Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Półkolonie teatralne w GCK Konstantynów (galeria)

W dniach 24.06. -07.07.2024r. w Konstantynowie odbyły się niezwykłe półkolonie dla dzieci w wieku 6-15 lat z terenu gminy Konstantynów – niezwykłe, ponieważ teatralne i w takiej formie organizowane po raz pierwszy. Pomysłodawcą tej inicjatywy było Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie wraz z Fundacją Przepływy. Półkolonie pn. „Wielogłosy” zostały zrealizowane w ramach programu Lato w teatrze – to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w tetrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzieci i młodzież przez te dwa wakacyjne tygodnie mogły zobaczyć, że teatr jest miejscem dla każdego –można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Mieli okazję do rozwijania kompetencji społecznych, odkrywania i wykorzystywania swojego potencjału i dzielenia się z publicznością własnym przekazem. A przy tym dobrze się bawili. Nad uczestnikami czuwał zespół złożony z wybitnych pedagogów teatru i instruktorów. Przy projekcie pracowało ok. 20 osób, gdyż przez cały okres zajęć towarzyszył nam fotograf i kamerzysta.

W pierwszym tygodniu półkolonii uczestnicy tworzyli rekwizyty do ewaluacji, a po przejściu toru przeszkód uroczyście zostali pasowani na uczestnika Lata w teatrze. Kolejne dni obfitowały w działania iście detektywistyczne, a mianowicie na podstawie wylosowanych wcześniej kart Dixit uczestnicy wędrowali po Konstantynowie w poszukiwaniu miejsc, budynków i ludzi charakterystycznych i ciekawych dla miejscowości pod względem historycznym i kulturowym. Bardzo dużo wartościowych informacji i ciekawostek udało się pozyskać od Pani Marii Sawczuk i Pani Iwony Charko, do których dzieci i młodzież poszli w odwiedziny, a także od Pana Tadeusza Łazowskiego i Pana Zdzisława Marczuka – zaproszonych do nas. Tak zgromadzone materiały pozwoliły już na pisanie i ćwiczenie pierwszych scenek teatralnych. Podczas warsztatów teatru cienia uczestnicy mogli samodzielnie napisać scenariusz i przedstawić krótki film grozy, co dodatkowo zachęciło ich do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu spektaklu finałowego. Z kolei na warsztatach fotograficznych powstawały ich portrety. W sobotę 29.06.2024r. po wykonaniu pierwszych rekwizytów dzieci i młodzież przeszli korowodem po ulicach Konstantynowa, śpiewem i muzyką zapraszając mieszkańców na spektakl.

Drugi tydzień półkolonii to bardzo twórczy i intensywny czas. Wtedy to powstawały stroje, rekwizyty i scenografia. Szlifowane były wszystkie scenki i role. Tworzyła się piosenka przewodnia, przy jednoczesnej nauce tańca. Spektakl finałowy miał miejsce w parku w Konstantynowie dnia 6 lipca 2024r.o godz. 17:00. Rozpoczął go spod bramy głównej parku rozśpiewany pochód uczestników i widzów, który przeszedł w kierunku placu przed pałacem Zyberk-Platerów. Tam pod bezchmurnym słonecznym niebem dzieci i młodzież zaprezentowali swoje możliwości aktorskie, dali z siebie wszystko, bardzo wczuli się w swoje role – jesteśmy z nich bardzo dumni, bo wiemy jak ważne przeżycie było to dla nich. Spektakl spotkał się z pozytywnym odbiorem widzów, aktorzy otrzymali gromkie brawa. Na zakończenie każdy uczestnik półkolonii otrzymał podziękowanie i podarunek. Na wszystkich przybyłych tego dnia na spektakl czekał słodki poczęstunek.

Galeria zdjęć – poniżej.

materiał: Gminne Centrum Kultury Konstantynów
tekst i zdjęcia: Marlena Chwedoruk-Nowicka Gminne Centrum Kultury
zdjęcia w galerii: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama