Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Jednostki OSP z gmin Komarówka, Wohyń i Czemierniki spotkały się na zawodach strażackich (film) (galeria)

16 czerwca na stadionie gminnym w Komarówce Podlaskiej odbyły się Gminne zawody sportowo-pożarnicze, w których wzięły udział jednostki OSP z terenu gmin Komarówka Podlaska, Wohyń i Czemierniki.

Do zawodów przystąpiło 19 drużyn, w tym 17 męskich i 2 kobiece:

Gmina Komarówka Podlaska – 7 drużyn męskich, 1 drużyna kobieca
Gmina Wohyń – 4 drużyny męskie
Gmina Czemierniki – 6 drużyn męskich, 1 drużyna kobieca

Bardzo się cieszę, że przyjechały licznie drużyny. Zaczynamy od sztafety, a pocieszające jest, że w gminie Komarówka po raz pierwszy bierze udział drużyna żeńska. Cieszymy się, że nasze dziewczyny, nasze panie, zmobilizowały się i zechciały brać udział w tych zawodach. Żeby do tego doszło już od dłuższego pod okiem strażaków z OSP Komarówka przygotowywały się do tych zawodów, jedna z pań została nawet kontuzjowana. Jest duża determinacja i zapał – podkreślił wójt gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk.

Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach: bieg sztafetowy z przeszkodami 7×50 metrów i ćwiczenia bojowe.

Wyniki:

Gmina Komarówka Podlaska:

drużyny kobiece:
I miejsce OSP w Komarówce Podlaskiej

drużyny męskie:
I miejsce OSP w Przegalinach Dużych
II miejsce OSP w Komarówce Podlaskiej
III miejsce OSP w Derewicznie
IV miejsce OSP w Walinnie
V miejsce OSP w Brzozowym Kącie
VI OSP w Wólce Komarowskiej
VII OSP w Worońcu

Na terenie gminy działa dziesięć jednostek OSP, siedem z nich wystawiło drużyny na dzisiejsze zawody. To bardzo dużo. Inne jednostki pomagają logistycznie i organizacyjnie w przeprowadzeniu tych zawodów, ponieważ jest to spore przedsięwzięcie. Strażacy to grupa dużego zaufania, nigdy nie było wątpliwości co do tego, że strażak nie tylko bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ale jest w zasadzie na każde zawołanie: to są czyny społeczne, święta, różnego rodzaju potrzeby, gdzie ci strażacy zawsze są. Tak liczna obecność mieszkańców naszej gminy i z gmin Czemierniki i Wohyń pokazuje szacunek dla strażaków, za to, co w ciągu całego roku robią. A zawody są okazją do tego, żeby się spotkać, zintegrować, poćwiczyć i poprawić troszeczkę swoją wartość bojową- zauważył wójt Ireneusz Demianiuk.

Gmina Czemierniki:

drużyny kobiece:
I miejsce OSP w Niewęgłoszu

drużyny męskie:
I miejsce OSP w Stoczku
II miejsce OSP w Skokach
III miejsce OSP w Bełczącu
IV miejsce OSP w Czemiernikach
V miejsce OSP w Niewęgłoszu
VI miejsce OSP w Lichtach

W naszej gminie jest jedna drużyna kobieca w miejscowości Niewęgłosz, jest tam też męska drużyna, poza tym pięć innych w miejscowościach Stoczek, Lichty, Czemierniki, Bełcząc i Skoki – wymienia jednostki burmistrz gminy miejskiej Czemierniki Arkadiusz Filipiuk, który zaznacza również, że wydatki na OSP to dla gminy bardzo ważna część w budżecie. – Tu nie ma co oszczędzać, to nasze bezpieczeństwo, ratowane jest życie i mienie mieszkańców. W miarę możliwości uzupełniamy braki w tych jednostkach i staramy się, żeby każda jednostka miała zapewnione bezpieczeństwo. 

Warto podkreślić, że od 1 stycznia 2024 r. Czemierniki odzyskały prawa miejskie, co pozwoli gminie sięgać po coraz szerszy wachlarz dofinansowań, również na potrzeby straży pożarnej. – Mam nadzieję, że będziemy mieli większe szanse rozwoju i większe możliwości otrzymania dotacji na miasto. Przede wszystkim dla nas było to ważne historycznie, jako że byliśmy miastem od 1509 do 1870 roku, czyli był to bardzo długi okres, miasto wtedy się rozwijało. Po powstaniu styczniowym carat nam te prawa zabrał – przypomniał włodarz.

Gmina Wohyń:

drużyny męskie:
I miejsce OSP w Wohyniu
II miejsce OSP w Ossowie
III miejsce OSP w Ostrówkach
IV miejsce OSP w Suchowoli

Drugie miejsce w zawodach wywalczyła jednostka OSP Wohyń, która od niedawna cieszy się fabrycznie nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym – MAN 4×4

To duża różnica, samochód posiada 4 tys. litrów wody, poprzedni miał tylko 2,5 tysiąca. Jest większa moc silnika, mocniejsza skrzynia, to nowoczesny samochód. Jednostka OSP Wohyń głównie uczestniczy w miejscowych zagrożeniach, drzewa, pożarów jest teraz coraz mniej. Zawody sportowo – pożarnicze dla nas integracja i zabawa – mówił nam tego dnia o jednostce naczelnik OSP Wohyń Łukasz Zaniewski.

Mam nadzieję, że ten samochód będzie teraz naprawdę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Wohyńscy strażacy mieli samochód ratowniczo-gaśniczy, Renault Midlum, ale był już prawie dwudziestoletni, coraz częściej sprawiał nam kłopoty, jeśli chodzi o eksploatację i sprawność wyjazdów. Myślę, że to był dobry pomysł, żeby przy zaangażowaniu środków finansowych budżetu państwa i montażu finansowym gminy Wohyń taki samochód zakupić – stwierdził wójt gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz.

Więcej w relacji filmowej – zapraszamy:

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Komarówka / Gmina Wohyń / Czemierniki
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama