Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Zalesie: Uroczysta Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3-ego maja (galeria)

Niech Pokolenia Pokoleniom Podają Pamiątkę Dnia Tego… 26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu odbyły się obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ta zgromadziła w sali gimnastycznej całą szkolną społeczność – nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

Wydarzenie zostało zainaugurowane odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym głos zabrała p. mgr Iwona Jarmoszewicz – wicedyrektor szkoły. Po powitaniu wszystkich obecnych, Pani Dyrektor w krótkim wystąpieniu przybliżyła historię uchwalenia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. Podkreśliła, że było to wydarzenie przełomowe, bowiem polska konstytucja była pierwszym tego typu aktem prawnym, który powstał w Europie.

O jego doniosłości decydował również fakt, iż dokument ten został powołany do życia w czasach politycznie trudnych dla Rzeczypospolitej oraz, że był owocem kompromisu ówczesnych, różniących się ideologicznie ugrupowań – obozu królewskiego i stronnictwa patriotycznego. Pani Dyrektor zaznaczyła, że dbanie o dorobek minionych pokoleń, a także pielęgnowanie pamięci o doniosłych momentach dziejowych ojczyny, jest obowiązkiem każdego z nas.

Po przemówieniu dyrekcji miał miejsce występ artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. mgr Małgorzaty Minakowskiej. Dzieci zaprezentowały pieśni patriotyczne oraz utwory poetyckie nawiązujące swoją tematyką do trzeciomajowego święta.

 

materiał: Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Zalesie
tekst: Ernest Kuszneruk
zdjęcia: Agata Dawidek – nauczyciel SP Zalesie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama