Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

40-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu (galeria)

6 czerwca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy świętował wyjątkowy jubileusz 40-lecia istnienia placówki, które jest drugim domem dla pięćdziesięciorga wychowanków z niepełnosprawnościami. Placówki, której zadaniem jest wsparcie swoich podopiecznych i przygotowanie ich do samodzielnego życia w przyszłości. Ten dzień niósł ze sobą wiele wrażeń i podniosłych chwil, w których wzięły udział dzieci i ich rodzice, wychowawcy placówki i zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w parafialnym kościele, a obchody jubileuszu kontynuowano w wyjątkowej scenerii parku okalającego zalutyńską szkołę. Odśpiewano hymn oraz wysłuchano przemówień, podziękowań i wyrazów uznania z ust przedstawicieli placówki oraz zaproszonych gości.

Zebrani mogli zapoznać się z historią szkoły, a uczniowie grupy teatralnej ,,Konik na biegunach” odegrali przedstawienie teatralne. Ola i Piotrek, wychowankowie ośrodka, zaprezentowali również ludową piosenkę „Takiego Janicka”. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdmuchiwania świeczek z jubileuszowego tortu. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste odsłonięcie ekomuralu przedstawiającego galopujące konie – symbol placówki.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek. Dzieci miały możliwość obejrzenia występów cyrku, korzystały także z dmuchanej zjeżdżalni oraz tańczyły zumbę wraz z instruktorką. Chętni brali udział w grach i zabawach sportowych przygotowanych przez nauczycieli.

Przybyli na uroczystość zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych wystaw. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Święto szkoły stało się również okazją do zaprezentowania osiągnięć uczniów. Ściany placówki ozdobiono dyplomami, medalami i pucharami, których zdobywcami są obecni i byli wychowankowie Ośrodka.

Wśród gości pojawili się Teresa Misiuk z Lubelskiego Kuratora Oświaty, Anna Tusińska, starsza wizytatorka Kuratorium Oświaty w Lublinie, zastępca wójta Gminy Piszczac Bogusław Korzeniewski, radni powiatu bialskiego Marek Uściński i Paweł Stefaniuk, były wójt gminy Piszczac Jan Kurowski, były dyrektor SOSW w Zalutyniu Józef Antończyk, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, byli pracownicy ośrodka, absolwenci, rodzice i oczywiście obecni wychowankowie. Nie mogło zabraknąć również tych, na których pomoc podopieczni zawsze mogą liczyć, czyli sponsorów.

Do wspólnego świętowania przyłączyli się także przedstawiciele organizacji pozarządowych, a wśród nich Anna Bieganowska-Skóra z Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz prezes Stowarzyszenia ,,Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej Anna Chwałek. Gratulacje z okazji jubileuszu mieli również okazję złożyć dyrektorzy szkół z gminy Piszczac, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Kozuli, Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu, a także przedstawiciele Straży granicznej w Terespolu, Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, Policji, Nadleśnictwa Chotyłów oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Nie zabrakło także wyrazów uznania od posła na Sejm Riada Haidara, które w jego imieniu złożyła przedstawicielka biura poselskiego. Głos zabrali również nasi rodzice: przewodnicząca Rady Rodziców Michalina Glina i Lucjan Chwedoruk oraz Urszula Grabarczyk, prezes działającego przy szkole Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Żyć Godnie”, które w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia i jedne z najpiękniejszych lat w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem!

 

materiał: SOSW w Zalutyniu / Radio Biper Gmina Piszczac
tekst: Katarzyna Chreścionko, SOSW w Zalutyniu
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama