Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Nauka inaczej – z Białej Podlaskiej do Hiszpanii – krok na rynek pracy

Studenci trzeciego roku studiów licencjackich z kierunku Ekonomia oraz Finanse i rachunkowość Katedry Ekonomii i Zarządzania uczestniczący w projekcie pt. „Przyszłość budowana kompetencjami – wzmacnianie pozycji konkurencyjnej na rynku pracy studentów kierunków Ekonomia oraz Finanse i Rachunkowość”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój; Działanie 3.1 – Kompetencje w szkolnictwie wyższym.

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w dniach 17-24.06.2017r. uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii. W ramach wyjazdu studyjnego studenci mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach na Uniwersytecie w Barcelonie oraz w spotkaniach z przedstawicielami reprezentującymi Działy Finansowo-Księgowe hiszpańskich przedsiębiorstw.

Pierwsze spotkanie odbyło się na Wydziale Ekonomii i Bizensu Uniwersytetu w Barcelonie. Studentów przywitał dr Ramon Ramon – Muñoz – Delegat Rektora ds. Stosunków Międzynarodowych i Jakości, natomiast wykład poprowadził specjalizujący się w zarządzaniu finansami profesor Xavier Olsina Pau. Wykład został poświęcony zarządzaniu finansami na arenie międzynarodowej.

Drugie spotkanie, z bardzo interesująca prelekcją, przeprowadził jeden z Dyrektorów Działu Księgowości w Assessoria Codina – Josep Maria Huertas. Spotkanie zostało poświęcone obowiązującym i stosowanym w Hiszpanii normom w księgowości. Studenci dowiedzieli się, że dokumentem prawnym, który reguluje rachunkowość w firmach działających na terenie Hiszpanii jest Generalny Plan Księgowy, który został uregulowany przez dwa Dekrety królewskie.

Pierwszy dostosowuje hiszpański system księgowy do europejskich standardów rachunkowości, natomiast drugi przewiduje konkretny plan dla małych i średnich przedsiębiorstw. Generalny plan księgowy składa się z pięciu części: Ramy koncepcyjne (podstawowe założenia księgowania), Zasady rachunkowości i wyceny, Roczne sprawozdanie finansowe, Plan kont, Definicje i relacje rachunkowości. Pierwsze trzy części są obowiązkowe dla firm, natomiast dwie pozostałe nie mają charakteru obowiązkowego i ich stosowanie zależy od woli firmy.

Trzecie spotkanie, które zostało poświęcone zasadom funkcjonowania działu finansowo-księgowego przeprowadził szef Działu Księgowości sieci hoteli Checkin Hotels – Marc Garuga. Na spotkaniu podkreślono, że zaspokojenie potrzeb informacyjnych przedsiębiorstwa jest możliwe dzięki sprawnemu systemowi informatycznemu, dlatego bardzo duży nacisk w sieci hoteli Checkin Hotels położono na informatyczne systemy zintegrowane.

Zintegrowany system informatyczny łączy systemy używające wspólnej bazy danych oraz dokonuje automatycznej wymiany informacji. Jednym z głównych elementów systemu zintegrowanego jest system finansowo – księgowy, który ma na celu rejestrowanie zdarzeń gospodarczych, ich prezentowanie oraz raportowanie.

Studenci nie tylko mieli możliwość poszerzenia wiedzy zdobytej na studiach, ale również zapoznania się z wolnych chwilach z zabytkami i kulturą Hiszpanii. Dla wielu osób był, to pierwszy pobyt poza granicami Polski, jak również pierwszy przelot samolotem. Wizyta studyjna dostarczyła zapewne uczestniczącym w niej studentom wielu wrażeń i na pewno wspomnień.

Dziękujemy wszystkim studentom uczestniczącym w wizycie studyjnej za aktywny udział w spotkaniach oraz stworzenie niepowtarzalnej dla wspomnień atmosfery.

 

materiał: Katedra Ekonomii i Zarządzania Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej
tekst: Katarzyna Korneluk i Joanna Żurakowska – Sawa
zdjęcia: Elżbieta Bagłaj i Magda Panasiuk
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama