Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Za miesiąc „piwko” i inne trunki procentowe znów do kupienia po 22:00. Radni uchylili kontrowersyjną uchwałę

Podczas III sesji Rady Miasta Biała Podlaska w dniu 21 grudnia, radni znieśli uchwałę Rady Miasta poprzedniej kadencji z 06 lipca br., która ograniczała sprzedaż alkoholu poza miejscem sprzedaży na terenie miasta w godzinach 22:00–6:00. Za uchyleniem uchwały głosowało 15 radnych, 4 głosowało przeciwko a 2 wstrzymało się od głosu. Radni zagłosowali również za zwiększeniem limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Skorzystają z tego podmioty, które straciły niedawno koncesję, m.in. restauracja Verona.

 

Przed głosowaniem nie obyło się bez długiej dyskusji i wymiany zdań na temat sprzedaży alkoholu i skutków, jakie wnoszą obowiązujące przepisy a jakie mogą wnieść po ich zniesieniu.

– Alkohol nie jest produktem pierwszej potrzeby, aby handlować nim po 22:00. Kupowanie po 22:00 to jest takie kupowanie na dopicie. Człowiek młody, który jeszcze nie umie pić z umiarem, nie zna swojego organizmu i może dlatego, że nie może kupić alkoholu po 22:00 a nie stać go do pójścia do baru, to powoduje że może nie wypije tego jednego piwa więcej  – mówił na sesji radny Sławomir Potocki (PiS).

W podobnym tonie wypowiadał się radny Stanisław Nikołajczuk (PiS), przedstawiciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która zajmuje się krzewieniem abstynencji. – Dostęp do alkoholu w naszym mieście jest w zasięgu ręki. Nikt nie konsultował z mieszkańcami, czy po wprowadzeniu tej uchwały sytuacja się zmieniła. Apeluję do władz naszego miasta od odstąpienie od tej nieprzemyślanej i bardzo niemoralnej uchwały – prosił radny.

Radny apelował, aby zaniechać procedowania uchwały i skierować ją do dalszych prac w komisjach. Wniosek formalny o tej treści zgłosił radny Karol Sudewicz (PiS), został jednak odrzucony w głosowaniu.

W innym tonie wypowiadał się z kolei radny Wojciech Sosnowski (Koalicja Obywatelska). – Projekt uchwały, uważam, że jest powrotem do normalności i jest również oczekiwaniem wielu tysięcy wyborców, którzy nie tak dawno zdecydowali o większości w Radzie Miasta i o wyborze prezydenta. Wychowujmy i edukujmy młodzież a nie uczmy ich tylko zakazów. Pokazujmy, że można w kulturalny sposób korzystać z dóbr cywilizacji – mówił radny.

W debacie na temat obecności alkoholu w mieście, głos zabrał również przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa). – Przed chwilą na tej sesji podjęliśmy uchwałę o przyjęciu rocznego programu profilaktyki antyalkoholowej, która określa w swojej treści na jakie działania pieniądze pozyskane z tego nieszczęsnego alkoholu były spożytkowane. Apeluje do państwa radnych, abyście byli aktywni w momencie tworzenia takiego programu i zapisywali tam wszystko o czym pan radny Mikolajczuk dziś mówił, aby służby podległe prezydentowi mogły te przepisy realizować. Dzisiaj takie strzelanie ślepakami i mówienie, że coś nie jest zrobione jest według mnie nie konsekwentne – apelował do radnych przewodniczący.

Debata kontynuowana była również w sprawie uchwały dotyczącej ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Biała Podlaska.

W sprawie egzekwowania obowiązujących przepisów i m.in. prawa odbierania pozwoleń na sprzedaż alkoholu przy ich łamaniu przez podmioty prowadzące jego sprzedaż mówił Michał Litwiniuk. – Chcę zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami, to prezydent miasta jako wydający zezwolenie jest upoważniony do jego cofnięcia w wyszczególnionych przypadkach. Chcę zwrócić uwagę, że sprzedający w związku ze sprzedażą alkoholu, jeśli sprzedający nie poinformuje o pojawiających się przypadkach zakłócenia porządku publicznego, daje sam powód do cofnięcia mu zezwolenia. Być może prezydent miasta nie był dotychczas wystarczająco konsekwentny w wykorzystywaniu możliwości wyegzekwowania tego przepisu. Ręka mi nie zadrży w obronie tych wartości nad którymi się dzisiaj pochylamy, jeżeli okaże się, że podmioty prowadzące sprzedaż alkoholu nie wywiązują się ze swoich nie wymyślonych przez nas określonych w przepisach ustawy obowiązków  – zapewniał prezydent.

Rada ostatecznie przegłosowała uchwałę, zwiększając dotychczasowy limit zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie miasta. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć nowe lokale w mieście, a także dla tych którym koncesja nie została przedłużona wskutek ustawy z lipca 2018 roku. Przypomnijmy, że koncesje na sprzedaż alkoholu utraciły jedne z większych restauracji w mieście „Verona” oraz „Stylowa”.

Na sesji oprócz uchwał związanych z alkoholem, radni przegłosowali również uchwały m.in. w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska” dla Józefa Bergiera, rektora Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej a także w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych, na które przeznacza się środki finansowe PFRON w 2018 roku oraz uchwałę w sprawie określenia kwoty jednostkowej dotacji na działalność Centrum integracji Społecznej w Białej Podlaskiej w 2019 roku. Tradycyjnie prezydent miasta Michał Litwiniuk zdał również radnym sprawozdanie z podjętych przez siebie działań w okresie między sesjami. Na koniec przewodniczący rady Bogusław Broniewicz złożył uroczyście wszystkim radnym życzenia świąteczne.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama