Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

W Terespolu odsłonią mural upamiętniający bitwę z 1920 roku (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 28 sierpnia 2022
, godz. 13:10
28 sierpnia w Terespolu odbędą się uroczystości związane z obchodami kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jednym z punktów programu będzie odsłonięcie muralu pt. „Kontrofensywa nad Bugiem. Obrona Terespola 1920 roku” na budynku Urzędu Miasta przy ul. Wojska Polskiego .

Mural, to efekt uczestnictwa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol w konkursie  pn. „Mur, ale historia Wojska Polskiego” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Organizacja otrzymała na realizację malowidła dotację  w wysokości 27,3 tys. zł

Dzieło upamiętniać będzie obronę Terespola 3 sierpnia 1920 roku. „Nad rzeką Bug, miała miejsce bitwa wojsk polskich z wojskami bolszewickiej Rosji. Rozegrała się w okolicach miasta podczas kontrofensywy po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej. Po niej wojska polskie napierały na armię czerwoną, która wycofywała się w szybkim tempie na wschód. Ze źródeł wiemy, że nad rzeką Bug zginęło bardzo dużo czerwonoarmistów a droga którą uciekali, do dziś potocznie nazywana jest ,,Udzierajką” – informuje Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 mszą św. w kościele parafialnym p.w. Świętej Trójcy w Terespolu. Po niej odbędzie się zwyczajowy przemarsz delegacji ze sztandarami, władz samorządowych oraz zaproszonych gości pod ścianę z muralem. W czasie otwarcia muralu odbędzie się prelekcja pt. „Bitwa pod Terespolem a Wojsko Polskie”. A także koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu śpiewaczego,, Echo Polesia” działającego w Klubie Seniora ,,Srebrny Włos” przy Miejskim Ośrodki Kultury w Terespolu.

Na wydarzenie zaprasza Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

Źródło / plakat: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama