Otwarcia pałacu Potockich w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i gości dokonali wspólnie zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Marciniuk.
– Ten pałac jest dla nas bardzo ważny. Remont trwał niemal dwa lata, przez ten okres tak naprawdę wyremontowaliśmy wszystko, od dachu poprzez elewację, a gros prac toczyło się w samym wnętrzu. Myślę, że to element naszego dziedzictwa kulturowego, a ten dzień to taki moment spotkania się przeszłości z teraźniejszością. Docelowo to miejsce ma być oazą kultury i inspiracji. To element spuścizny kulturowej Międzyrzeca, o który chcieliśmy zadbać i przekazać przyszłym pokoleniom – mówił Paweł Łysańczuk. Przypomniał, że w pałacu zaplanowano powstanie „Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” będącej wynikiem współpracy z Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki. – Chciałbym, żeby to było miejsce spotkań dzieci, młodzieży i seniorów. To także miejsce dla turystów. Myślę, że Międzyrzec zasługuje na to, żeby był dla wszystkich. Ten pałac będzie perełką w koronie naszego miasta.
Czytaj więcej:
W pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim powstanie mini centrum nauki <<==>> LINK
W programie wydarzenia znalazła się prelekcja o historii rezydencji Potockich oraz miasta Międzyrzec Podlaski, a w pałacowej Galerii ES miał miejsce wernisaż wystawy Michała Borysa i promocja jego stustronicowej książki „Międzyrzec znany i nieznany”, wydanej w 2022 r. Chętni mogli zakupić publikację. Zwiedzający mieli także możliwość podziwiania rzeźb Henryka Burzca. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach kaligrafii w pałacowej bibliotece, sesji zdjęciowej i zwiedzaniu obiektu prowadzonym przez grupę rekonstrukcyjną z hrabiną Zofią Potocką i jej mężem Andrzejem na czele. Do dyspozycji zwiedzających są pomieszczenia reprezentacyjne: oranżeria, sala kominowa, gabinet hrabiego oraz sypialnia hrabiny.
Uwieńczeniem spotkania, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i jego okolic, był koncert formacji Trio Amabile, który tworzą artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian, Maciej Przestrzelski – skrzypce i Michał Borzyskowski – wiolonczela. Koncert poprowadził Andrzej Sułek z Polskiego Radia.
Zespół pałacowo – parkowy w Międzyrzecu Podlaskim
Zespół został założony w I połowie XVII wieku na tzw. Nowym Mieście. Kształtowały go rody Tęczyńskich, Daniłowiczów, Sieniawskich, Denhoffów, Czartoryskich, Potockich oraz pracujący dla nich wybitni architekci, tacy jak: Christian Piotr Aigner, Franciszek Maria Lanci, Antoni Dygat.
Pałac wchodzący w skład zespołu to realizacja z lat 30-tych XX wieku, wg projektu Antoniego Dygata. Piętrowy korpus główny wzniesiono na planie prostokąta przykrytego czterospadowym dachem. Główne wejście umieszczono od północy w osiowo usytuowanym ryzalicie. Od strony południowej znajduje się zejście do ogrodu przez taras osłonięty od wschodu i zachodu dwoma parterowymi, mocno wysuniętymi ryzalitami, z których jeden pełnił funkcję oranżerii.
Na uwagę zasługuje zachowany w części wystrój wnętrz i charakter budynku, jako przykład połączenia „stylu polskiego” z wczesnym modernizmem oraz fakt, iż wiek XX był okresem, w którym rzadko wznoszono obiekty rezydencjonalne. Godne uwagi są również fragmenty XVIII/XIX-wiecznych nasadzeń: lipy, kasztanowce oraz dobrze zachowane, pełne uroku aleje grabowe, wchodzące niegdyś w skład tzw. „dzikiej promenady”. Kompleks zespołu tworzą również zabudowania projektu F.M. Lanciego, wieżyczka pamiątkowa po pałacu Potockich tzw. baszta, kapliczka św. Floriana, jak również spichlerz wzniesiony w drugiej połowie XIX w.
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk