Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Kodeń gospodarzem konferencji poświęconej 550-leciu utworzenia województwa lubelskiego (galeria)

W dniach 10-11 lutego w Kodniu odbywa się konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych pod hasłem "Dziedzictwo i perspektywy 550-lecie utworzenie województwa lubelskiego". W programie konferencji znalazły się prelekcje oraz zwiedzanie miejsc zabytkowych.

Wydarzenie poświęcone jest jubileuszowym obchodom powstania województwa lubelskiego, jego bogatej historii, dziedzictwie kulturowym oraz współczesnych osiągnięciach regionu. W programie prelekcje i wykłady ekspertów, oraz wycieczki po okolicznych miejscach pamięci narodowej i zabytkach: w Kodniu i Terespolu. 

Uroczystego rozpoczęcia konferencji dokonali prezes Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie prof. Marian Surdacki i prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia Jacek Malarski.

Uczestnicy konferencji maja okazję wysłuchać prelekcji przybliżających historię, kulturę i tradycję regionu:
„Geneza i powstanie województwa lubelskiego” – dr hab. Dariusz Wróbel (UMCS)
„O pochodzeniu nazw miast województwa lubelskiego” – dr hab. Mariusz Koper (KUL)
„Rola bractw kurkowych w budowaniu historycznej tożsamości regionu. Bractwa kurkowe w Polsce, historia stroju” – kanclerz Lubelskiego Bractwa Strzelców Kurkowych im. Św. Jana Kantego dr Jacek Szczot oraz Jacek Piasecki
„Terespol – historia miasta i Twierdzy Brzeskiej” – Przemysław Wróblewski, Władysław Marzec
„Kodeńska noc zwycięstwa” – prezes TPK Jacek Malarski

W programie również (m.in. 11.02): msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, zwiedzanie terespolskiej prochowni, Kalwarii Kodeńskiej, zespołu pałacowo-parkowego „Placencja”.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Kodnia, Kołem Miłośników Historii i Fortyfikacji w Terespolu oraz Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, w partnerstwie z jednostkami samorządu terytorialnego: Gminą Kodeń i Miastem Terespol.

Partnerem konferencji jest Województwo Lubelskie Lubelskie Smakuj Życie! wspierające ideę promocji województwa oraz angażowania społeczności lokalnej.

Podczas pierwszego dnia spotkania, które zorganizowano w Domu Pielgrzyma w Kodniu, działaczom Towarzystwa Przyjaciół Kodnia zostały wręczone podziękowania i okolicznościowe „Medale pamiątkowe województwa lubelskiego”.

Medale otrzymali:

Jacek Malarski
Dominik Nazaruk
Jerzy Filipek

Aktywni członkowie TPK otrzymali za dotychczasową działalność dyplomy uznania od Zarządu Województwa Lubelskiego.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama