Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Pałac Potockich nowym punktem kulturalnym na mapie Międzyrzeca Podlaskiego (film)

Jedną z wizytówek Międzyrzeca Podlaskiego jest pałac Potockich, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację, a 25 lutego nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Wydarzeniu towarzyszyły wystawa Michała Borysa i koncert Trio Amabile, a uczestnicy mogli również wziąć udział w zwiedzaniu obiektu z grupą rekonstrukcyjną z Zofią i Andrzejem Potockimi na czele, warsztatach kaligrafii oraz sesji zdjęciowej.

Otwarcia pałacu Potockich w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i gości dokonali wspólnie zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Andrzej Marciniuk. 

Ten pałac jest dla nas bardzo ważny. Remont trwał niemal dwa lata, przez ten okres tak naprawdę wyremontowaliśmy wszystko, od dachu poprzez elewację, a gros prac toczyło się w samym wnętrzu. Myślę, że to element naszego dziedzictwa kulturowego, a ten dzień to taki moment spotkania się przeszłości z teraźniejszością. Docelowo to miejsce ma być oazą kultury i inspiracji. To element spuścizny kulturowej Międzyrzeca, o który chcieliśmy zadbać i przekazać przyszłym pokoleniom – mówił Paweł Łysańczuk. Przypomniał, że w pałacu zaplanowano powstanie „Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” będącej wynikiem współpracy z Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki. – Chciałbym, żeby to było miejsce spotkań dzieci, młodzieży i seniorów. To także miejsce dla turystów. Myślę, że Międzyrzec zasługuje na to, żeby był dla wszystkich. Ten pałac będzie perełką w koronie naszego miasta.

Czytaj więcej:
W pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim powstanie mini centrum nauki <<==>> LINK

W programie wydarzenia znalazła się prelekcja o historii rezydencji Potockich oraz miasta Międzyrzec Podlaski, a w pałacowej Galerii ES miał miejsce wernisaż wystawy Michała Borysa i promocja jego stustronicowej książki „Międzyrzec znany i nieznany”, wydanej w 2022 r. Chętni mogli zakupić publikację. Zwiedzający mieli także możliwość podziwiania rzeźb Henryka Burzca. Dodatkowo można było wziąć udział w warsztatach kaligrafii w pałacowej bibliotece, sesji zdjęciowej i zwiedzaniu obiektu prowadzonym przez grupę rekonstrukcyjną z hrabiną Zofią Potocką i jej mężem Andrzejem na czele. Do dyspozycji zwiedzających są pomieszczenia reprezentacyjne: oranżeria, sala kominowa, gabinet hrabiego oraz sypialnia hrabiny.

Uwieńczeniem spotkania, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i jego okolic, był koncert formacji Trio Amabile, który tworzą artyści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian, Maciej Przestrzelski – skrzypce i Michał Borzyskowski – wiolonczela. Koncert poprowadził Andrzej Sułek z Polskiego Radia.

Zespół pałacowo – parkowy w Międzyrzecu Podlaskim

Zespół został założony w I połowie XVII wieku na tzw. Nowym Mieście. Kształtowały go rody Tęczyńskich, Daniłowiczów, Sieniawskich, Denhoffów, Czartoryskich, Potockich oraz pracujący dla nich wybitni architekci, tacy jak: Christian Piotr Aigner, Franciszek Maria Lanci, Antoni Dygat. 

Pałac wchodzący w skład zespołu to realizacja z lat 30-tych XX wieku, wg projektu Antoniego Dygata. Piętrowy korpus główny wzniesiono na planie prostokąta przykrytego czterospadowym dachem. Główne wejście umieszczono od północy w osiowo usytuowanym ryzalicie. Od strony południowej znajduje się zejście do ogrodu przez taras osłonięty od wschodu i zachodu dwoma parterowymi, mocno wysuniętymi ryzalitami, z których jeden pełnił funkcję oranżerii.

Na uwagę zasługuje zachowany w części wystrój wnętrz i charakter budynku, jako przykład połączenia „stylu polskiego” z wczesnym modernizmem oraz fakt, iż wiek XX był okresem, w którym rzadko wznoszono obiekty rezydencjonalne. Godne uwagi są również fragmenty XVIII/XIX-wiecznych nasadzeń: lipy, kasztanowce oraz dobrze zachowane, pełne uroku aleje grabowe, wchodzące niegdyś w skład tzw. „dzikiej promenady”. Kompleks zespołu tworzą również zabudowania projektu F.M. Lanciego, wieżyczka pamiątkowa po pałacu Potockich tzw. baszta, kapliczka św. Floriana, jak również spichlerz wzniesiony w drugiej połowie XIX w.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama