Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Autostrada A2: Ostatnie dwie umowy na projektuj i buduj podpisane!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje właśnie, że podpisano umowy na zaprojektowanie i budowę ostatnich dwóch odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o prawie 19-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a rejonem miejscowości Malinowiec oraz 12,5-kilometrowy fragment od węzła Łukowisko do rejonu miejscowości Swory.

Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę ostatnich dwóch odcinków autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o prawie 19-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a rejonem miejscowości Malinowiec oraz 12,5-kilometrowy fragment od węzła Łukowisko do rejonu miejscowości Swory.

– To 11 i 12 umowa podpisana w tym roku. Od początku roku zakontraktowaliśmy realizację GDDKiA ponad 170 km dróg o wartości prawie 5 mld zł.
– W realizacji jest ponad 100 km autostrady A2 między Warszawą a Białą Podlaską.
– Od marca 2020 roku podpisaliśmy umowy na projekt i budowę 7 odcinków A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej.
– W latach 2023-2024 będziemy udostępniać do ruchu poszczególne odcinki A2.
– Szukamy projektanta dla ostatnich 32 km A2 do granicy w Kukurykach.

1 kwietnia podpisaliśmy umowy na dwa odcinki między Siedlcami a Białą Podlaską. Dzisiaj finalizujemy okres przygotowawczy podpisaniem umów na budowę kolejnych dwóch odcinków A2 na wschód od Warszawy. Przed nami już ostatni krok, zaprojektowanie i wybudowanie do końca 2024 roku ponad 63 kilometrów A2 – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

A2 węzeł Siedlce Zachód – rejon m. Malinowiec
Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Umowa o wartości ok. 700 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Szacowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy GDDKiA
Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa prawie 19 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie węzeł Borki. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej wykonawca określi, jaki zastosuje rodzaj nawierzchni – betonową czy bitumiczną.

Kalendarium
3 listopada 2020 r. – ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj
23 grudnia 2020 r. – otwarcie ofert
5 lutego 2021 r. – wybór najkorzystniejszej oferty
14 kwietnia 2021 r. – podpisanie umowy

A2 węzeł Łukowisko – rejon m. Swory
Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa o wartości prawie 370 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem dokumentacji projektowej w formie złożenia wniosku o uzyskanie decyzji ZRID przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Szacowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2024 r.

Obowiązki wykonawcy GDDKiA
Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej wykonawca określi, jaki zastosuje rodzaj nawierzchni – betonową czy bitumiczną.

Kalendarium
10 listopada 2020 r. – ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj
5 stycznia 2021 r. – otwarcie ofert
16 lutego 2021 r. – wybór najkorzystniejszej oferty
14 kwietnia 2021 r. – podpisanie umowy z wykonawcą

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa GDDKiA
W sierpniu 2020 r. oddaliśmy do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r.

1 kwietnia br. podpisaliśmy umowy na dwa fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej: rejon miejscowości Malinowiec – węzeł Łukowisko oraz rejon miejscowości Swory – węzeł Biała Podlaska.

W przypadku ostatniego 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią 3 lutego 2021 r. poznaliśmy oferty na wybór projektanta, który opracuje projekt budowlany i uzyska niezbędne decyzje umożliwiające realizacje robót w terenie. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

A2 Łódź – Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu
W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w tym zakresie. W drugiej połowie tego roku, po zapewnieniu finansowania, będziemy gotowi, aby ogłosić przetarg na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i zrealizuje roboty w terenie. Zakładamy, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.

Docelowo autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Bądź na bieżąco z komunikatami GDDKiA. Obserwuj nas w mediach społecznościowych Facebook, Twitter i Instagram.

materiał: Generalny Dróg Krajowych i Autostrad
tekst i zdjęcia: Małgorzata Tarnowska Główny Specjalista
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

7 odpowiedzi

  1. pamiętam polityczne zgryźliwe komentarze redaktora RadiaB który drwił z obietnic PiS o autostradzie do Białej i garnizonie wojskowym na lotnisku. Najważniejszych informacji ostatniej dekady naszego miasta.

    1. zgadza się. i ja pamiętam te moje materiały. cud że jeszcze pamiętam. zresztą dobrze, że można je jeszcze znaleźć na portalu. człowiek był cztery czy pięć lata młodszy. włosów miał więcej i siwych nie było. cztery – pięć lat…. a my mamy dopiero podpisane umowy. ale i to sukces. jeszcze trzy czy cztery a może pięć lat budowy. 2024 – 2026 być może pojedziemy. oby nie było jak z modernizacją kolei. nie zapeszam. trzymam kciuki. szerze trzymam kciuku. a wojsko… a jakie wojsko? ja na dziś dzień nie mam żadnych pewnych informacji, że dzieje się coś konkretnego. coś tam remontują, coś przebudowują. oby nie skończyło się tylko na wielkich przenosinach z Roskoszy do Białej. tu na nowe a tam pozostawione niszczeje. a w sumie to przecież to samo. pogratuluję jak rzeczywiście pojawi się nowa siła nabywcza, nowi mieszkańcy, nowe pieniądze w gospodarce miejskiej w obrocie. na dziś dzień mogę Panu tylko powiedzieć, że miniony rok to setka albo dwie mieszkańców mniej w mieście. zresztą jak w całym województwie (mniej o ok. 19.000 osób) nie wyłączając Lublina. za moment nie będzie komu po tej autostradzie jeździć a i komu w tym wojsku służyć. pozdrawiam.

  2. Jakie obietnice PiS? Autostrada do Białej do 2025 r. była w planach jeszcze za Tuska. PiSowi pozostało tego nie sp…

  3. Dziś czytałem informacje m.in. na Skycarper z 2007 roku i późniejsze. Rząd Tuska nie planował autostrady na wschód od Mińska i nie poczynił żadnych ruchów w tym kierunku (miało się nie opłacać budować – miała być stara dwójka rozbudowana do parametrów GP). Po 5 latach rządów PiS mamy podpisane umowy , czyli wszystko staje się faktem a nie czczymi obietnicami. Okres przygotowawczy, którego nie widać niestety trwa. Jakieś uzgodnienia z gminami, decyzje środowiskowe itp.,,, cała ta przepychanka niestety musi byc przeprowadzona by choćby uzyskać dotacje unijne i by nikt nie wstrzymał inwestycji z przyczyn formalnych. A próby wstrzymania inwestycji pisowskich już były – patrz przekop Mierzei , gdzie ciągle ktoś składa jakieś protesty do Komisji UE. Te protesty to najczęściej dotyczą ochrony środowiska i dziwnym trafem zawsze są składane przez europosłów z PO. Ostatnio głośno było o J. Piterze. PS . Panie Leszku ! Polecam by się Pan zapoznał z podstawowymi zasadami realizacji inwestycji drogowych – to tylko kilka etapów – i zrozumie Pan dlaczego,,, tak a nie inaczej i nie będzie Pan pisał „może w 2026 roku”. Jest to Pański wyłącznie wyssany z palca wywód bez jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia i wiedzy własnej co widać..

    1. Panie Szanowny Jjo, Pan się tak nie piekli. Ja życzę aby Pan doczekał, dożył i był jednym z pierwszych którzy tą autostradą pojadą. Oczywiście, że ona powstanie, bo to wstyd aby wschód – zachód nie był ukończony i nie było tu autostrady. Ale też bez przesady, pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat jej nie było i żyliśmy. Będzie to niech sobie będzie. A kiedy będzie i czy będzie już w stu procentach czy sama droga a bez MOP na przykład czy innych urządzeń technicznych to już inna sprawa. 2021 rok mamy. Jeśli już Panu tak bardzo na tym zależy to proszę, napiszę dla Pana spokojności: „Dziękuję ci o „PiS” za autostradę do nieba. Dziękuję za równe i sprawiedliwe traktowanie nas – polski wschodniej, dziękuję Panu Panie Prezesie niech Pan duży rośnie.” – wystarczy?

  4. No cóż, nie chodzi mi o gloryfikowanie pisu, ale niejaki poseł (PO) naszej ziemi z Międzyrzeca zasiadając w ławach poselskich kilka kadencji , pracując w komisji zajmującej się drogami przez prawie 20 lat wybudował na wschodzie ( naszym wschodzie) obwodnicę Międzyrzeca Kocka i wiadukt w Białej , który to jest bublem. Mógł dla tego Wschodu coś więcej uczynić, zwarzywszy, że zawiadywał komisją. Okaże się w tym 2024 roku lub w 2026 jak Pan zauważył , że ten bubel (wiadukt) będzie zakałą dojazdu do węzła autostradowego w Ciciborze. Nasze miasto nie robi nic aby jedyny dojazd do Białej z Warszawy i Terespola (w przyszłości) był bardziej dostępny bezkolizyjny i z płynnym ruchem. Pragnę zauważyć, że jak na dziś mamy kilka wlotów do Białej, tak będzie wkrótce jeden. Widzieliśmy co się działo na Janowskiej jak zamknięto skrzyżowanie obwodnicy z Terebelską. Plany przebudowy i pieniądze juz powinny być w Białej zatwierdzone za Stefaniuka. Nie wymagajmy od niego -hm niezbyt dobrego prezydenta- , którego zmieniliśmy w wyborach ( i słusznie) , ale nowy okazuje się być jeszcze bardziej oderwanym od rzeczywistości. Widocznie jeździ tylko rowerem. (żeby nie było że jestem przeciw ścieżkom). Ani Rada Miasta , ani Prezydent Litwiniuk nie robią nic ws wiaduktu i dojazdu. PiS jaki jest widzimy, bez komentarza, ale wygląda na to że A2 do Białej BĘDZIE i należy zakładać że w 2024 roku. I co liderzy w Białej to przecież KO. Na przeczekanie ? Proszę się nie obrażać i nie dziękować pisowi bo to jest zgryźliwe podziękowanie , ale my na wschodzie naprawdę nie mamy za co dziękować PO.

    1. Bardzo dużo racji ma Pan w tym komentarzu. Bardzo dużo dobry spostrzeżeń i uwag. Ja tylko nie uważam, że budowa najważniejszej (bo to najważniejsza wschód – zachód) autostrady w Polsce kończy się w trzeciej dekadzie XXI wieku. tym bardziej, że o jej budowie pisano i mówiono i obiecywano pewnie już w latach 50 czy 60 XX wieku. Wstyd. Wstyd dla PO i wstyd dla PiS. Wstyd dla każdego kto był i kto rządził. To co dzieje się obecnie to nie sukces ale wg. mnie wymóg i łatania zapomnień i zapóźnień. Wstyd żeby najważniejsza droga wschód – zachód Europy była w rejonie Białej Podlaskiej dopiero na etapie umów. Nawet Białoruś ma tą trasę w całości w formie autostrady. To co się dzieje to nie jest łaska tylko obowiązek polityków i ministerstwa za autostrady odpowiedzialnych. Zgadzam się z Panem, że zostajemy z jednym wjazdem czy zjazdem. Ale nie zgadzam się, że Miasto czy Gmina nie proponowała innych rozwiązań. Węzłów miło być dwa, a uważam, że Biała Podlaska zasługuje nawet na trzy węzły. Widziałem opracowania w których były węzły w: Swory/Łukowce, Cicibór Duży, Grabanów/Kijowiec. Dlaczego nie powstaną? Bo szkoda władzy kasy na prawdziwą i przemyślaną inwestycję. Budowy drogi z głową i perspektywicznie. I za kilka lat zemści się to. Jestem o tym przekonany. To tak jak z tunelem w Białej Podlaskiej. Jaki „specjalista” pozwolił na budowanie go w formie łuku? Przecież kilkadziesiąt lat rezerwowano tereny pod nowe przebicie na wprost z nowym mostem. Ale takich mieliśmy „specjalistów” za czasów Stefaniuka i Chodzińskiego. I to już zostanie. Wstyd, bezmyślność, brak wyobraźni i głupota. Jedyne co potrafi nasz szanowny „posioł” to przygłupie inicjatywy w których to wpada na pomysły nadania nazw – upodobał sobie jak cała opcja pisowska – ronda. Jeszcze żeby je budowali. Ale gdzie tam. Ktoś buduje a oni są tylko od nazewnictwa i to tylko „swoich” domniemanych bohaterów. Jeszcze i Pan i ja któregoś dnia dowiemy się, Zjednoczona Prawica zaproponuje nadanie nazwy i zepsutemu tunelowi. Tylko jak oni to przeżyją, że wyjazd z Białej tunelem idzie w lewo… Zgadzam się z Panem w wielu kwestiach, nie uważam jednak, że budowa A2 w naszym rejonie, tym bardziej, że niewiadomych sporo z odcinkiem od Białej do granicy jest sukcesem czy jakąś realizacją obietnic wyborczych. Transport europejski, Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Azja, Unia Europejska – sieć TEN-T – i miliardy euro jakie przekazano na ten cel Polsce – to samo z siebie wymusza działania. Już nie mają wyjścia rządzący. MUSZĄ zbudować ten odcinek. A i tak wg. mnie znowu – Pan może mieć inne zdanie – nie idzie to tak prędko jak byśmy oczekiwali. I jeśli nadal w tym Państwie można mieć własne zdanie i ocenę sytuacji to pozwoli Pan, że będę sceptyczny co do 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama