W 2018 r. na terenie województwa lubelskiego na stacjach w Kraśniku i Małaszewiczach oraz 7 przystankach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały perony. Nowe obiekty zapewniają lepszy dostęp do kolei. Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z 10 nowych peronów na trasie Lublin – Kraśnik oraz Łuków – Dęblin. Pochylnie i ścieżki naprowadzające poprawiły komfortowe dojść do pociągu.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały w ubiegłym roku dwie stacje w województwie lubelskim. Podróżni zyskali lepszą obsługę na peronie w Kraśniku i dwóch peronach w Małaszewiczach. Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne korzystanie z peronów także po zmroku. Zamontowane zostały nowe ławki, wiaty i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacjach. Informacje o rozkładzie jazdy są prezentowane w gablotach i na wyświetlaczach. Lepszą obsługę zapewnia montaż nowego nagłośnienia.
Krężnica Jara, Majdan, Niedrzwica Kościelna, Leśniczówka, Wilkołaz Wieś, Pułankowice to 7 miejscowości, z których podróżni mogą wygodniej ruszyć w podróż koleją na linii z Lublina do Stalowej Woli Rozwadowa. Na trasie Łuków – Dęblin nowe perony ma Krzywda.
Realizowane przez PLK prace w regionie to lepsze codzienne podróże pociągiem do pracy
i szkoły dla mieszkańców województwa i komfortowa komunikacja dla turystów.
W 2018 r. w całej Polsce PLK zmodernizowały ponad 200 peronów.
Ponad 100 nowych tablic i 10 wiat
W woj. lubelskim ustawiono 109 nowych tablic z nazwami miejscowości. m.in. na przystankach Cygany, Jadachy, Tarnowska Wola, Dęba Rozalin, Nowa Dęba, Jaszczów, Tereszpol Biłgorajski, Józefów Roztoczański, Zbydniów, Bełżec Drugi, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec. 10 nowych wiat stanęło na przystankach Borowina, Jaszczów, Minkowice, Zalesie Krasieńskie, Zawadówka, Dominów. Pasażerowie dzięki tym pracom mogą wygodniej korzystać z kolei.
Kolej bez barier
Bezpieczeństwo oraz wyższy komfort obsługi na peronach zapewnia likwidacja barier architektonicznych i przystosowanie obiektów dla wszystkich podróżujących koleją. Zmodernizowane stacje i przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwienia w komunikacji stanowią windy, pochylnie, odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą.
Na stacjach Kraśnik i Małaszewicze oraz na nowych przystankach na Lubelszczyźnie podróżni mogą korzystać z nowych pochylni.
W 2018 r. na 29 stacjach i przystankach umieszczono informacje w języku Braille’a m.in. Gorzów Wielkopolski Wschodni, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Oznakowania w języku Braille’a powstaną też na trasie Warszawa – Lublin oraz Biała Podlaska – Terespol m.in. na modernizowanych stacjach Lublin i Biała Podlaska. To ważne dla osób niewidomych i niedowidzących. Korzystanie z kolei jest dla nich wygodniejsze.
materiał: województwo / inwestycje
tekst / grafika: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.