Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W nowym rozkładzie PKP nowy pociąg na trasie z Terespola do Warszawy

Więcej połączeń i krótsze podróże do Warszawy, wyższy komfort podróżowania – to najważniejsze nowości dla województwa lubelskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku.

W nowym rozkładzie z 19 do 21 zwiększy się liczba połączeń do i z Lublina. Wzrośnie również komfort podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi wagonami zmodernizowanymi w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, liczba połączeń IC z i do Lublina zwiększy się z 11 do 16.

Więcej będzie także par pociągów łączących Lublin z Warszawą. W ciągu doby miasta te połączy 13 par pociągów, a w okresie wakacji 14. W nowym rozkładzie pasażerowie będą mogli wybierać spośród 11 codziennych par połączeń na tej trasie, kursujących przez Dęblin. Wydłużenie do Lublina relacji pociągu IC Baczyński sprawi, że lublinianie zyskają połączenie, dzięki któremu będą mogli dotrzeć do Warszawy po godzinie 7:00. Na torach pojawi się kursujący w niedzielę nowy pociąg IC Kraszewski relacji Terespol – Warszawa – Terespol przez Białą Podlaską i Łuków, który zwiększy komfort weekendowych powrotów. Do około 2,5 godziny skróci się czas przejazdu na trasie Lublin – Warszawa przez Łuków dzięki eliminacji potrzeby wymiany lokomotywy spalinowej w Siedlcach dla części pociągów.

Dzięki zakończeniu elektryfikacji linii kolejowej nr 71 od 12 grudnia skróci się czas przejazdu najszybszego pociągu na trasie Lublin – Rzeszów. Pociąg IC Górski pokona ją w 2 godziny i 21 minut. Dwie pary pociągów PKP Intercity wrócą na zmodernizowaną linię nr przez Parczew i Łuków. Pociąg TLK Mierzeja łączący Hel z Lublinem będzie teraz kursować w porze dziennej, a nie nocnej, jak do tej pory. Wakacyjny pociąg będzie odjeżdżać z Lublina po godzinie 8:00 i dojeżdżać na Hel po godzinie 17:00. Od 10 kwietnia 2022 roku kursujący w niedziele skład IC Kochanowski, który łączy Rzeszów z Bydgoszczą przez Lublin, Nałęczów, Puławy, Dęblin i Warszawę , zacznie jeździć codziennie. Pociąg, podobnie jak trzy inne kursujące na terenie województwa lubelskiego, będzie obsługiwany przez elektryczny zespół trakcyjny Pesa DART.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych
Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.

Kompleksowa informacja dla podróżnych
Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity

Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.

Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.


materiał:  PKP_Intercity
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama