Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

W pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim powstanie mini centrum nauki

Miasto Międzyrzec Podlaski stoi na progu kolejnego działania, które już wkrótce poszerzy jego edukacyjno - kulturalną ofertę. Już w przyszłym roku w pałacu Potockich powstanie "Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA" będąca wynikiem współpracy z Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Do udziału w programie zakwalifikowało się 16 instytucji w Polsce, w tym właśnie miasto Międzyrzec Podlaski, które zamierza stworzyć „Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” w pałacu Potockich.

W naszym obiekcie znajdzie się kilkanaście angażujących eksponatów, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania oraz majsternia. Będzie to wyjątkowa przestrzeń, gdzie dzieci i młodzież będą mogli się rozwijać i uczyć w ciekawy sposób – przybliża szczegóły samorząd. – Jestem przekonany, że poznawanie tajników wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty to najlepszy sposób edukacji – dodaje zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk (FB).

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i wspierany przez Centrum Nauki Kopernik. Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. W ramach SOWY CNK przekazuje każdej placówce:
– wystawę – kilkanaście angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania,
– majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego i pudełko z potrzebnymi materiałami.

Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi. Wpłyną one w istotny sposób wpłyną na rozwinięcie się środowiska uczenia się dzieci i młodzieży z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy. A w ostatecznym rezultacie spowodują wzrost zainteresowania nauką w społeczeństwie oraz będą motywować do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej, będą budować zaangażowanie w naukę oraz szerzyć zrozumienie, że nauka nie jest zbiorem faktów, ale sposobem zdobywania wiedzy i poznawania świata oraz rozwijać poczucie sprawczości, wzmacniać wiarę w siebie, rozbudzać kreatywność i zmieniać postawę z biernej na aktywną (bycie świadkiem / bycie twórcą itd.). (Centrum Nauki Kopernik)

 

materiał, tekst i zdjęci główne: UM Międzyrzec Podlaski, Centrum Nauki Kopernik
zdjęcie pałacu: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama