Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: „Bialskie księżne Radziwiłłowe” – kontynuacja wykładu (zaproszenie)

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza 24 lutego (piątek) o godz. 17.00 do Działu Regionalnego na drugą część wykładu dr Jerzego Flisińskiego pt. „Bialskie księżne Radziwiłłowe”.

Pierwsza część wykładu odbyła się pod koniec stycznia.  Pojawiła się na nim olbrzymia liczba słuchaczy, którzy ledwo zmieścili się w dziale regionalnym Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dr Jerzy Flisiński,  który od wielu lat bada historię bialskich Radziwiłłów, zna wiele ciekawostek, anegdot i historii z życia  każdej z księżnych Radziwiłłowych. O ogromie jego wiedzy świadczy fakt, że w ciągu ponad dwugodzinnego wykładu, zdążył omówić biografie zaledwie czterech z szesnastu żon dawnych właścicieli naszego miasta: Eufemii z Wiśniowieckich żony Mikołaja Krzysztofa „Sierotki” oraz trzech żon Aleksandra Ludwika – Tekli z Wołłowiczów, Eugenii Katarzyny z Tyszkiewiczów oraz Lukrecji Marii ze Strozzich. Słuchacze wysłuchali opowieści m.in. o kulisach mariażów z Radziwiłłami, rolach jakie pełniły księżne w rodzinie i majątkach w tym również w Białej.

Podczas drugiego wykładu słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o pozostałych żonach bialskich Radziwiłłów, począwszy od Katarzyny z Sobieskich (siostry króla Jana III Sobieskiego), żony Michała Kazimierza Radziwiłła, aż do Teofili ze Starzeńskich, drugiej żony Dominika Hieronima. Ich biografie z pewnością będą tak samo bogate i interesujące nie tylko dla pasjonatów historii.

W bibliotece można jeszcze także obejrzeć wystawę „W kręgu bialskich Radziwiłłów”. Składa się ona z dwóch części. W gablotach zgromadzone są książki i artykuły ze zbiorów Działu Regionalnego, dotyczące Białej Radziwiłłowskiej i jej właścicieli. Część druga poświęcona jest księżnom Radziwiłłowym. Na planszach widnieją wizerunki, biografie
i fragmenty opracowań, dostępne w bialskiej placówce.

Podczas spotkania biblioteka będzie prowadziła promocyjną sprzedaż wszystkich tomów monografii Dzieje Białej Podlaskiej.

[foogallery id=”9759″]

 


materiał: Biała Podlaska miasto
tekst /plakat: Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama