Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz ukoronował obraz Matki Bożej Kodeńskiej (film) (galeria)

15 sierpnia tłumy zawitały do Kodnia, gdzie na kodeńskiej Kalwarii odbyły się uroczystości związane z 300-leciem koronacji obrazu. Tego dnia legat papieski kard. Stanisław Dziwisz dokonał ukoronowania obrazu Matki Bożej Kodeńskiej nowymi koronami papieskimi.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się już 13 sierpnia, kiedy to do Kodnia zawitał kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił i pobłogosławił pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Styczniowego i zwycięskiej Bitwy o Kodeń. Pomnik stanął w sąsiedztwie sanktuarium. Tego również dnia odsłonięto szlak historyczny „Zwycięska Bitwa o Kodeń”, a zgromadzeni w Kodniu mieszkańcy gminy i zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchać w bazylice Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

Więcej o wydarzeniach z dnia 13 sierpnia:
W Kodniu odsłonili pomnik upamiętniający Powstanie Styczniowe (galeria) <<==>> LINK

14 sierpnia do Kodnia dotarła Konna Pielgrzymka w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej, której uczestnicy wspólnie z mieszkańcami i gośćmi wzięli udział w mszy odpustowej i oficjalnym powitaniu legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Więcej o konnej pielgrzymce:
XV Podlaska Konna Pielgrzymka zmierza z Bobrownik do Kodnia (galeria) <<=>> LINK

Tego dnia uczestnicy kodeńskich uroczystości wzięli udział m.in. w drodze krzyżowej na Kalwarii, nieszporach i procesjach, wieczornej mszy świętej pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego z oprawą muzyczną chóru chłopięcego ”Poznańskie Słowiki” i Apelu Maryjnym Podlasia, a modlitwy uwieńczył koncert „Siewcy Lednicy”.

Jednym z wydarzeń towarzyszących wyjątkowemu jubileuszowi była konferencja prasowa w Domu Pielgrzyma z udziałem legata Papieskiego, biskupa siedleckiego, prowincjała Polskiej Prowincji oraz kustosza sanktuarium.

Fragment konferencji:

Główną część uroczystości w dniu 15 sierpnia poprzedziły: pasterka o północy pod przewodnictwem prowincjała Polskiej Prowincji o. Marka Ochlaka OMI i nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia, godzinki i poranne msze święte. O 11:30 z bazyliki wyruszyła na Kalwarię procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie legat papieski kard. Stanisław Dziwisz dokonał nałożenia koron papieskich i odprawił sumę odpustową.

Korony wykonał znany polski artysta specjalizujący się w złotnictwie i bursztynnictwie Dariusz Drapikowski z Gdańska.

Korony dla Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia
Zarówno Korona Chrystusa, jak Matki Bożej swoim zamkniętym kształtem zwieńczającym otok z lilii andegaweńskich mówią o ich godności królewskiej. Ponadto, lilie są znakiem czystości, niewinności i bezkresnej miłości. Kształt ich wypełnia bursztyn, o którym mówi się, że zamyka w sobie światło, a Chrystus o sobie mówił: „Ja jestem światłością świata”. Wykorzystany tutaj został bursztyn złocisty i niezwykle rzadki bursztyn biały. Złoto użyte do wykonania koron, to także materiał podkreślający królewskość Jezusa i Maryi. Obie korony ozdabiają także perły – klejnoty organiczne, których powstanie łączy się z bólem perłopława, który choć sam ginie pozostawia cenny dar, symbolizujący wiarę i zmartwychwstanie. Korona Matki Bożej ozdobiona jest dodatkowo szafirami i cyrkoniami. Błękit szafiru odnosi się do koloru nieba i Matki Bożej, a krystalicznie lśniące cyrkonie symbolizują czystość i niewinność. Pewnego rodzaju symboliczną oś wertykalną wyznaczają: kamień z groty Narodzenia i zwieńczająca koronę postać Ducha Świętego. To podczas Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, została Ona napełniona Duchem Świętym, a w Betlejem wydała na świat Syna Bożego.

Koronę Chrystusa wyróżniają ponadto umieszczone na niej rubiny, których czerwień, to barwa męki, ofiary i miłości, a w dolnej części kamień z Golgoty, zaś na szczycie, znajduje się kula i na niej krzyż – znak Zbawienia świata i Nadziei. (opis koron – Sanktuarium Maryjne w Kodniu)


zdjęcia koron: Paweł Gomulak OMI

Wtorkowe wydarzenia uwieńczyły nieszpory, msza święta, różaniec i Apel Jasnogórski, podczas którego nastąpiło zasłonięcie obrazu.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama