Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Roskosz: Realizacja zagranicznych staży zawodowych w słonecznej Portugalii (galeria)

W dniach 24.04 – 05.05.2023r. czternastoosobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, kształcąca się w branżowych szkołach zawodowych wraz z opiekunami uczestniczyła w realizacji stażu zawodowego w miejscowości Setubal w słonecznej Portugalii.

 

Młodzież, która brała udział w stażu kształci się w zawodach: kucharz, sprzedawca, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektryk. Uczestnicy OHP w ciągu kilkunastu dni zdobywali wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe u boku profesjonalistów w firmach adekwatnych do zawodu nauczanego w szkole w Polsce, które pozwolą im rozwinąć skrzydła po powrocie do kraju. Staże realizowane były w lokalnej restauracji, zakładach mechanicznych, sklepie oraz salonach fryzjerskich.

Udział w stażu to również nauka właściwego reagowania w sytuacjach trudnych, które pojawiają się w pracy, możliwość zdobycia wielu nawyków zawodowych w realnych warunkach podczas wykonywania obowiązków służbowych jak również szansa na rozwinięcie umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz przyswojenie podstawowych zwrotów w języku portugalskim.

Oprócz nabywania praktycznych umiejętności zawodowych, młodzież korzystała również ze wsparcia językowego w postaci kursu języka angielskiego zorganizowanego przez instytucję partnerską Euromind Portugal oraz mała okazję do zwiedzania zakątków słonecznej Portugalii.

Pierwszym miastem, które uczestnicy wraz kadrą wychowawczą zwiedzili było Setubal gdzie wszyscy się zatrzymali i pracowali. Młodzież w Setubal zobaczyła port morski słynący z połowu sardynek, XVI-wieczną Fortecę św. Filipa zlokalizowaną nad miastem, która miała strzec miasto przed najazdami piratów z północnej Afryki, Klasztor Chrystusa, który jest to pierwszą budowlą w Portugalii gdzie zastosowano słynny styl architektoniczny nazywany stylem manuelińskim.

Ponadto uczestnicy wyjazdu zwiedzili muzeum delfinów butlonosych oraz zobaczyli targ rybny Mercado do Livramento, który jest jednym z największych i najładniejszych targów z rybami i owocami morza w całej Portugalii.

Codzienną pracę niewątpliwie umilił także wyjazd do Lizbony stolicy Portugalii, położonej na siedmiu wzgórzach słynącej z wielu zabytków oraz wycieczka do Fatimy, Obidos i Peniche.

Staż zawodowy zorganizowany został w ramach akredytowanego projektu zagranicznych staży zawodowych, finansowanego ze środków Unii Europejskiej sektor „Kształcenie i Szkolenia Zawodowe” Akcja 1.

materiał: Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Katarzyna Bancarzewska sp. ds. realizacji programów Sekretariat Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama