Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jubileusz 60-lecia OSP Drelów (film) (galeria)

29 sierpnia na placu przed remizą OSP w Drelowie strażacy ochotnicy z miejscowej jednostki pożarniczej obchodzili jubileusz 60-lecia powstania drużyny. Uroczystość stała się okazją do uhonorowania i wręczenia odznaczeń za wzorową działalność w służbie mieszkańcom.

 

Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji strażaków w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, po czym jednostka wraz z przybyłymi gośćmi przemaszerowała na plac jubileuszowy. Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP Piotr Kazimierski odebrał raport od dowódcy jednostki, a wiceprezes Zygmunt Szabaciuk odczytał krótki rys historyczny.

OSP Drelów została założona w 1960 r. jako odpowiedź na potrzebę wzmożenia ochrony przeciwpożarowej dla wsi, w której przeważała ścisła drewniana zabudowa. Stanowisko prezesa objął wówczas dh Władysław Michalczuk. W skład zarządu weszli druhowie: naczelnik Józef Zaniewicz, sekretarz Stanisław Panasiuk s. Kazimierza, skarbnik Franciszek Olesiejuk i gospodarz Błażej Opalko. W pierwszych latach jednostka zmagała się z brakiem odpowiedniego sprzętu, o który druhowie musieli często zabiegać we własnym zakresie. Z biegiem lat, zarówno dzięki staraniom samych strażaków, samorządu jak i organizacjom pożarniczym, stała się jedną z najlepiej wyposażonych i wykwalifikowanych formacji na terenie powiatu bialskiego. Z początkowych piętnastu druhów mała drużyna rozrosła się prężnie w jednostkę, w której obecnie działa 63 aktywnych i 10 druhów honorowych. W czynie społecznym powstała strażnica, która dziś jest jedną z wizytówek gminy Drelów. W 1995 r. grupa została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zyskując miano OSP KSRG Drelów, a na kartach historii zapisało się wiele akcji ratunkowych, w których brała również udział powstała w ramach formacji w 2002 r. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Psami oraz Grupa Ratownictwa Wysokościowego. Strażacy wielokrotnie zdobywali najwyższe lokaty na zawodach pożarniczych rangi gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. W historii OSP KSRG Drelów zapisało się pięciu następujących po sobie prezesów: Władysław Michalczuk, Jerzy Chwesiuk, Eugieniusz Szabaciuk, Zbigniew Jaworski i Zygmunt Szabaciuk. Obecnie drużynie przewodzi dh Michał Kołkowicz. Pozostałe funkcje w zarządzie pełnią druhowie: wiceprezes Zygmunt Szabaciuk, naczelnik Damian Goś, zastępca naczelnika Arkadiusz Panasiuk, gospodarz Kamil Sawczuk, kronikarz Piotr Wieczorek, skarbnik Mateusz Matejko, sekretarz Tomasz Daciuk i członek zarządu Maciej Zieniuk.

Uroczystość jubileuszowa stała się okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowania drelowskim druhom za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną. – Jesteście jednostką wyjątkową. Może nie najstarszą w naszej gminie, ale jednostką, która w sposób szczególny scementowała swoim działaniem gminę Drelów. Odkąd nowy Drelów zaczął się budować po podziale administracyjnym i gdy stał się stolicą naszej gminy, jesteście obok, zaangażowani w to, co dzieje się w tej miejscowości – mówił wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski składając podziękowania za 60-letnią nieprzerwaną pracę na rzecz mieszkańców. Podkreślił nieocenione zasługi strażaków będących już w stanie spoczynku oraz zwrócił uwagę na fakt znacznego odmłodzenia jednostki, której siłą napędową są liczni młodzi ochotnicy. – Macie piękną strażnicę, doskonale wyposażoną, dosprzętowioną, a to wszystko dzięki waszym staraniom i umiejętnościom. Myślę, że jednostka OSP Drelów jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek nie tylko w powiecie, ale i w całym województwie. Życzę wam zaangażowania adekwatnego do sprzętu, który posiadacie, żeby był jak najlepiej wykorzystany, ale żeby wyjazdów było jak najmniej – życzył druhom włodarz.

Przed zebranymi wystąpił również dh Franciszek Jerzy Stefaniuk, członek honorowy Zarządu Głównego ZOSP RP. Wspomniał zasługi najstarszych założycieli OSP Drelów, podkreślił również wkład i zaangażowanie obecnych druhów, spośród których wywodzi się prezes zarządu oddziału powiatowego OSP starosta Mariusz Filipiuk oraz członek PSP Damian Goś.Spójrzcie na tę 60-letnią jubilatkę, na tych druhów. Młodzież i jeszcze raz młodzież, co znaczy, że są następcy. Po 60 latach OSP w Drelowie funkcjonuje i to z werwą – zaznaczył członek ZG ZOSP RP dh Franciszek Jerzy Stefaniuk Podkreślił fakt, iż powstała w ramach jednostki grupa poszukiwawcza z psami, która odnosiła liczne sukcesy w odnajdowaniu osób zaginionych, była jedną z dwóch działających na terenie kraju.

Głos zabrał także zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej bryg. Marek Chwalczuk. – Kilka dni temu minęła 30. rocznica uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, która dała podstawy nowoczesnemu ratownictwu. W latach następnych ukazało się rozporządzenie o Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jak czas pokazał, dzięki pomysłowi śp. gen. Feliksa Deli, który był inicjatorem nowoczesnych rozwiązań, mamy Ochotniczą Straż Pożarną w pełni umundurowaną, dobrze wyposażoną, zdyscyplinowaną i wykształconą. Bo dziś strażak OSP jest tożsamy ze strażakiem PSP – mówił bryg. Marek Chwalczuk. – Na przestrzeni sześćdziesięciu lat nie zabrakło pasji zarówno u prezesów, jak i członków tej jednostki. Druhu Michale, niech ta jednostka niesie z dumą sztandar ku następnemu jubileuszowi – życzył Chwalczuk.

Ostatnim punktem części oficjalnej była wspólna fotografia, po czym zgromadzeni na placu jubileuszowym mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Wśród nich pokazy ratownictwa technicznego i strongman oraz prezentacja sprzętu wojskowego. Dla najmłodszych przygotowano symulator dachowania i zabawy animacyjne.

Lista odznaczonych strażaków ochotników OSP KSRG Drelów:

Złoty medal za zasługi dla Pożarnictwa
Dh Wiesław Kozaczuk s. Jana
Dh Marek Niestoruk s. Henryk
Dh Arkadiusz Panasiuk s. Zygmunta
Dh Ireneusz Szabaciuk s. Zenona
Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa
Dh Stanisław Popijantus s. Franciszka
Dh Szymon Ołtuszyk s. Jana

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa
Dh Andrzej Wawrysiewicz s. Włodzimierza
Dh Piotr Kołtun s. Tadeusza
Dh Kamil Sawczuk s. Waldemara
Dh Maciej Zieniuk s. Zbigniewa

Odznaka strażak wzorowy
Dh Michał Kołkowicz s. Jerzego
Dh Arkadiusz Milaniuk s. Marka
Dh Maciej Zieniuk s. Zbigniewa
Dh Łukasz Kowalczuk s. Jerzego
Dh Mateusz Filipiuk s. Tadeusza
Dh Paweł Zieniuk s. Zbigniewa
Dh Dawid Kołtun s. Tadeusza
Dh Piotr Kołtun s. Tadeusza
Dh Maciej Makaruk s. Jerzego
Dh Kamil Sawczuk s. Waldemara
Dh Michał Bielecki s. Ireneusza
Dh Jacek Semeniuk s. Henryk
Dh Patryk Semeniuk s. Andrzeja
Dh Andrzej Semeniuk s. Henryka
Dh Damian Goś s. Andrzej

Wysługa lat 60
Józef Zacharuk
Czesław Stefaniuk
Antoni Jakimiuk

Wysługa lat 55
Zbigniew Jaworski
Zygmunt Szabaciuk
Mieczysław Strok
Franciszek Jerzy Stefaniuk

Wysługa 50 lat
Zenon Szbaciuk
Zdzisław Maksymiuk

Wysługa 45 lat
Jan Ołtuszyk
Eugeniusz Szabaciuk

Wysługa 40 lat
Adam Szulik
Teresa Waszczuk

Wysługa 35 lat
Mieczysław Sidorczuk
Adam Ołtuszyk
Jerzy Makaruk
Jerzy Hawryluk
Ryszard Semeniuk

Wysługa 30 lat
Zbigniew Zieniuk
Krzysztof Tarasiuk
Ireneusz Bielecki
Marek Niestoruk

Wysługa 25 lat
Wojciech Szabaciuk
Krzysztof Semeniuk
Jarosław Jaworski
Andrzej Wawrysiewicz
Tadeusz Kondraciuk
Stanisław Popijantus
Mariusz Filipiuk

Wysługa 20 lat
Ireneusz Szabaciuk
Szymon Ołtuszyk
Marek Dokudowiec
Wiesław Kozaczuk

Wysługa 15 lat
Arkadiusz Panasiuk
Maciej Nekreś
Tomasz Stańczuk
Kamil Olesiejuk

Wysługa 10lat
Kamil Sawczuk
Maciej Zieniuk
Łukasz Kowalczuk
Patryk Kołtun
Maciej Makaruk
Paweł Zieniuk
Robert Strok

Wysługa 5 lat:
Patryk Semeniuk
Michał Bielecki
Mateusz Filipik
Mateusz Strok
Damian Goś
Dawid Kołtun
Piotr Kołtun
Jacek Semeniuk
Michał Kołkowicz
Adam Szmuniewski
Radosław Struczyk
Dariusz Jurkowski
Andrzej Semeniuk
Leszek Nazaruk
Arkadiusz Milaniuk
Andrzej Goś

materiał: Radio Biper Drelów
tekst: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:
Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama