Projekt uchwały w sprawie powołania stałych Komisji Rady Miasta oraz wyboru przewodniczących Komisji i ich zastępców wzbudził najwięcej emocji podczas sesji Rady Miasta w dniu 11 marca. Omawiana uchwała reguluje wewnętrzny system funkcjonowania Rady Miasta w Białej Podlaskiej w związku ze zmianą Statutu Rady Miasta który spowodował zmniejszenie liczby stałych Komisji Rady Miasta. Obecnie w Radzie działa 5. stałych komisji. Cześć komisji zmieniła swoją nazwę, powołana została Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
Zaczęło się już na początku
– Jeśli chodzi o Komisję Rewizyjną, musieliśmy dokonać wyboru nowego wiceprzewodniczącego, z racji wygaśnięcia mandatu obecnego wiceprzewodniczącego. – informował przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz. Na to stanowisko, wiceprzewodniczący Rady Miasta Robert Woźniak zaproponował radną Martę Cybulską Demczuk.
Radny Dariusz Litwiniuk z Prawa i Sprawiedliwości miał inną propozycję: – Chciałbym zaproponować pewien pakiet demokratyczny. Wielokrotnie z ust pana prezydenta i pana przewodniczącego słyszeliśmy jako radni, że łączy nas Biała Podlaska, pracujemy dla miasta i jego mieszkańców. Ten pakiet miałby polegać na tym, że z arytmetyki matematycznej wynika, że komisji w tej chwili jest pięć. Klub radnych Zjednoczonej Prawicy liczy jedenastu radnych i jest największym klubem opozycyjnym. Proponuję abyśmy z tych pięciu komisji otrzymali dwie komisje, mieli swoich przewodniczących w tych komisjach. Dokładnie chodzi o Komisję Rewizyjną i Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja Rewizyjna jest jedną z ważniejszych, kontroluje działalność i pracę prezydenta. W tym miejscu należy zachować parytet. Zjednoczona Prawica dwie komisje, Koalicja Obywatelska dwie komisje, Biała Samorządowa jedna komisja. Wszystkim nam by się lepiej pracowało. To co miało miejsce w grudniu 2018 roku (podział komisji i obsadzenie stanowisk pomijając Zjednoczoną Prawicę) niekoniecznie ładnie do wygląda. Uważam, jeżeli mamy rozpocząć tą współpracę, to zacznijmy ją dziś.
Przewodniczący Klubu Zjednoczonej Prawicy Adam Chodziński po wystąpieniu radnego Dariusza Litwiniuka, zgłosił na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej radnego Karola Sudewicza. W głosowaniu na wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej Marta Cybulska Demczuk uzyskała 12 głosów ZA przy 11 PRZECIW. Tym samym bezzasadne stało się już w tym momencie głosowanie nad kandydaturą Karola Sudewicza.
Komisja Edukacji… i tu było wesoło
W Komisji Edukacji i Spraw Społecznych wybierano przewodniczącego komisji. Wiceprzewodniczący Rady Robert Woźniak na to stanowisko zgłosił radnego Mariusza Michalczuka. Również i on uzyskał 12 głosów ZA przy 11 głosach PRZECIWNYCH.
Na zastępcę przewodniczącego Komisji Edukacji i Spraw Społecznych wiceprzewodniczący Woźniak zgłosił radną Zjednoczonej Prawicy Annę Korolczuk. I tu powstał problem. Rada Korolczuk poprosiła o czas na polityczne konsultację. Pięć minut przerwy. Po przerwie radna Korolczuk nie wyraziła zgody na stanowisko wiceprzewodniczącej komisji. Woźniak nie rezygnuje jednak. Proponuje kolejnego radnego ze Zjednoczonej Prawicy, radnego Edwarda Borodijuka. Również i radny Borodijuk odmawia.
Do trzech razy sztuka…
Wiceprzewodniczący Rady Robert Woźniak: – Widzę, że radni Zjednoczonej Prawicy nie chcą skorzystać z oferty współpracy. W każdym bądź razie proponuje po raz kolejny radnego ze Zjednoczonej Prawicy, Ryszarda Więcierzewskiego.
Radny Więcierzewski: – Dziękuję za zaufanie ale nie wyrażam zgody.
Głos zabiera radny Zjednoczonej Prawicy Dariusz Litwiniuk: – Na początku swojej wypowiedzi podkreśliłem, że chcielibyśmy uczestniczyć w pracach wspólnie, zaproponowaliśmy radnego Karola Sudewicza na wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Panie wiceprzewodniczący Woźniak, nie do końca jest tak jak pan mówi. Państwo nam proponujecie to co chcecie. Nie tego czego my oczekujemy. Nie oczekujemy wiele. To był tylko wiceprzewodniczący komisji. A nie o to chyba chodzi. Próbujecie nam narzucić swoje zdanie i na to nie wyrażamy zgody. Widzę, że radni Koalicji i Samorządowej nie chcą z nami współpracować. Wiceprzewodniczący pełni wtedy swoją funkcję gdy nie ma przewodniczącego. Należałoby i to stanowczo podkreślam aby w Komisji Rewizyjnej był przedstawiciel Zjednoczonej Prawicy i był w prezydium tej komisji. Przewodniczącym jest radny Jan Jakubiec z Białej Samorządowej a wiceprzewodniczącym prosiliśmy aby wybrany został radny Karol Sudewicz. Czy to jest tak dużo? Nie wiem. Przykro mi z tego powodu. Stąd nasze wystąpienie i odmowa skorzystania ze stanowisk wiceprzewodniczących które nam proponujecie do Komisji Edukacji i Spraw Społecznych.
Radny Mariusz Michalczuk z Koalicji Obywatelskiej: – Pierwsza sprawa to jeśli chodzi o Komisję Rewizyjną to już zdaje się przegłosowaliśmy jej skład prezydium. Teraz mówimy o Komisji Edukacji i Spraw Społecznych. Nie chciałbym aby radny Litwiniuk narzucał taką narrację, że my tutaj kogoś do czegoś zmuszamy. Ja tutaj nikogo do niczego nie zmuszam. Zapraszam do współpracy w komisji w której zostałem wybrany przewodniczącym. Wszystkich kandydatów których zgłosił wiceprzewodniczący Woźniak znam. Współpracujemy od lat z panem Borodijukiem czy panią Korolczuk czy Ryszardem Więcierzewskim. Nie rozumiem w tym kontekście takiego stwierdzenia, że my wam coś narzucamy. Staram się patrzeć na to, że jesteśmy razem Radą Miasta. A jeżeli jest propozycja i ktoś się nie zgadza, to też nie widzę problemu, przechodzimy do dalszego głosowania.
Radny Henryk Grodecki ze Zjednoczonej Prawicy: – Dobry obyczaj karze, jeżeli jest klub Zjednoczona Prawica, to nie wymaga to wielkiej pracy żeby porozmawiać z szefem tego klubu i zapytać go kogo wskaże do komisji takiej lub innej. Na tym polega współpraca. A to wygląda tak, że „wy” mówicie kogo chcecie od „nas” a tak to nie działa. Przychylam się do ostatniego zdania radnego Michalczuka, głosujmy dalej.
Przewodniczący Rady Miasta, Bogusław Broniewicz kilkukrotnie pytał radnych o kolejnych kandydatów na fotel wiceprzewodniczącego Komisji Edukacji i Spraw Społecznych, chętnych nie było. – Nie przypuszczałem, że aż tyle emocji wzbudzi tak prosta czynność. Trudno. Ogłaszam pięć minut przerwy. – podsumował.
Po przerwie głos zabrał wiceprzewodniczący Rady Miasta Robert Woźniak: – To nie jest do końca tak, że my narzucamy komuś jakąś decyzje, szczególnie dla radnych Zjednoczonej Prawicy, radna Anna Korolczuk otrzymała propozycję objęcia stanowiska wiceprzewodniczącej Komisji Edukacji i Spraw Społecznych zdecydowanie wcześniej i wyraziła zgodę na bycie zastępcą. Natomiast to co się stało na sesji pod wpływem być może nacisków ta decyzja została zmieniona. Z naszej strony zaproponowaliśmy dwóch kolejnych radnych Zjednoczonej Prawicy ale i one nie uzyskały aprobaty. W takim razie na zastępcę przewodniczącego Komisji Oświaty i Spraw Społecznych zgłaszam radnego Jana Jakubca.
Radny Jan Jakubiec z Białej Samorządowej: – Sytuacja patowa się nam już stworzyła. Ja bardzo chętnie zagłosowałbym na kandydaturę radnego Zjednoczonej Prawicy na wiceprzewodniczącego Komisji Edukacji. Ale aby dalej nie blokować i dysponując doświadczeniem z poprzedniej Rady Miasta i z trzydziestopięcio letnim stażem pracy w oświacie, w tym wiele lat jako dyrektor szkoły, uważam, że współpraca w tej Komisji będzie możliwa również z radnymi Zjednoczonej Prawicy.
Ostatecznie radny Jakubie uzyskał 12 głosów ZA i został wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji i Spraw Społecznych.
Kolejne głosowania poszły już sprawnie
Kolejne głosowanie to już wybór przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Urbanistyki. Wiceprzewodniczący Rady Woźniak zgłosił na to stanowisko radnego z Koalicji Obywatelskiej, Stefana Parafiniuka. Parafiniuk został przewodniczącym Komisji uzyskując 12 głosów ZA.
Na zastępcę przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Urbanistyki wiceprzewodniczący Woźniak zgłosił radną z Koalicji Obywatelskiej Krystynę Beń. Radną w wyborach na to stanowisko poparło 12 radnych ZA przy 11 głosach PRZECIW.
Składy Komisji Rady Miasta Biała Podlaska:
Komisja Rewizyjna:
przewodniczący: Jan Jakubiec, wiceprzewodnicząca: Marta Cybulska-Demczuk, członkowie: Stefan Parafiniuk, Sławomir Potocki, Karol Sudewicz
Komisja Rozwoju Gospodarczego i Budżetu:
przewodniczący: Marcin Izdebski, wiceprzewodniczący: Bartłomiej Kuczer, członkowie: Edward Borodijuk, Bogusław Broniewicz, Adam Chodziński, Marta Cybulska-Demczuk, Waldemar Godlewski, Henryk Grodecki, Dariusz Litwiniuk, Mariusz Michalczuk, Ryszard Więcierzewski.
Komisja Edukacji i Spraw Społecznych:
przewodniczący: Mariusz Michalczuk, wiceprzewodniczący: Jan Jakubiec, członkowie: Edward Borodijuk, Bogusław Broniewicz, Marek Dzyr, Waldemar Godlewski, Anna Korolczuk, Bartłomiej Kuczer, Stanisław Nikołajczuk, Sławomir Potocki, Karol Sudewicz, Rafał Wlizło, Ryszard Więcierzewski, Robert Woźniak.
Komisja Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Urbanistyki:
przewodniczący: Stefan Parafiniuk, wiceprzewodnicząca: Krystyna Beń, członkowie: Adam Chodziński, Marek Dzyr, Marcin Izdebski, Anna Korolczuk, Stanisław Nikołajczuk, Franciszek Ostrowski, Wiesław Rabczuk, Robert Woźniak.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji:
przewodniczący: Franciszek Ostrowski, wiceprzewodniczący: Rafał Wlizło, członkowie: Krystyna Beń, Dariusz Litwiniuk, Wiesław Rabczuk.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Rada Miasta Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki
Jedna odpowiedź
Klub zjednoczonej prawicy będzie robił wszystko, żeby przeszkodzić w zarządzaniu miastem.
Już pokazali co planują. Pani Korolczuk najpierw się zgodziła być vice przewodniczącą A po naradzie z chodnikiem odmawia….