Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Porady Radiobiper: Wakacji czas! O czym warto pamiętać podczas planowania podróży?

Rozpoczął się sezon wyjazdów. Niestety nie każdy wyjazd będzie dobrze wspominany a to z powodu złego standardu hotelu, czy nieodpowiedniej organizacji wyjazdu. Problemem stają się coraz częściej zmiany godzin wylotu bądź przylotu, przez co wycieczka trwa krócej nawet o dwa dni.

 

Urlop wymaga przygotowań, bez względu, czy będą to krajowe wczasy, czy zagraniczne należy być świadomy swoich praw. I aby się to udało należy pamiętać o kilku zasadach:

• Sprawdźmy biuro podróży z którym wybieramy się na wczasy; można to uczynić wchodząc na stronę: www.turystyka.gov.pl
• Jak już wybraliśmy biuro i miejsce pobytu, jasno sprecyzujmy na czym nam zależy np.: bliskość do plaży, zaciszna okolica, spokojny hotel. Dla Konsumenta i biura podróży mogą to być zupełnie inne określenia.
• Następnie przeczytajmy umowę gdzie prócz sprawdzenia ceny patrzmy też na godziny wylotu i przylotu, standard i położenie hotelu, wycieczki fakultatywne, ubezpieczenie. Gdy się zmienią, można zrezygnować z wyjazdu i odzyskać wpłacone pieniądze.
• Jeżeli jednak biuro podróży nie wywiązało się z umowy np. niższy standard hotelu, należy te nieprawidłowości zgłosić już na miejscu rezydentowi lub w ciągu 30 dni od powrotu, organizatorowi wyjazdu. Najlepszą formą będzie pismo (list, email), w którym zawsze należy podać nasze roszczenie, zazwyczaj jest to obniżenie ceny. Jeżeli nie wiemy, o jaką obniżkę należy się ubiegać, skorzystać można z Tabeli frankfurckiej. Przykładowo za brak balkonu możemy żądać do 10 proc., za hałas w nocy do 40 proc., a za brak wyżywienia do 50 proc. niższej ceny. Tabela frankfurcka nie jest jednak dokumentem oficjalnym, ale jedynie pomocnym. Pamiętajmy o zebraniu dowodów na potwierdzenie sowich racji (zdjęcia, świadkowie, nagrania).

Urząd Antymonopolowy (UOKiK) prowadzi obecnie 12 postępowań dotyczących usług turystycznych. Wątpliwości budzi np. w jaki sposób biura podróży informują o zmianie godziny wylotu, bądź przylotu i jak rozpatrują reklamacje w tym zakresie (Neckerman Polska, Nowa Itaka, Rainbow Tours, Tui Poland). Ponadto, UOKiK wyjaśnia zasady potrącania ceny wtedy, gdy klient rezygnuje z wyjazdu. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, powinna ona odpowiadać rzeczywiście ponoszonym kosztom (Rainbow Tours, Nowa Itaka). UOKiK sprawdza też, czy foldery reklamowe spółki Nowa Itaka mogą wprowadzać klientów w błąd, sugerując wyższy standard pokoju.

Urząd analizuje również praktyki pośrednika sprzedającego bilety. Wątpliwości budzą m.in. działania esky.pl. Ze zgłoszeń konsumentów wynika, że portal esky.pl może stosować niejasne zasady dotyczące kosztu bagażu w trakcie rezerwacji biletu. Dodatkowo zastrzeżenia wzbudza to, że do ceny biletu automatycznie doliczane jest ubezpieczenie, a klient, który nie jest tym zainteresowany, musi samodzielnie odznaczyć tę opcję.

Niektóre biura podróży mogą utrudniać konsumentom złożenie reklamacji. Dzieje się to w ten sposób, że biura wprowadzają warunki formalne – np. wymóg złożenia reklamacji na piśmie i wysłania jej pod konkretny adres listem poleconym. Gdy klient tego nie zrobi, reklamacja nie jest rozpatrywana.
Pisząc artykuł korzystano z informacji przesłanych przez UOKIK
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13271

 

 

materiał: Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Białej Podlaskiej
tekst: Ewa Tymoszuk Powiatowy Rzecznik Konsumentów
grafika: arch. radiobiper.info
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama