Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Wehikuł czasu przy Łomaskiej. Willa Raabego odzyska przedwojenny blask (galeria)

To jedno z ciekawszych, podejmowanych w ostatnich latach przedsięwzięć w Białej Podlaskiej. Magistrat zlecił wykonanie kompleksowej dokumentacji dla przeprowadzenia modernizacji budynku przy ul. Łomaskiej 21 w Białej Podlaskiej – dawnej willi Raabego wraz z zagospodarowaniem terenu łącznie z dawnym ogrodem Raabego, jak najbardziej odwzorowując tego typu przestrzenie z lat XIX i pocz. XX wieku. Rewitalizacja budynku i otoczenia będzie miała na celu dostosowania go do wymogów muzealnych i edukacyjnych. Znane są już koszty, terminy i nazwa Wykonawcy opracowania.

Rozpoczęły się prace nad wykonaniem kompleksowej wielobranżowej dokumentacji dla zadania polegającego na modernizacji budynku przy ul. Łomaskiej 21 w Białej Podlaskiej – dawnej willi Raabego wraz z zagospodarowaniem terenu, w celu dostosowania obiektu do pełnienia funkcji kulturalnych i edukacyjnych. Dokumentacja ma powstać w terminie 150 dni.

Koniec z niewygodą dojścia z Łomaskiej do Centrum Handlowego Karuzela
Wśród wielu rozwiązań które znajdą się w opracowaniu dla budynku jak i dla terenu znajdzie się także propozycja siatki przejść, deptaków i chodników w tym skomunikowanie przystanku przy Łomaskiej z terenem C.H. Karuzela. Dziś brakuje tu chodnika a mieszkańcy tuptają po piasku i w błocie podczas opadów.

Budynek wraz z otoczeniem to obiekt historyczny
Chroniony jest na podstawie wpisu do ewidencji gminnej i ewidencji wojewódzkiej zabytków oraz na podstawie zapisów miejscowego planu zagospodarowania. Wykonawca ma obowiązek brać zabytkowy charakter obiektu pod uwagę podczas projektowania i uzgadniać przyjmowane rozwiązania – w tym zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów – z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wykonawca musi dążyć do godzenia historycznego charakteru budynku, który stanowi obiekt dziedzictwa kulturowego, z planowaną do pełnienia funkcją.

Budynek składa się z:
– pochodzącej z lat 60-tych XIX wieku willi rodziny Raabe,
– dobudówki niemieckiej z początku lat 40-tych XX wieku.

Powierzchnia zabudowy: 518 m2.
Powierzchnia użytkowa: 925 m2.
Działka o powierzchni: 0,42023 ha.


Opracowywana dokumentacja musi być zgodnie z koncepcją zagospodarowania historycznego budynku użytkownika, tj. Muzeum Południowego Podlasia a ta jest nader ciekawa, oto ona:

Piwnice
To dawne cele więzienia – katowni Gestapo. Przestrzeń przeznaczona na ekspozycję stałą: „Martyrologia ludności Południowego Podlasia”.

Parter przeznaczony na bialskie skarby historii:
„Historia miasta od czasów najdawniejszych do wybuchu II wojny światowej” tzw. Biała podziemna (eksponaty pozyskane w trakcie prac archeologicznych na terenie miasta), poprzez czasy historycznego rozwoju miasta (dokumenty, mapy, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku, stroje, biżuterię, numizmaty, dewocjonalia, obrazy itp.), przemysłową Wolę (Państwowa Wytwórnia Samolotów, Zakłady Raabego). „Historia wojskowości” (od czasów najdawniejszych do współczesności) nowoczesna wystawa mogąca stanowić również uzupełnienie praktyczne do zajęć klas mundurowych.

Na parterze w części wschodniej zlokalizowana będzie pracownia garncarska i kaflarska, nawiązująca do farfurni radziwiłłowskiej z XVIII wieku, wytwarzająca fajans, ceramikę ozdobną i użytkową, kafle nawiązujące do radziwiłłowskich, ozdobne płytki ceramiczne. Będą w niej prowadzone zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a szczególnie turystów z możliwością wykonania i wypału wykonanego przez siebie przedmiotu oraz profesjonalna produkcja fajansu, płytek i kafli na potrzeby promocji miasta i sprzedaży w charakterze pamiątek.

Piętro
Część biurową. dodatkowo nowoczesne pracownie: konserwacji zabytków: metal, ceramika, skóra, drewno, płótno, kamień oraz rentgen do badania zabytków metalowych, a także pracownia fotograficzna (mikroskop do fotografii konserwowanych eksponatów, monet, mikrolitów krzemiennych, aparat na podczerwień).

Poddasze użytkowe
Przeznaczone ma zostać na specjalistyczne składnice muzealiów: archeologicznych, militariów, historycznych. Wymaga się zaprojektowania dźwigu osobowo-towarowego, umożliwiającego przewożenie eksponatów do ostatniej kondygnacji użytkowej. W związku z budową dźwigu osobowo-towarowego, konieczna może być rozbudowa budynku.

Opracowanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej czyli gacki zostają w domu
Opracowanie ekspertyzy poprzedzone będzie wykonaniem inwentaryzacji budynku i jego otoczenia pod kątem występowania potencjalnych siedlisk i miejsc niebezpiecznych dla ptaków i nietoperzy, a także stwierdzenie miejsc zajętych przez te zwierzęta, określenie gatunków i ich liczebności oraz zaproponowanie możliwych rozwiązań pod kątem zachowania siedlisk, kompensacji oraz terminarza wykonania tych prac w powiązaniu z harmonogramem i technikami wykonania inwestycji. Wykonawca w ramach zamówienia dokona również rozpoznania czy na budynku i w otoczeniu mogą występować inne grupy zwierząt objętych ochroną.

Inwestycja czeka na środki unijne
Rozpoczynające się przedsięwzięcie dotyczące willi Raabego wraz z otoczeniem wiąże się z aplikowaniem o dofinansowanie realizacji projektu pn. Modernizacja dawnej willi i ogrodu Raabego w Białej Podlaskiej w celu dostosowania budynku i jego otoczenia do funkcji muzealnych i edukacyjnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Zachowana zostanie dostępność dla użytkowników ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami – z uwagi na konieczność zapewnienia równego dostępu do efektów inwestycji wszystkim odbiorcom oraz wprowadzenia rozwiązań technicznych z uwzględnieniem specyficznych potrzeb potencjalnych użytkowników.

Wykonawca, w granicach wyznaczonych przez wymagania związane z zabytkowym charakterem obiektu, zaprojektuje cały budynek oraz otaczającą przestrzeń oraz znajdujące się w niej budowle i obiekty małej architektury tak, aby swobodnie i bez ograniczeń mogły z nich korzystać osoby niezależnie od wieku, płci, posiadanych ograniczeń. Projekt musi zapewniać całkowitą zgodność z zapisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Trochę historii
Wywodzący się z rodziny francuskich przemysłowców i handlowców, Henryk i Bernard Raabe w 1869 r. założyli w Białej Podlaskiej niewielką fabrykę drewnianych sztyftów do obuwia. W dalszych latach działalności fabryka podjęła produkcję kopyt szewskich. Kres świetności i rozwoju fabryki położył wybuch I wojny światowej w 1914 roku. Wojska rosyjskie cofające się na wschód, wywiozły część maszyn i urządzeń fabrycznych, a pozostałe obiekty fabryki podpaliły i zniszczyły. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. dawni właściciele fabryki odbudowali ją prawie od fundamentów. Nowe maszyny sprowadzone z Niemiec obsługiwały rynek lokalny i krajowy w zakresie tartacznictwa. Działania wojenne w 1939 roku oszczędziły fabrykę Raabego. Po wkroczeniu wojsk niemieckich fabryka przeszła pod zarząd niemieckiej administracji gospodarczej. Niezwłocznie po wyzwoleniu podjęto inicjatywę uruchomienia zakładu i przystąpienia do produkcji. Z ciekawostek można dodać, że rondo w ulicy Łomaskiej ze zjazdem w kierunku Centrum Handlowego Karuzela nosi nazwę Ronda Henryka i Bernarda Raabe.

„Wykonanie kompleksowej dokumentacji dla zadania polegającego na modernizacji budynku przy ul. Łomaskiej 21 w Białej Podlaskiej – dawnej willi Raabego wraz z zagospodarowaniem terenu” zostało w kosztach realizacji zabezpieczone w budżecie Miasta Biała Podlaska. Na realizację zamówienia zarezerwowano 270 tys. zł (brutto).

Zgłosiło się pięć (5.) firm zainteresowanych wykonaniem dokumentacji. Najtańszą ofertę przedstawiła firma AKINT z Warszawy. Dokumentację wykona za kwotę niespełna 195 i pół tysiąca zł.

 

W materiale użyte zostały grafiki z materiałów przetargowych.
Opracowania projektowe: Arch-Dom Biuro Projektowe Biała Podlaska (mgr inż. arch. Henryk Dołęgowski / współpracownicy).
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama