami, twórczość ludowa.

Kryteriami są: atrakcyjność i oryginalność przedsięwzięcia, a także to, w jaki sposób przyczynia się do indywidualnego rozwoju twórcy. Prezydent Michał Litwiniuk podkreśla: „To szczególnie ważne w przypadku osób młodych, uczniów i studentów, których kreatywność chcemy wspierać i doceniać. Zwracamy też uwagę na dorobek artystyczny. Takie podejście pozwala na docenienie zarówno osób, które zaczynają przygodę ze sztuką, jak i tych, które już są z nią związane. Bardzo ważne, by to równoważyć – doceniać doświadczenie i promować artystyczny zapał i talenty. Przyznając stypendia, zwracamy także uwagę na cel przedsięwzięcia – co będzie efektem podejmowanych działań artystycznych. To są fantastyczne działania wzbogacające nas jako mieszkańców. Chcemy, by były widoczne, dlatego będziemy je promować”.

Wpłynęło 18 wniosków. Kandydaci składali wnioski z danymi osobowymi, przedstawili dokładny opis projektu, stosowne oświadczenia i zgody formalne, port folio, przynajmniej jedną rekomendację od osoby mającej dokonania w dziedzinie, której dotyczy wniosek. Następnie komisja dokonała formalnej i merytorycznej oceny wniosków i rekomendowała Prezydentowi kandydatów do stypendiów.

Komisja wybrała 6 projektów:

– projekt nagrania najwybitniejszych dzieł polskich kompozytorów muzyki organowej – ciekawostką jest, że najprawdopodobniej jeden z utworów pojawi się na płycie jako premiera fonograficzna (Piotr Arseniuk);

– projekt łączący sztukę z turystyką, propozycja stworzenia serii prac przedstawiających malownicze zakątki przyrody powiatu bialskiego. W poszukiwaniu inspiracji autorka zamierza wyruszyć na wycieczki rowerowe, nieraz zjeżdżając ze szlaków, aby odkryć, może jeszcze nieznane innym, miejsca i uwiecznić je na obrazach. Namalowane pracy chciałaby opublikować, stworzyć z nich katalog lub zorganizować wystawę. Do każdej pracy ma zostać dołączony mały wycinek mapy z dokładnie określonym miejscem, gdzie został namalowany konkretny pejzaż (Zuzanna Reluga);

– stypendium przyznano docenionej już i znanej, utalentowanej bialskiej młodej artystce Zuzannie Janik, która wykorzysta je na lekcje emisji głosu w Szkole Gospel w Warszawie. Będzie mogła dzięki stypendium trenować pod okiem najlepszych i znanych nauczycieli. To bardzo poważne przedsięwzięcie, wziąwszy pod uwagę fakt, że artystka ma dopiero 12 lat;

– ponadto stypendia wesprą artystów szkolących się w dziedzinie tańca (Dominik Moroz), rysunku (Marcelina Żurek) oraz tworzących widowiska ogniowe (znany świetnie z pracy w teatrze ognia Damian Trzpil).

 


materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
tekst / grafika: UM w Białej Podlaskiej

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama