Uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych na oficjalne odsłonięcie muralu gości powitał dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej Henryk Zacharuk. W słowie skierowanym do obecnych na uroczystości podkreślił ogromny wkład w polską kulturę, jaki wniósł wybitny poeta czasu wojny, który zginął walcząc za Ojczyznę podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. Krzysztof Kamil Baczyński, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, dziś uważany jest za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. – Wojna stała się dla Baczyńskiego lekcją przyspieszonego dojrzewania. W swojej twórczości starał się oddać dylematy towarzyszącego jego pokoleniu, które weszło w dorosłość w tak trudnym czasie historycznym. Poeta może być doskonałym wzorem do naśladowania również dla współczesnej młodzieży, ponieważ w swoich wierszach poruszał tematy ponadczasowe, takie jak kształtowanie duszy i psychiki człowieka, refleksje nad młodością i dojrzewaniem, poszukiwanie wartości fundamentalnych w życiu – podkreślał dyrektor Henryk Zacharuk. – Pragniemy uczcić pamięć patrona naszej szkoły. Mamy zaszczyt złożyć hołd temu wybitnemu żołnierzowi i poecie.
W 2018 r. prezydent Andrzej Duda nadał Baczyńskiemu pośmiertnie odznaczenie w postaci Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, tym samym podnosząc jego wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej oraz nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury. W uznaniu zasług poety, w 100-lecie jego urodzin, Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Społeczność ZDZ w Białej Podlaskiej, której Baczyński jest patronem, postanowiła również w sposób szczególny uczcić w tym roku jego pamięć. Na jednej ze ścian placówki w dniu 10 listopada został odsłonięty mural autorstwa Mateusza Rokickiego ufundowany przez szkolną społeczność. – Wyrażamy głęboką nadzieję, że słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Trzeba umieć ludzi pokochać…” staną się mottem życiowym młodzieży uczącej się w murach naszej szkoły – podsumował dyrektor Zacharuk. – To bardzo ważna uroczystość, ważny moment w życiu naszej szkoły, bo jest to namacalny dowód na to, że patron się zżył z nami, a my z nim. dziś nasza młodzież nie wyobraża sobie innego patrona. To był młody człowiek, który zginął w wieku 23 lat, niemniej jednak jego dorobek jest bardzo ważny. Myślę, że młodzież będzie jego twórczości coraz bardziej korzystać.
Tego samego dnia w placówce odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Małgorzata Mieńko