Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Noc Bibliotek 2023

Za nami IX edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku została zorganizowana pod hasłem "Absurd nie czytać". Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskie włączyła się w to wydarzenie przygotowując czytelnikom szeroką ofertę, w której każdy - bez względu na wiek - mógł znaleźć coś dla siebie.

Inauguracja Nocy Bibliotek miała miejsce 6 października w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie przybyłe na wydarzenie grupy z bialskich przedszkoli przywitała Renata Szwed, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Spotkanie było okazją do przybliżenia historii rodziny Muminków, a fragment książki z przygodami tych lubianych przez dzieci bajkowych bohaterów przeczytał Michał Litwiniuk, prezydent miasta Biała Podlaska. Następnie w Barwnej odbyły się warsztaty artystyczne oraz multimedialne, gdzie głównymi bohaterami były także postacie z „Muminków”. Barwna na

Noc Bibliotek Przygotowała także rodzinną zabawę „Absurd nie czytać. Czytasz wiesz więcej”, na którą dzieci mogły przyjść przebrane za swoich książkowych idoli.

Także 6 października odbyło się spotkanie „Wspólnoty w mojej bibliotece”. Był to projekt kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych z klas humanistycznych, skupiony wokół lokalnego dziedzictwa kulturowego. W ramach inicjatywy zorganizowaliśmy spotkanie z literatem, muzykiem, prawdziwym multi pasjonatem kultury i sztuki, bialczaninem Maciejem Szupilukiem, który w tym roku obchodzi 10-lecie pracy literackiej. Z okazji jubileuszu Maciej Szupiluk otrzymał list z gratulacjami od prezydenta Michała Litwiniuka, który przekazała Beata Demianiuk, kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta Biała Podlaska. W spotkaniu wzięli udział uczniowie IV LO im. S. Staszic w Białej Podlaskiej.

Spotkanie połączone było z otwarciem wystawy pt. „Galeria absurdu-PRL”, na której przedstawione zostało życie codzienne, nie tylko z książką, w czasach PRL. Dział Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej przy wsparciu zbiorów prywatnych przygotował wystawę, na której znalazły się takie perełki jak: zastawa stołowa, przybory biurowe, odzież, katalogi biblioteczne, albumy, fragmenty gazet, plakaty, proporczyki i informacje o obchodzonych w PRL-u świętach. Wystawa była dostępna w Czytelni MBP w dniach 6 i 7 października.

Na zakończenie pierwszego dnia Nocy Bibliotek w Filii nr 6 przy ul. Orzechowej 34 gościliśmy pisarkę Agnieszkę Panasiuk, uznaną przez szerokie grono czytelników autorką cyklu książek „Na Podlasiu”, powieści. „Podróże serc” oraz powieści historycznej „Ścieżki Elizy”.

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie najnowsza powieść pisarki – „Leśniczówka”, która jest drugą, po wydanej w tym roku „Kamienicy”, częścią cyklu powieściowego „Sekrety Białej”. Charakterystyczną cechą twórczości Agnieszki Panasiuk jest umiejscowienie akcji opowiadanych przez nią historii na terenie Białej Podlaskiej i Południowego Podlasia.

Nie było to jedyne spotkanie autorskie w ramach Nocy Bibliotek, bo 7 października przybył do Miejskiej Biblioteki Publicznej pisarz Jacek Galiński, autor bestsellerowej serii książek o Zofii Wilkońskiej, nieco zgryźliwej seniorce ze swoją wizją otaczającego świata. Edyta Tyszkiewicz, redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, rozmawiała nie tylko o procesie tworzenia tej ekscentrycznej postaci, ale także o nowej propozycji Galińskiego – książce pt. „Pod górkę”.

Autor z pewnością zachowa na długo w pamięci spotkanie z bialskimi czytelnikami bowiem pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zrobili mu nie lada przywitanie. A witała go w Białej Podlaskiej bohaterka jego książek – Zofia Wilkońska (za seniorkę przebrała się jedna z pracownic biblioteki). Autor chętnie odpowiadał na pytania i podpisywał książki, a spotkanie przebiegło w luźnej i serdecznej atmosferze. Za przyjęcie zaproszenia do Białej Podlaskiej podziękował autorowi wiceprezydent Maciej Buczyński, który podkreślił jak ważne jest promowanie czytania wśród młodego pokolenia oraz wręczył Galińskiemu gadżety związane z Rowerową Stolicą Polski, którą Biała Podlaska ponownie została w tym roku.

Swoją propozycję na Noc Bibliotek przygotowało także Multicentrum, gdzie odbyły się warsztaty „Sztuka absurdu”, podczas których instruktorzy wyjaśnili pojęcie absurdu na przykładzie prostych grafik, ale było też wykorzystanie sztucznej inteligencji AI w losowym tworzeniu rysunków i obrazów. Wszystko to zostało zwieńczone wykonaniem niezwykłej „DaDa pracy plastycznej”, w której uczestnicy nawiązali do ruchu dadaistów. Multicentrum przygotowało również projekcje filmów dla dzieci: „Moja mama Gorylica” i „Pamiętniki Tatusia Muminka”, które zgromadziły całe rodziny.

Nocy Bibliotek towarzyszyło ciekawe wydarzenie czytelnicze organizowane przez Filię nr 3. W sobotę 7 października bibliotekarze przygotowali quiz dla dorosłych pt: „Jakiego słowa brakuje w tytułach słynnych powieści?”. Oprócz tego zostanie zaprezentowana wystawa ph. „Absurd nie czytać”. W tym dniu w naszej „trójce” było można zapoznać się z twórczością lokalnych pisarzy i poetów takich jak Waldemar Golanko, Edyta Tyszkiewicz, Renata Marczuk, Marek Pietrzela, Piotr Kowieski, Arkadiusz Dudyk, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Helena Romaszewska, Henryk Kozak i Wiesław Gromadzki. Towarzyszyła temu akcja „Podziel się książkami” zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie internetowej www.mbp.org.pl oraz w mediach społecznościowych.

materiał: Miejska Biblioteka Publiczna
tekst: Justyna Dragan
zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama