Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Dzień Wspomnień w murach dawnej Szkoły Podstawowej w Koszołach (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 9 października 2022
, godz. 14:00
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Tłoka" zaprasza na Dzień Wspomnień w murach dawnej Szkoły Podstawowej w Koszołach, który odbędzie się 9 października o godz. 14:00. W programie m.in. zwiedzanie pomieszczeń, zajęcia z kaligrafii i sportowe oraz wspólne ognisko.

Program:

– Zwiedzanie pomieszczeń szkoły
– Odkrywanie tajemnic szkolnych dzienników
– Zajęcia z kaligrafii
– Zajęcia sportowe na boisku szkolnym
– Gorąca jesienna herbata, ognisko z pieczonymi ziemniakami

Budynek z przeznaczeniem na szkołę podstawową wybudowali w 1938 r. wysiłkiem społecznym mieszkańcy wsi Koszoły. Jest on posadowiony w miejscu, w którym do sierpnia 1915 r. stała drewniana cerkiew unicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z przełomu XVII/XVIII w. Szkoła podstawowa w Koszołach zakończyła swoją działalność w 2009 roku.

Warto podjąć próbę opracowania w oparciu o dostępną bazę źródłową historii szkoły podstawowej, której dzieje są skrawkiem losów mieszkańców naszej miejscowości. Celem spotkania jest zachowanie w naszej pamięci i przekazanie przyszłym pokoleniom wiedzy dotyczącej historii o elementarnym nauczaniu mieszkańców Koszoł – zachęcają członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Tłoka” z Koszoł. – Historia szkoły to przede wszystkim opowieść o ludziach zaangażowanych niegdyś w życie społeczne wsi, których nazwiska wówczas powszechnie znane, dziś odchodzą w niepamięć. Historia szkoły to również liczne miejsca i budynki, w których organizowano zajęcia edukacyjne, które istnieją, ale są inaczej użytkowane, mają inne przeznaczenie.

Szkoła w Koszołach użytkowana jest przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka”, dzięki czemu nadal służy mieszkańcom Koszoł.

 

materiał: Cezary Nowogrodzki, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Tłoka”
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama