Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzyrzec nadał imię kpt. Władysława Szwendera jednej ze swoich ulic (film) (galeria)

Miasto Międzyrzec Podlaski uroczyście nadało imię kpt. Władysława Szwendera nowo wybudowanej ulicy. W programie wydarzenia znalazło się również złożenie kwiatów przy grobie bohatera spod Monte Cassino.

Wydarzenie miało miejsce 17 września i zostało poprzedzone mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla. Zgromadzeni udali się następnie na cmentarz, gdzie spoczywa kpt. Władysław Szwender i tam złożyli kwiaty na jego grobie.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy nowo wybudowanej ulicy na skrzyżowaniu z ulicą Brzeską, gdzie odsłonięto tabliczkę z nazwą.

Istnieją ludzie, o których mówi się zawsze, wszędzie i głośno, ale istnieją też tacy ludzie, jak kpt. Władysław Szwender, o którym dzisiaj mówimy głośno. Warto o tych ludziach pamiętać, tym bardziej, że postawa, jaką prezentował, całe jego życie, nobilituje go do tego, by w rodzinnym mieście był zapamiętany i uhonorowany w postaci nazwy ulicy – mówił zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.

Ulica, która otrzyma imię kpt. Władysława Szwendera, stanowi nowo wybudowany łącznik pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Brzeską przed osiedlem bloków od strony wjazdowej do miasta z Białej Podlaskiej.

 – Symbolem staje się 17 września. W rocznicę rosyjskiej agresji na Polskę wspominamy naszego bohatera, którego szlak bojowy rozpoczął się właśnie tego pamiętnego dnia od wywozu na Syberię przez „szlak nadziei” z ponad 100.000 Polaków: Irak, Iran, Palestynę, Egipt, aż pod Monte Cassino. Przez Ankonę, Bolonię do Wielkiej Brytanii, do Kanady, a dziś tutaj – ponownie do ukochanej Ojczyzny – przypomniał Karol Paprocki z Grupy Edukacji Historycznej.

Przypomnijmy, że ulica otrzymała imię bohatera spod Monte Cassino na mocy uchwały podjętej przez radnych podczas LXII sesji rady miasta Międzyrzec Podlaski w dniu 25 sierpnia.
Więcej o uchwale:
Międzyrzec Podlaski nadał nowej ulicy imię międzyrzeczanina, bohatera walk spod Monte Cassino <<==>> LINK

Władysław Szwender urodził się 24 października 1924 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Kiedy miał rok, jego rodzina przeprowadziła się do Nowogrodu w województwie baranowickim w związku z pracą ojca w Polskich Kolejach Państwowych. Tam spędził dzieciństwo i lata młodości, Ukończył Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej oraz dwie klasy gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. Jego dom znajdował się w pobliżu koszar 78. Pułku Piechoty, 26. Pułku Piechoty oraz 26 Pułku Ułanów, którego dowódcą był generał Władysław Anders. We wrześniu 1939 roku ojciec Władysława Szwendera został aresztowany pod Archangielskiem i skazany na 15 lat łagru. Masowe wywózki ludności polskiej na Syberię rozpoczęły się w lutym 1940 roku. 13 kwietnia 1940 roku Władysław wraz z matką i siostrą zostali wysłani do Kazachstanu. Przez rok pracowali w kołchozie, a w 1941 roku przeniesiono ich do budowy lokomotywowni. Pracowali 12 godzin na dobę w niewolniczych warunkach wraz z 5000 polskich zesłańców.

22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy napadły na swojego morderczego sojusznika – bolszewicką Rosję. Wtedy pojawiła się iskierka nadziei dla zesłańców. 30 lipca 1941 roku Rząd Polski w Londynie podpisał układ Sikorski – Majski, rozpoczynający współpracę na rzecz pokonania Niemiec. Łączyło się to z amnestią dla niewinnych deportowanych na Syberię. Układ opierał się na utworzeniu Wojska Polskiego i wspólnej walce na froncie wschodnim. Szwender miał wówczas 17 lat i postanowił dołączyć do WP. Początkowo ze względu na duży napływ ochotników, braku żywności i umundurowania, młodzi kandydaci nie byli przyjmowani. Na przyjęcie do służby czekał miesiąc, tułając się po okolicy. W marcu 1942 roku nadeszły transporty z żywnością i mundurami z Anglii, a młody Władysław został przyjęty do 27 Pułku Piechoty 10 Dywizji Piechoty. W kwietniu 1942 roku Anders łącząc dywizje, utworzył Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich. Żołnierze zostali przerzuceni do Iraku, następnie do Włoch. W kwietniu 1944 roku oddział Szwendera zastąpił wojska brytyjskie pod Monte Cassino, gdzie został ranny podczas walk w Wąwozie. Kiedy doszedł do siebie, wrócił do walki, zdobywając ze swoją jednostką ważny port w Anconie nad Adriatykiem i dziesiątki mniejszych miasteczek. Zwieńczeniem walk 2 Korpusu było zdobycie Bolonii i zakończenie kampanii we Włoszech. Po wojnie zdecydował się na służbę w Kanadzie. Po dwuletnim kontrakcie przyjechał do Edmonton (Kanada), gdzie osiedlił się i poznał swoją żonę. Mieli pięcioro dzieci: trzech synów i dwie córki. 30 lat pracował jako listonosz, przeszedł na emeryturę w 1989 roku. Doczekał się 11 wnucząt. Został uhonorowany Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino, Medalem Pro Bono Poloniae oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.

Władysław Szwender zmarł w wieku 97 lat w dniu 31 maja 2022 r. w Edmonton (Kanada). Rok później jego szczątki zostały sprowadzone przez rodzinę do Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie odbył się pogrzeb z honorami wojskowymi.

Więcej o tym wydarzeniu:
Międzyrzeczanin kpt. Władysław Szwender spoczął w rodzinnej ziemi (film) (galeria) <<==>> LINK

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcie: Radio Biper
film: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama