Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Dzień Niepełnosprawności na Akademii Bialskiej (film) (galeria)

W dniu 27 października na Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbył się uroczysty "Dzień Niepełnosprawności", w którym uczestniczyły stowarzyszenia, ośrodki wsparcia i instytucje, których głównym celem jest przełamywanie barier ograniczających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym.

Uczelnia jako instytucja tworząca całe spektrum związane z edukacją, wychowaniem i kształceniem pewnych elementów animacyjnych do różnego rodzaju aktywności, musi mieć na uwadze aspekt integracyjny. Integracja nie dotyczy tylko i wyłącznie grup społecznych np. osoby z niepełnosprawnością i całym środowiskiem zdrowym – ale charakter integracyjny to jest tak naprawdę – najpierw zrozumienie, wytworzenie pewnych więzi a następnie wspólne działanie. Uczelnia jako instytucja kształcąca, tworząca pewne obszary wartości przede wszystkim humanistycznych musi integrować – to jej priorytet” – słowa dr Jarosława Żbikowskiego wykładowcy Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej mogą posłużyć jako wprowadzenie do intensywnych działań prowadzonych przez społeczność akademicką uczelni w Białej Podlaskiej.

Funkcjonujące na terenie uczelni Biuro d.s. Osób z Niepełnosprawnościami wraz z prężnie działającym, uczelnianym Kołem Naukowym „Kurtyna”, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu, zorganizowali w dniu 27 października 2022 roku całodniowe wydarzenie ogólnouczelniane pt. „Dzień Niepełnosprawności”. Intencją organizatorów było dążenie do integracji środowisk zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami, pracodawców, organizacje pożytku publicznego oraz społeczność akademicką Uczelni. Jest to kolejne duże wydarzenie organizowane w murach akademii dla osób z niepełnosprawnościami z miasta Biała Podlaska i okolic. 

Spotykamy się wspólnie nie zważając na wszelkie bariery. Celebrujemy dziś radość z bycia razem – padły słowa podczas powitania zgromadzonych.

Podczas całodziennego cyklu wydarzeń odbyły się: spektakl Koła Naukowego Kurtyna (opiekunowie Koła: mgr Martyna Lichaczewska- Ziemba oraz mgr Karolina Sienkiewicz, absolwentki uczelni, nauczycielki akademickie) przygotowany ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zalutyniu „Kurtyna w górę – teraz MY”, rozstrzygnięto konkurs plastyczny zorganizowany dla Ośrodków zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami „Lubieszyna moja ojczyzna” w ramach projektu „Aktywna Lubelszczyzna”, równolegle na terenie uczelni odbywał się jarmark rękodzieła podopiecznych ośrodków zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami. „Dzień niepełnosprawności” został skierowany również do przedsiębiorców regionu, którzy aktywnie włączyli się, uczestnicząc, w organizowane wydarzenie.

Dla zaproszonych gości z otoczenia społeczno-gospodarczego przeprowadzony został wykład otwarty na temat innowacji IT w biznesie, który poprowadził dr inż. Tomasz Siemek prezes Cloud Team, Grupa APN Promise. Całość działań wpisuje się w misję Uczelni, a mianowicie dążeniem do wyrównywania szans edukacyjnych osób z niepełnosprawnościami oraz poszerzenie dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami.  Podejmowanie szeregu inicjatyw, mających na celu aktywizację osób z niepełnosprawnością i wprowadzenie ich w jak największej liczbie na rynek pracy integruje uczestników podobnego typu wydarzeń. 

Uczelnia jako Akademia przeżywa dziś ważny dzień. Ma być ona miejscem spotkań i dziś spotykają się osoby niepełnosprawne i przedsiębiorcy z naszego regionu. Ma na celu pokazanie, że nasza uczelnia jest miejscem dobrym i godnym do takich spotkań, że jest miejscem, które budzi zaufanie – mówił rektor Akademii Bialskiej Jerzy Nitychoruk. – Niepełnosprawność występuje w naszym społeczeństwie. Jest niedostrzegana. Często jest tak, że osoby z niepełnosprawnością wycofują się ze społeczeństwa, boją się, wstydzą. Chcemy w uczelni stworzyć takie miejsce, w którym wszyscy będą się czuli dobrze. Mamy u siebie klub integracji, można tam zagrać w bilard, zaśpiewać karaoke, obejrzeć wspólnie film i wypić kawę czy herbatę. Pobyć ze sobą razem. 

Wśród dwóch tysięcy studentów Akademii Bialskiej jest około stu osób z niepełnosprawnościami. – Są to czasem osoby nieakceptowane przez innych, ale nie przez nas. U nas w uczelni znajdują swoje miejsce, mają swoich opiekunów, fundujemy im dowóz do uczelni. To niesłychanie dobrze działa na naszych studentów, oni poznając osoby z potrzebami wychodzą im naprzeciw – zapewnia rektor.

Akademia Bialska jest predysponowana ku temu, by łączyć wszelakiej proweniencji środowiska, przedsiębiorców, osób poszkodowanych przez los i inne grupy społeczne – stwierdza prezes PW „VIKKING” KTS Tadeusz Konaszuk. – W znakomitej większości niepełnosprawność mieści się jedynie w naszych głowach. Myślę, że w dzisiejszych czasach jest wiele możliwości ku temu, żeby osoby poszkodowane przez los mogły się realizować, i zawodowo i na niwie działalności gospodarczej.

 

materiał, tekst: Biuro ds. osób z niepełnosprawnościami ABNS w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama