Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Znakomici wykonawcy na XXI Podlasie Jazz Festiwal w bialskim amfiteatrze (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 20 sierpnia 2022
, godz. 18:00
 -> 21 sierpnia 2022
 do godz. 00:00
Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza na XXI Podlasie Jazz Festiwal, który odbędzie się w bialskim amfiteatrze w dniach 20-21 sierpnia. Na sympatyków jazzu czekać będą znakomite koncerty artystów światowego formatu. Na scenie zagra m.in. Andrzej Jagodziński Trio, Jerzy Małek International Quintet feat. Michał Urbaniak oraz Stanisław Soyka. Swoje 35-lecie świętować będzie Bialskie Jazz Trio, które zagra wyjątkowy koncert z gościnnym udziałem tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie AWF Biała Podlaska.

Najbliższa edycja zapowiada się niezwykle ciekawie, ze względu chociażby na kumulację tej klasy artystów podczas jednego festiwalu. Po raz pierwszy na festiwalowej scenie usłyszymy międzynarodowej sławy skrzypka, saksofonistę, kompozytora Michała Urbaniaka, który zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Muzyk będzie gościem specjalnym międzynarodowego kwintetu znakomitego trębacza Jerzego Małka.

Usłyszymy również Stanisława Soykę z zespołem Soyka Kwartet, śpiewaka, instrumentalistę, kompozytora, od lat należącego do największych artystów polskiej sceny muzycznej. Podczas koncertu zabrzmią m.in. piosenki z ostatniego albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” (nominowanego do nagrody FRYDERYK 2020).

W wykonaniu jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej pianisty Andrzeja Jagodzińskiego i jego sławnego Tria usłyszymy wyjątkowe interpretacje muzyki najwybitniejszego przedstawiciela epoki baroku- Jana Sebastiana Bacha, pochodzące z płyty Tria- Bach, nominowanej do nagrody FRYDERYKA 2021.

Wielbiciele muzyki i talentu Czesława Niemena będą mieli okazję usłyszeć wiele wspaniałych utworów z repertuaru tego nieodżałowanego artysty w wykonaniu znakomitego krakowskiego wokalisty Marka Bałaty, w sławnym już projekcie „Niemen-Wspomnienie”.  Gościem specjalnym koncertu będzie Paweł Brodowski – były basista legendarnego zespołu Akwarele, a także red. naczelny magazynu Jazz Forum, który opowie o Czesławie Niemenie.

Festiwal rozpocznie Bialskie Jazz Trio z okazji 35 lat działalności, zespół zasłużony w promowaniu muzyki jazzowej szczególnie na Południowym Podlasiu i Lubelszczyźnie. Tym razem gośćmi Tria będą tancerze „ZPiT Podlasie” z AWF Biała Podlaska, we wspólnym projekcie „Impresje Podlaskie”- melodii ludowych z Podlasia w opracowaniach jazzowych i choreograficznych, zapoczątkowanym w 2010 roku.

Program Festiwalu:

20.08 (sobota), godz. 18.00

Bialskie Jazz Trio – 35 lat działalności, z gościnnym udziałem tancerzy z ZPiT Podlasie-AWF Biała Podlaska Skład trio: Jarosław Michaluk-kontrabas, Bogusław Kutnik-fortepian, Radosław Żyła-perkusja.

Andrzej Jagodziński Trio-Bach, w składzie: Andrzej Jagodziński-fortepian, Adam Cegielski-kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski-perkusja

Marek Bałata – Niemen-Wspomnienie -gość specjalny Paweł Brodowski basista legendarnego zespołu Akwarele i redaktor naczelny pisma Jazz Forum. Zagrają: Marek Bałata-vocal; Tadeusz Leśniak-instr. klawiszowe, aranżacje; Sebastian Bernatowicz – instr. klawiszowe, fortepian; Józef Michalik, git. basowa, kontrabas;  Wiesław Jamioł-perkusja.

Kwartet smyczkowy Archi w składzie: Anna Hara Pióro – skrzypce, Bogusława Ziegelheim – skrzypce, Błażej Michna – altówka, Agata Sanchez Martos – wiolonczela.

21.08 (niedziela), godz. 18.00

Jerzy Małek International Quintet feat. Michał Urbaniak, zagrają: Jerzy Małek – trąbka
Andy Middleton – saksofon/USA/ Piotr Wyleżoł – fortepian Marcin Pospieszalski – gitara basowa, Sebastian Frankiewicz – perkusja, Gość specjalny: Michał Urbaniak – skrzypce.

Stanisław Soyka z zespołem, zagrają Stanisław Soyka-śpiew, piano; Przemek Greger – gitara akustyczna; Kuba Sojka-perkusja; Zbyszek Brysiak – perkusjonalia.
 
Bilety : I dzień-80 zł, II dzień- 80 zł, karnet na cały festiwal- 140 zł.
Sprzedaż internetowa – www.niezla-sztuka.pl
Przedsprzedaż biletów: Pizzeria „Roma” ul. Brzeska 1 tel. 83 344 44 20, Sklep Muzyczny „Music Audio” ul. Janowska 11 tel. 83 342 47 57, Kawiarnia Coffee Love, Pl. Rubina 11-14, tel.  kom. 693 890 281.

Kilka słów o wykonawcach.

Michał Urbaniak – jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Autor ponad 500 kompozycji, nagrał ponad 120 płyt (autorskich i jako gość). Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem.

Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971).

Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie: Newport Jazz Festival, JVC Festiwal, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag i in. Koncertował kilkakrotnie w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil, i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat” (1992 r.) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu.

Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmow jak : „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird” (w USA) oraz „Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W. Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska). Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue” (Sony Music, 2010) zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r. nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.:” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Od 2005 r. rozwija swój projekt „UrbanatorDays”, niepowtarzalne „antyszkoleniowe” warsztaty połączone z koncertem (www.urbanatordays.com).

Jerzy Małek – uważany za jednego z najlepszych polskich trębaczy jazzowych porównywany często do takich postaci jak Tomasz Stańko czy Piotr Wojtasik. Jest także kompozytorem i nauczycielem akademickim w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W trakcie kariery scenicznej zdobył wiele nagród zarówno jako solista, jak i bandlider oraz kompozytor. Do najważniejszych należą: Jazz and Blues Musical Contest in Gdynia 1998, International Contest Katowice 2000, „Klucz do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Grand Prix w najstarszym i najważniejszym polskim konkursie jazzowym Jazz Juniors w 2000 roku oraz drugą nagrodę na Szczecińskich Zmaganiach Jazzowych w roku 2004.

Jego działalność została doceniona także przez grono dziennikarskie związane z magazynem Jazz Forum, w którym wielokrotnie zajmował czołowe pozycje w ankietach Jazz Top w kategorii Najlepszy Trębacz Roku.W 2012 roku był dwukrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki” w kategoriach Najlepszy Muzyk Jazzowy oraz Najlepszy kompozytor i aranżer. Dzisiaj oprócz aktywności scenicznej rozwija działalność nauczycielską, nagrywa płyty w towarzystwie takich sław jak Arild Andersen, Hans van Oosterhout czy Marcin Wasilewski.

Stanisław Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i …nie tylko.

Podczas koncertu usłyszymy piosenki z ostatniego albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” (nominowanego do nagrody FRYDERYK 2020), pieśni napisane do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” Wisławy Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Czesława Miłosza, „Tylko brać” Agnieszki Osieckiej), w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.

Tym razem wystąpi z zespołem SOYKA KWARTET. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze akustycznej, syn Kuba na perkusji oraz Zbyszek Brysiak na perkusjonaliach. SOYKA KWARTET stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.

„ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO – BACH”
Andrzej Jagodziński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył , w latach 90-tych XX w, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego, rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki F.Chopina. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym. W grudniu 2020 roku ukazała się płyta z powyższym materiałem. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka 2021.

Andrzej Jagodziński karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty.  Od 2004 wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała dwie płyty, których pierwsza otrzymała status Złotej Płyty.

Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem, Project Grappelli  czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.
Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik (od występów z nią zaczęło się – występ w ramach ‚Złotej Tarki’ w 1979 r.), Ewą Bem (już 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll”  z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013
roku.

MAREK BAŁATA / NIEMEN – WSPOMNIENIE
Koncert piosenek i wierszy Czesława Niemena, na sekcję jazzową i kwartet smyczkowy w pięknej interpretacji, wzbogaconej improwizacjami wokalnymi i instrumentalnymi, to projekt znakomitego krakowskiego wokalisty Marka Bałaty, w programie m.inn. Dziwny jest ten świat, Wspomnienie, Com uczynił, Dobranoc, Sen o Warszawie, Jednego serca, Pod papugami, Obok nas… O Czesławie Niemenie opowie Paweł Brodowski, basista legendarnej grupy Akwarele i Red. naczelny pisma Jazz Forum.

Marek Bałata – improwizujący wokalista jazzowy. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, transkrypcje utworów F.Chopina oraz pieśni m.inn. Włodzimierza Korcza, Zygmunta Koniecznego, Andrzeja Zaryckiego, Włodka Pawlika-zdobywcy Grammy 2014. Utwory do filmów, różnych kompozytorów. Był producentem muzycznym i wykonawcą jazzowej adaptacji Mszy Kreolskiej „ Misa Criolla ”Ariela Ramireza…
Występował w musicalowej adaptacji Jana Szurmieja powieści I.B. Singera „Sztukmistrz z Lublina” w Teatrach Warszawy i Wrocławia, oraz niemieckojęzycznej wersji ( Der Zauberer von Lublin ) w Niemczech i Austrii. Również w jego adaptacji „Krwawe Gody” (wg. F.G.Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w adaptacji Anny Kąkuś „Dzieje Grzechu” S.Żeromskiego w Teatrze Capitol.

W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół „CANTABILE IN JAZZ” w którym występowały wybitne wokalistki Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack, oraz basiści Mariusz Bogdanowicz i Anthony Jackson… Inny projekt to TRILOGY czyli Art Lande (USA), Gunter Wehinger (A) i Marek Bałata (PL). Firma Gowi wydała CD Live „TRILOGY” a zespół odbył w 1999 r. trasę koncertową po USA z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w sławnym klubie Yoshi’s w Oakland.

Tworzył spektakle audio-wizualne ŚPIEWOBRAZY, gdzie rysował i śpiewał na tle projekcji własnych filmów z przetworzonymi rysunkami, z udziałem tancerek. Solista wielu koncertów oratoryjnych w Polsce, USA i Kanadzie.
Wielokrotnie prezentował interpretacje utworów religijnych, w oratoriach i kantatach, w kraju oraz USA i Kanadzie. Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Marco Piludu, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy, Joris Teepe, John Betsch i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi z J.P.Wróblewskim, A.Dutkiewiczem, Z.Namysłowskim, K.Jonkiszem, H.Miśkiewiczem, A.Jagodzińskim, P.Wojtasikiem i Wł.Pawlikiem na czele … Koncertował w Europie z austriackim quartetem SONGLINES oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene.

Jego wyjątkowe produkcje to koncert NIEMEN-WSPOMNIENIE oraz MAŁA MSZA ORGANOWA J.HAYDNA i SANTO SUBITO, w opracowaniu Tadeusza Leśniaka, koncert ZA TĘ WOLNOŚĆ i improwizowana poezja w locie oraz wariacje na temat standardów i własne kompozycje w duecie IMPROMPTUS z Dominikiem Wanią.
Nagrody: Jazz Juniors 1982, 1-miejsce Międzynarod.Spotkania Wokalistów Jazzowych Zamość 1988, Nagroda-Prometeusz. Od początku lat 90-tych, 16-razy zwyciężał w corocznym plebiscycie JAZZ TOP, pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy. Występował na scenach Europy, Kanady, USA i Japonii. Uczył w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i 19 lat we Wrocławskiej Szkole Jazzu.

W 2009 roku, otrzymał z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza, tytuł i medal Zasłużony dla Wrocławia.

Jazz Trio – to jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zespołów jazzowych Polski wschodniej. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie.

Zespół powstał w 1987 r. przy Państwowej Szkole Muzycznej w Białej Podlaskiej z inicjatywy dwóch muzyków-nauczycieli – pianisty Bogusława Kutnika oraz basisty Jarosława Michaluka. Ze względu na deficyt perkusistów, przez pierwsze 10 lat działalności zespół występował z perkusją automatyczną, co w tym czasie było też znakiem rozpoznawczym grupy. Po tym okresie Jazz Trio miało ich aż dwóch , z którymi przez lata koncertowało naprzemiennie. Pierwszy to lubelski muzyk – Sebastian Urban od lat współpracujący z czołowymi polskimi muzykami i zespołami, a drugi – Radosław Żyła – bialczanin, współpracujący z grupą do dziś.

Cechą charakterystyczną zespołu była zawsze chęć poruszania się w różnych odmianach jazzu. Od swingu poprzez bebop, cool, hard bop funky, fusion, soul, muzykę ludową z Podlasia w opracowaniach jazzowych, po kompozycje własne.

Przez te lata zespół współpracował z wieloma znanymi artystami polskiej sceny jazzowej i estrady m.in.: z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Danutą Błażejczyk, Ewą Urygą, Piotrem Wojtasikiem, Maciejem Strzelczykiem, Michałem Kulentym, Karolem Szymanowskim, Adamem Wendtem, Jorgosem Skoliasem, Grzegorzem Kapołką, Marcinem Olakiem, Natalią Niemen, Małgorzatą Markiewicz, Wiesławem Wysockim, Andrzejem Antolakiem.

Dotychczas Jazz Trio ma na swym koncie 5 płyt. Z których dwie pierwsze były wydane przez Polonię Records. Jedna z nich została nagrana z nestorem polskiego jazzu Janem Ptaszynem Wróblewskim, a utwór Sentimental ballad autorstwa Jarka Michaluka pochodzący z tej płyty, został zamieszczony na płycie The Best Of Polish Smooth Jazz.

Od 2010 roku zespół współpracuje z tancerzami ZPiT Podlasie z bialskiego AWF-u wykonując utwory ludowe z Podlasia, w opracowaniu Jarka Michaluka, w konwencji lekko jazzującej, w choreografii Marcina Bochenka, które były wielokrotnie prezentowane, z dużym powodzeniem również za granicą m.in. w Ameryce Południowej i Indonezji. Kilka z nich pochodzących z programu „Impresje Podlaskie”, zostanie zaprezentowanych bialskiej publiczności podczas festiwalu.

Wręczenie nagród z okazji jubileuszy. 

W związku z przypadającymi w tym roku jubileuszami: 25 lat Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz 35 lat działalności artystycznej Bialskiego Jazz Trio, podczas festiwalu Jubilatom zostaną wręczone nagrody: Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego oraz Nagroda Kultury Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

***

Podlasie Jazz Festiwal to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych festiwali jazzowych Polski wschodniej, który na stałe wrósł w pejzaż kulturalny stolicy Południowego Podlasia, Białej Podlaskiej. Od wielu lat cieszy się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem wśród wielbicieli jazzu. Występowali na nim najwybitniejsi polscy muzycy oraz międzynarodowe gwiazdy.

Festiwal stwarza również możliwość występów młodym obiecującym muzykom jazzowym, którzy zostali już wcześniej zauważeni i docenieni.

Koncertowali tu: Kevin Mahogany, Hiram Bullock, Karen Edwards, Michael „Patches` Stewart, Dean Brown, Marvin Smitty Smith, Linley Marthe, Saskia Laroo, Nippy Noya, Steve Logan, Felton Crews, Mc Stewlocks, Apple Tea…

A z polskich wykonawców: Urszula Dudziak, Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Włodzimierz Nahorny, Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, Henryk Miśkiewicz, Kazimierz Jonkisz, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Aga Zaryan, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, Marek Bałata, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Cezary Konrad, Jacek Niedziela-Meira,Wojciech Niedziela, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Lora Szafran, Ewa Uryga, Danuta Błażejczyk, Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Beata Przybytek, Krystyna Stańko, Jorgos Skolias, Artur Dutkiewicz, Krzysztof Herdzin, Andrzej Przybielski,Wojciech Konikiewicz, Janusz Yanina Iwański, Karol Szymanowski, Sławek Jaskułke, Grzegorz Grzyb, Adam Bałdych, Grzech Piotrowski, Maria Sadowska, Monika Borzym, Gaba Kulka, Krzysia Górniak, Michał Tokaj, bracia Majewscy, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, String Connection, SBB, Piotr Wojtasik Quintet, Walk Away, Atom String Quartet, Funky Groove,The Globetrotters, Funk De Nite, Marek Raduli Quartet, Piotr Schmidt Electric Band, Marcin Olak Trio, Dawid Lubowicz Quartet, Bandonegro, Chopin University Big-Band.

Festiwal istnieje od 2002 roku, jego pomysłodawcą i twórcą jest muzyk, prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego Jarosław Michaluk.

 

Źródło / grafiki: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama