Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Ekspedycja Krzna” – ruszamy na wielką przygodę!

Pierwsza tego typu piesza wyprawa wzdłuż rzeki Krzny od źródeł w Rezerwacie Jata niedaleko Łukowa do ujścia do Bugu w miejscowości Neple. Pięć dni, ponad 100 km samotnej wędrówki, aby odkryć piękno doliny jednej z najważniejszych rzek Południowego Podlasia.  Start już jutro 11 maja!


Nazwa Krzna (dawniej Trzna) miała oznaczać prawdopodobnie czystą rzekę. Płynie na dystansie 120 km, jej początek tworzą dwa strumienie Krzna Północna i Południowa, wypływające z bagien w Rezerwacie Jata niedaleko Łukowa. Krzna Południowa uważana jest za początkowe ramię rzeki, jako że jest dłuższa o kilka kilometrów od swojej bliźniaczej strugi i prowadzi od niej więcej wody. W Międzyrzecu Podlaskim oba strumienie łączą się (Międzyrzec, nazwa miasta nie bez przyczyny) i płyną już odtąd jednym korytem aż do ujścia. W ¾ rzeka jest niestety uregulowana przez zabiegi hydrotechniczne, przez co zmienił się jej pierwotny charakter. W ostatnim odcinku ujściowym zachowała jednak swój pierwotny kształt, naturalnie meandrując wśród nadbużańskiego krajobrazu. Zachowały się za to liczne starorzecza na praktycznie całym biegu rzeki. W kilku fragmentach Krzna objęta jest ochroną rezerwatową, m.in. w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu, rezerwacie ornitologicznym Czapli Stóg i rezerwacie leśnym Kania (w dolinie Krzny Południowej). Jej większe dopływy to: prawe – Dziegciarka, Rudka, Zielawa, Czapetka; Lewe –  Złota Krzywula, Klukówka. W Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET-Polska dolina Krzny jest częścią Korytarza Ekologicznego Krzny z odgałęzieniami, który ma znaczenie krajowe. Jest drogą migracji zwierząt. Łączy Obszar Węzłowy Doliny Dolnego Bugu, o randze międzynarodowej, z obszarami o znaczeniu krajowym, zwłaszcza z Siedleckim Obszarem Węzłowym, posiadającym biocentrum w Lasach Łukowskich, i ma powiązania z korytarzem ekologicznym dolnego Wieprza.

Krzna od wieków miała duże znaczenie dla rozwoju osad, a potem miast leżących u jej brzegów. Kształtowała życie człowieka w tym regionie od czasów najdawniejszych i nadal jest stałym elementem krajobrazu dla każdego mieszkańca Południowego Podlasia. Krzna to również granica Między Europą Zachodnią a Wschodnią. Rzeka oddziela Polesie Lubelskie od Niziny Podlaskiej. Nizina Podlaska leży w Europie Zachodniej, a Polesie Lubelskie zaliczamy już do Europy Wschodniej. Wędrując po obu stronach rzeki, przechodząc przez nią pokonujemy, więc granicę między Europą Zachodnią i Wschodnia lub odwrotnie.

Celem ekspedycji będzie poznanie różnorodności Krzny, jej bogactwa przyrodniczego, jak i kulturowego oraz udokumentowanie przebiegu wyprawy i podzielenie się tym z Wami.
Trasa biec będzie możliwie jak najbliżej jej brzegów, ale również prócz samej rzeki ma na celu pokazać dolinę rzeki z perspektywy ludzkich osad. Zahaczy, więc o miasta, jak: Łuków, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska i wiele innych miejscowości.

Aby tytuł wyprawy „Ekspedycja Krzna” był adekwatny do wędrówki, nasz ochotnik całą trasę spróbuje pokonać pieszo za jednym razem, bez żadnej pomocy, z pełnym ekwipunkiem na plecach, spaniem w namiocie, gdzie zdany będzie niemal całkowicie tylko na swoje umiejętności i siły. Taki charakter wyprawy pozwoli w pewien sposób scalić się z krajobrazem doliny, być bliżej niego, poznać lepiej jego walory i wady, wszystko po to, aby odkryć na nowo dolinę tej wspaniałej rzeki.  Trasa nie jest precyzyjnie zaplanowana, wędrówka ma przez to nieść sama w sobie potencjał odkrywczy.

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka, gdzie pojawiać się będą zajawki  z trasy, a także blog na Facebooku  www.facebook.pl/sowiewedrowki/. Po wyprawie obszerna relacja z przebiegu ekspedycji 🙂

Trochę liczb:
Liczba uczestników: 1
Długość rzeki Krzna: 120 km
Długość trasy wędrówki: ok. 115 km
Ilość dni wyprawy: 5
Dzienny dystans do pokonania: ok. 25 km

 


materiał: Południowe Podlasie
tekst / grafika: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama