Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Tryptyk Podlaski. Tajemnica Korobeczki (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 10 maja 2023
, godz. 19:00
Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" AWF Biała Podlaska zaprasza na spektakl "Tryptyk Podlaski. Tajemnica Korobeczki", który odbędzie się 10 maja o godz. 19:00 w sali ROBIR AWF. Wstęp bezpłatny.

„Tryptyk Podlaski – Tajemnica korobeczki” to najpiękniejsze melodie oraz tańce Podlasia lirycznie z humorem, kolorowo w różnych „odcieniach i barwach” w choreografii Marcina Bochenka i muzycznym opracowaniu Przemysława Marcyniaka.

Folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny nawiązuje do „Korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec na Podlasiu, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową.
Cykliczność zmian w przyrodzie, a także rodzaj zajęć gospodarskich stanowiły punkt wyjścia, a także pretekst dla wielu zabaw i tańców. Charakterystyczne okresy w życiu społeczności wiejskiej na Podlasiu były szczególnie eksponowane. Tematyka obrzędowości i folkloru tanecznego ludności nadbużańskiej stanowiła inspirację dla obrazów choreograficznych proponowanego spektaklu.

Na tym tle zostaną zaprezentowane tańce i pieśni Podlasia, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także stroje w ich różnych odmianach. Całość najnowszej propozycji Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska jest kolejnym edukacyjnym, artystycznym i nietypowym przedsięwzięciem.

 

materiał: Piotr Skwierczyński
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama