Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Filip Pietruszka wśród championów Międzynarodowej Olimpiady z arytmetyki mentalnej

Polska reprezentacja uczestników Międzynarodowej Olimpiady z arytmetyki mentalnej liczyła 16 młodych zawodników, z których każdy wrócił z tytułem Championa, pokonując ponad 100 dzieci z 10 innych krajów. Wśród nich 9-letni Filip Pietruszka z Rzeczycy koło Międzyrzeca Podlaskiego. Gratulujemy!

Do redakcji Radia Biper wpłynęła relacja z tego wydarzenia:

Tegoroczna olimpiada odbyła się 26 czerwca w tureckim mieście Antalya, do którego zjechało się 135 uczestników z krajów takich jak Niemcy, Włochy, Estonia, Francja, Azerbejdżan, Izrael, Ukraina, Mołdawia, Wielka Brytania i Polska. Olimpiada polegała na obliczeniu jak największej liczby przykładów w czasie 10 minut. Dzieci musiały pokonać aż do 70 zadań rozwiązując przykłady – dziesiątki i setki na różnych poziomach trudności.

Na zdjęciach poniżej 9-letni Filip Pietruszka z Rzeczycy koło Międzyrzeca Podlaskiego. Gratulujemy!

Ekipa uczestników z Polski! Zdjęcia poniżej

Okazało się to dla naszej reprezentacji łatwym zadaniem – większość z nich skończyła przed końcem czasu, a na jedno działanie poświęcili około 1s. Długość nauki arytmetyki mentalnej naszych olimpijczyków była różna – niektórzy ćwiczyli zaledwie pół roku, a inni już od ponad 2 lat i nie jest to ich pierwsze zwycięstwo.

Nasz kraj reprezentowali: na poziomie 1:
· Kaylum Thompson (7 lat)
· Antonina Kolasińska (7 lat)
· Mateusz Zygmunt (7 lat)
· Szymon Wasilewski (8 lat)
· Samuel Dziekan (8 lat)
· Franciszek Podkanowicz (8 lat)
· Wiktor Mandecki (11 lat)
· Aleksandra Kniewska (12 lat)

na poziomie 2:
· Piotr Kotiwcki (9 lat)
· Krystian Pawełkiewicz (8 lat)
· Nataniel Pawełkiewicz (11 lat)

na poziomie 3:
· Melania Pietrucha (6 lat)
· Filip Pietruszka (9 lat)
· Lena Iwańczyk (10 lat)
· Maria Zygmunt (11 lat)
· Maciej Zygmunt (13 lat)

Czym jest arytmetyka mentalna?

To metoda obliczeń ustnych, dzięki której dziecko uaktywnia obie półkule mózgu, rozwijając przy tym pamięć wzrokową, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie twórcze — szybkie liczenie jest tak naprawdę efektem ubocznym, w technice chodzi przede wszystkim o rozwój intelektu dziecka. W rezultacie metoda pomaga poradzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami dla dzieci w dzisiejszych czasach, m.in. w szybszym zapamiętywaniu, skupieniu czy przedmiotach ścisłych.

Metoda ma już długą tradycję pochodzącą ze starożytnej Japonii i rozsławioną na cały świat. Dodatkowo w wielu współczesnych szkołach — przede wszystkim w Azji jest również przedmiotem szkolnym. W Polsce to dopiero raczkująca dyscyplina, a za jej popularyzację odpowiada Indigo Mental Club Polska na czele z Panią Dyrektor Karoliną Lubenets, 25 letnią przedsiębiorczynią, która za sobą ma kilkudziesięciu mistrzów świata i wiele olimpiad międzynarodowych w tej dziedzinie. Prowadzi również inne nowatorskie projekty edukacyjne wspierające rozwój dzieci i wprowadzające innowacyjne metody nauki.

Jak uczymy arytmetyki mentalnej?

Dzieci uczą się początkowo obliczać działania, używając abakusa (japońskiego liczydła). Z czasem, gdy wiedza się przyswoi i mózg zaczyna wykonywać działania bez zastanawiania się – dziecko poznaje obliczenia wyobrażeniowe, czyli wyobraża sobie liczydło w głowie i dokonuje na nim obliczeń. Do tego jest potrzebna naprawdę dobra pamięć, żeby co sekundę pamiętać zmianę w koralikach na wyobrażonym liczydle. Dzięki temu mają możliwość niesamowicie szybkich obliczeń, które niejednokrotnie przewyższają szybkość kalkulatora.

Podstawą zwycięstwa Championów była regularność, bo właśnie to prowadzi do rozwoju w arytmetyce mentalnej, bo arytmetyka mentalna jest sportem – sportem umysłowym. Dzieci w trakcie 2-letniego kursu dzieci codziennie mają wykonywać prace domowe rozwiązując tysiące przykładów. Zajęcia z trenerem odbywają raz w tygodniu — zazwyczaj w formie online, a przed olimpiadą międzynarodową lub ogólnopolską biorą udział w dodatkowych, bezpłatnych przygotowaniach dofinansowanych przez Indigo Mental Club.

Kontakt:
Email: zuzanna.rozanska.indigo@gmail.com
Telefon:
Karolina Lubenets: 576 115 075
Zuzanna Różańska: 667 254 679
Social Media:
Instagram: @indigomental.pl
Facebook: arytmetyka.indigo
Tiktok: @indigomental.pl

Indigo Mental Club Polska to szkoła arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Zajęcia prowadzone są w formie online i stacjonarnie w Warszawie oraz Łodzi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama