Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ile Kosztuje Zastrzeżenie Znaku Towarowego?

Zastanawiasz się nad zastrzeżeniem znaku towarowego? Poznaj koszty i dowiedz się, jak zabezpieczyć swoją markę przed konkurencją!

Zastrzeżenie znaku towarowego w kraju — ile kosztuje?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że bezpieczeństwo ma swoją cenę. Firmy ochroniarskie sporo kosztują, kamery również, podobnie systemy alarmowe. Nic więc dziwnego, że i bezpieczeństwo biznesowe jest kosztowne. Jeśli zajmujesz się prowadzeniem własnej firmy i bardzo zależy Ci na tym, aby nikt nie pokusił się o kradzież logo lub nazwy, które cieszą się popularnością i zaufaniem klientów, warto zastanowić się nad rejestracją znaku towarowego. Jak można się domyślić, jest to nieco kosztowna sprawa, za którą urząd pobierze stosowną opłatę. Zanim złożysz wniosek, dowiedz się, ile kosztuje zastrzeżenie znaku towarowego w naszym kraju!

Zastrzeżenie znaku towarowego — z jakimi opłatami będziesz mieć do czynienia?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt zastrzeżenia znaku towarowego? Na ogólną opłatę składa się kilka typów opłat urzędowych. 

Obliczając konkretną kwotę za rejestrację znaku, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim rozliczenie następuje nie tylko z Urzędem Patentowym. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który mocno skupia się na własnym biznesie i nie chce samodzielnie wdrażać się w temat zastrzeżenia znaku, możesz skorzystać z usług kancelarii brandingowej czy rzecznika patentowego. Taka osoba bądź grupa osób jest w stanie wspomóc Cię w tematach prawnych, a ponadto przeprowadzi specjalne badania, które dowiodą, czy rejestracja Twojego znaku towarowego jest w ogóle możliwa. Oznacza to, że za opłatą przedsiębiorca otrzyma wsparcie prawne, rzetelne wyniki badania zdolności odróżniającej dla znaku, a także wszystkie nieodzowne dokumenty.

Opłaty dla kancelarii brandingowej czy rzecznika patentowego mogą się od siebie różnić. Ostateczna kwota zależeć będzie od tego, czy usługa wykonana jest w sposób rzetelny, nie ma żadnych uchybień czy braków w dokumentacji. Robiąc research w poszukiwaniu konkretnej kancelarii, kieruj się przede wszystkim merytoryką, a nie wyłącznie ceną.   

Wysokość urzędowych opłat — od czego zależy?

Koszty rejestracji znaku towarowego w naszym kraju możemy podzielić na jednorazowe, jak i okresowe. Do opłat jednorazowych zaliczamy te opłaty, które uiszczane są jeden raz, zazwyczaj podczas zgłaszania znaku oraz przy składaniu wniosków odwoławczych. Opłaty okresowe uiszczane są co jakiś czas. Do najpopularniejszej z nich zaliczymy opłatę na przedłużenie prawa ochronnego, którą należy uiszczać co 10 lat.

Jakie konkretne kwoty należy zapłacić podczas rejestracji? Opłaty jednorazowe to:

  • 450 PLN — zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie towarowej w wersji tradycyjnej,
  • 400 PLN — zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie towarowej w wersji elektronicznej,
  • 90 PLN — publikacja zarejestrowanego znaku w WUP,
  • 120 PLN — dopłata za każdą dodatkową klasę powyżej podstawowej,
  • 100 PLN — dopłata za oświadczenie o korzystaniu z pierwszeństwa. 

Opłaty okresowe za rejestrację znaku:

  • 400 PLN — za każdą klasę towarową.

Podsumowując powyższe koszty, można założyć, że rejestrując jeden znak towarowy w pierwszej klasie towarów opłata urzędowa za zgłoszenie oraz rejestrację będzie wynosić 940 PLN. 

Czy można uzyskać zwolnienie z opłaty?

Nie każda firma może pozwolić sobie na tak wysokie opłaty. Niektórzy przedsiębiorcy rezygnują więc z ochrony, by nieco zaoszczędzić bądź nie wpędzić się w niepotrzebne długi na początku swojej działalności. 

Okazuje się jednak, że stosunkowo niewielkie firmy z niezbyt obiecującą sytuacją finansową mogą starać się o częściowe zwolnienie z opłat. Urząd Patentowy udziela niekiedy zwolnienia z opłat. By otrzymać taką ulgę, należy podczas składania wniosku złożyć dodatkowy wniosek o zwolnienie z opłaty. Koniecznością jest dołączenie do niego oświadczenia o stanie majątkowym osoby zgłaszającej, a także dokumentów, które będą stanowić potwierdzenie oświadczenia. Przedsiębiorca w najlepszym wypadku będzie zmuszony zapłacić jedynie 20% wysokości opłat rejestracyjnych. Jest to maksymalna obniżka, jaką może dać Urząd Patentowy.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama