Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Boisko dla „Jedynki” w ramach programu OLIMPIA pod znakiem zapytania? Brakuje milion dwieście tysięcy złotych

Budowa boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry 9x18 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białej Podlaskiej. To nowe zadanie inwestycyjne które uruchamia Miasto Biała Podlaska. Budowa nowego na mapie miasta obiektu sportowego zrealizowana ma zostać w ramach programu OLIMPIA – Program budowy przedszkolnych hal sportowych na 100 lecie pierwszych występów Reprezentacji Polski na igrzyskach sportowych. Czy zostanie zrealizowane? Głowi się nad tym Prezydent Miasta a i Rada Miasta będzie musiała podjąć odpowiedzialne decyzje. W czym problem? W pieniądzach. Oferty realizacji są od 1,2 do prawie 2 mln zł droższe od zabezpieczonej na wykonanie inwestycji kwoty w budżecie miasta.

Przedmiotem zamówienia które ogłosił Urząd Miasta Biała Podlaska jest budowa boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry 9 m x 18 m wraz z łącznikiem dzięki któremu będzie łączyć dwie istniejące szkoły – szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące w Białej Podlaskiej.

Projektowane zadaszone boisko wielofunkcyjne ma być obiektem piętrowym, z zapleczem sportowym oraz łącznikiem jednokondygnacyjnym, boisko wielofunkcyjne z dachem łukowym a łącznik z dachem dwuspadowym i jednospadowym. Projektowane zadaszenie boiska wielofunkcyjnego ma wysokość w kalenicy 8,94m od projektowanego poziomu gruntu.

Umiejscowienie nowego obiektu

Jak będzie wyglądać zadaszone boisko przy SP1?

Zadaszone boisko wielofunkcyjne przeznaczone jest na prowadzenie zajęć lekcyjnych z wychowania fizycznego oraz organizowanie imprez sportowych typu rozgrywki międzyklasowe. Obiekt umożliwi organizowanie zawodów sportowych i gier ruchomych o charakterze rekreacyjnym, prowadzenie zajęć rekreacyjnych i zawodów sportowych dla młodzieży szkolnej. Przewidziano wejście do sali z korytarza wewnętrznego oraz jedno wyjście ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz. W części socjalno-sanitarnej na parterze zaprojektowano zaplecze szatniowo sanitarne (dwa zespoły szatniowe) oddzielne dla chłopców i dziewcząt (złożone z szatni, natrysków, umywalni), wc oraz zespół ogólnodostępnych toalet w tym dla osób niepełnosprawnych, zaprojektowano również magazyn sprzętu sportowego, na piętrze zaprojektowano trybuny sportowe oraz pom. techniczne. Maksymalna liczba osób korzystających jednocześnie z sali to 50 osób.

Obecnie działki na których projektowana jest budowa nowego obiektu zabudowane są budynkiem Szkoły Podstawowej, budynkiem Liceum Ogólnokształcącego oraz dwoma budynkami techniczno-magazynowymi znajdującymi się przy boiskach sportowych. Na terenie inwestycji w części południowo-zachodniej znajduje się zrealizowany w ostatnich latach plac zabaw dla dzieci. Działka jest zagospodarowana oraz częściowo ogrodzona. Od frontu tj. przy ul. Narutowicza znajduje się utwardzony wjazd prowadzący na plac przy Szkole Podstawowej z zagospodarowaną zielenią niską i wysoką.

Wokół projektowanego zadaszonego boiska wielofunkcyjnego zaprojektowano chodnik z bocznego wyjścia prowadzący do istniejącej drogi wewnętrznej. Drugie wyjście zaprojektowane z południowego – wschodu skierowane na teren boisk sportowych. Trzecie wyjście zostało zaprojektowane w części łącznika od strony południowo-zachodniej. Na terenie planowanej inwestycji zakłada się utwardzenie ciągów pieszych kostką brukową.

Kasa się nie spina…

Miasto Biała Podlaska w budżecie na rok 2024 zabezpieczyło na realizację zadania: „Budowa boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry 9×18 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białej Podlaskiej”, kwotę 3 mln 366 tys. 484 zł brutto. (z tego 1 mln 530 tys. zł pochodzi z programu OLIMPIA).

Tymczasem w postępowaniu przetargowym wpłynęły trzy oferty i każda z nich – ta najtańsza a już na pewno ta najdroższa – znacznie przekraczają zabezpieczoną w budżecie kwotę:
1. TRES-BUD USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE, MATEUSZ TRESKA, BIAŁA PODLASKA
oferowana kwota realizacji – 4 mln 569 tys. 651 zł.
2. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNE, HANDLOWE I USŁUGOWE DOMBUD SP. Z O. O., BIAŁA PODLASKA
oferowana kwota realizacji – 5 mln 356 tys. 369 zł.
3. PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE BUDEXPOL, DAMIAN LEWCZUK, BIAŁA PODLASKA
oferowana kwota realizacji – 4 mln 760 tys. 658 zł.

Możliwe rozwiązania

W tym momencie, zamawiający, czyli Urząd Miasta Biała Podlaska ma kilka wyjść do wyboru. Po pierwsze może unieważnić przetarg i rozpisać go ponownie zmieniając bądź nie, specyfikację zadania inwestycyjnego do wykonania. W tej opcji należy liczyć się z tym, że pieniądze z programu OLIMPIA mogą przepaść z racji niewywiązania się z terminów ich wykorzystania. Po drugie Prezydent Miasta Biała Podlaska może wystąpić do Rady Miasta z wnioskiem o zmiany w budżecie miasta i dosypać brakującą kwotę ok. 1 mln 200 tys. złotych. Pieniądze te jednak Rada Miasta będzie musiała znaleźć poprzez rezygnację z innych wydatków, przeniesienia środków z rezerw bądź oszczędności na innych przetargach, aż po sięgnięcie po pożyczkę czy kredyt co wiązać się będzie ze zwiększeniem wysokości zadłużenia budżetu miasta. Kolejne rozwiązanie to negocjacje z zainteresowanymi firmami (o ile taka opcja wpisana została w specyfikacji zamówienia). Metodę rozwiązania problemu przez Urząd Miasta Biała Podlaska poznamy w ciągu kilku najbliższych dni.

 

W materiale użyte zostały grafiki z materiałów przetargowych.
Opracowania projektowe: Arch-Dom Biuro Projektowe Biała Podlaska (mgr inż. arch. Henryk Dołęgowski / współpracownicy).
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama