Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Biała Podlaska: Poseł Żmijan o wizach dla Białorusinów i międzyrzeckim szpitalu (film)

Poseł Stanisław Żmijan w dniu 28 lutego, na konferencji prasowej w biurze poselskim przy ulicy Jatkowej w Białej Podlaskiej poinformował o stanowisku polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie likwidacji tzw. wiz zakupowych. Korzystając z okazji zapytaliśmy też posła Żmijana o bieżącą sytuację związaną z reorganizacją Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. W konferencji brał udział także Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej.

Wizy dla Białorusinów

– Na styczniowej konferencji zadeklarowałem, że zwrócę się z interpelacją do MSZ z pytaniami o rzeczywistą sytuację w sprawie wiz zakupowych dla Białorusinów. W debacie publicznej na naszym terenie, politycy z zaplecza Rządu, politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzili, że te restrykcyjne decyzje wynikają z prawa Unii Europejskiej. Tymczasem okazuje się, z odpowiedzi jaką uzyskałem z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że ta decyzja jest następstwem rozporządzenia wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych z ubiegłego roku. To decyzja tylko i wyłącznie polskiego Rządu. Kontynuujemy ten temat, gdyż ta decyzja wywołała niepokój wśród polskich przedsiębiorców, szczególnie tu z naszego terenu, polski wschodniej, ziemi bialskiej i województwa podlaskiego. Chętnie wszyscy korzystamy z hasła, że nasze położenie na styku Europy i Wschodu jest szansą i powinniśmy z tej szansy korzystać. To prawdziwa teza ale temu szczęściu trzeba pomagać. Powinniśmy umożliwiać i ułatwiać relacje z naszymi sąsiadami z Białorusi. A tym samym umożliwić zwiększenie obrotu gospodarczego naszych przedsiębiorców. Decyzja o wprowadzeniu wiz zakupowych ten obrót ogranicza i to da się już odczuć. Mówią o tym bardzo wyraźnie przedsiębiorcy. – mówił poseł Stanisław Żmijan.

– Temat ten poddaliśmy pod obrady sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, podjęliśmy uchwałę intencyjną – apel – w tej sprawie. Że powstał problem z nowymi przepisami wiedzieliśmy już w styczniu. Nasze obawy się potwierdziły. Rozmawialiśmy z przedstawicielami innych samorządów, szczególnie z racji położenia z województwa Podlaskiego. Tam widać wyraźny spadek obrotów wśród małych przedsiębiorców i na targowiskach. Obroty spadły z powodu mniejszej ilości Białorusinów którzy przyjeżdżają do Polski na zakupy. Czy ten trend się utrzyma jest za wcześnie aby o tym mówić. Ograniczenia wprowadzone na początku roku dla naszych wschodnich sąsiadów wynikają jedynie z Polskich przepisów. Unia Europejska nic nam w tym temacie nie nakazywała. Dobrym tego przykładem jest Litwa. To państwo ma dużo mniej restrykcyjne przepisy dotyczące wydawania wiz mimo, że jest w Unii. Będziemy dalej ten temat monitorować, mówić o nim i apelować. Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Unia pracuje nad nowym kodeksem wizowym zawierającym szereg ułatwień w uzyskaniu wiz mieszkańcom państw spoza Grupy Schengen. Dla Polski to temat szczególnie ważny, graniczymy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Wymiana handlowa z tymi państwami bardzo wpływa na lokalną przygraniczną gospodarkę. Chcemy aby sprawa wiz i ułatwień w handlu i dla przedsiębiorców wybrzmiała szczególnie podczas zbliżającej się kampanii wyborczej. Dla Powiatu Bialskiego to temat bardzo istotny. – mówi Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej.

– Mamy wiedzę, że te niekorzystne przepisy wizowe to wynik niedogadania się służb dyplomatycznych Polski i Białorusi. Nie doszło do porozumienia co do obsady osobowej naszych jednostek konsularnych. Zapotrzebowanie na wizy, szczególnie na Białorusi, jest większe niż nasze możliwości do ich wydawania. Wizy zakupowe oznaczone kodem „23” nie są całkiem wyeliminowane. Figurują w rubryce „inne wizy”. Wynika z tego, że one są. Dlatego robimy wszystko aby doprowadzić do podjęcia racjonalnej decyzji. Symetrycznie należałoby zwiększyć obsadę konsulatów i umożliwić wydawanie wiz. Nie na wszystkie pytania w tym temacie uzyskaliśmy też od ministerstw odpowiedzi. Zależy nam aby strona Polska zrezygnowała z pewnych wprowadzonych rygorów. Dziś wymaga się od Białorusinów potwierdzonej rezerwacji miejsc noclegowych po naszej stronie. To trudność organizacyjna ale i przede wszystkim kosztowa. Litwini nie mają tego wymogu. Wychodzi na to, że regulacje wprowadzone to tylko nasze wewnętrzne regulacje wynikające z wewnętrznych decyzji. Jeżeli chcemy pomagać przedsiębiorcom do doprowadźmy do urealnienia tej sytuacji i wprowadźmy decyzje ułatwiające przekraczanie naszej granicy, ułatwiające kontakty i obrót gospodarczy. – dodaje poseł Żmijan.

Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim

– Nie milczę w tej sprawie. O rozmowę w tej sprawie poprosili pracownicy szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. W zeszłym tygodniu brałem udział w posiedzeniu Rady Społecznej szpitala. Była na tym spotkaniu poseł Kornelia Wróblewska i poseł Marcin Duszek. Starałem się zabierać głos merytorycznie, bez emocji. W przeciwieństwie do posła Duszka. Znam te tematy, przez czternaście lat pełniłem funkcje w Radzie Społecznej szpitala MSW w Lublinie. Szpital był w poważnych kłopotach. Udało się nam jednak postawić ten szpital na nogi i dziś jest wiodącą jednostką. W międzyrzeckim szpitalu obecnie sytuacja jest poważna. Nie są tu potrzebne emocje ale właściwa ocena i podjęcie właściwych decyzji. Szpital w Międzyrzecu jest zbyt ważny dla samego miasta i okolicznych gmin aby pozwolić na jego degradację. Przypomnę, że po 1989 roku była już praktycznie wydana decyzja o likwidacji szpitala, zawiązaliśmy komitet mający na celu obronę szpitala i odnieśliśmy sukces. Szpital się później świetnie rozwijał. Wiele dobrego zrobił w tej sprawie Franciszek Jerzy Stefaniuk. Pojawiły się inwestycje, modernizacje, powstał oddział chirurgiczny. Szpital jest wyposażony w bardzo dobry sprzęt i ma dobrą kadrę. Środki na ochronę zdrowia w Polsce powiązane są z ze wzrostem gospodarczym i PKB. W tym roku wynika, że gdyby Rząd zachował algorytm, to służba zdrowia otrzymałaby 105 miliardów złotych. Tymczasem w budżecie Rząd na ten rok zapisał 97 miliardów 800 milionów złotych. To pierwszy czynnik wpływający na ogólną sytuację szpitala w Międzyrzecu. Drugim są dodatkowe limity i progi wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w procedurach okołoporodowych. Spadła znacząco ilość urodzeń. Nie przyniósł efektu program 500 + w skali kraju, nie przyniósł też wzrostu ciąż i porodów w Międzyrzecu Podlaskim. Dodatkowo kobiety mają prawo wyboru miejsca porodu, i tego kobietom zabronić nie można. Z tych obligatoryjnych powodów połowa szpitali powiatowych w Polsce ma problemy. Dodatkowo niedoszacowane są kosztowo przeprowadzane w szpitalach pewne procedury, niektóre aż o 15 procent. Wszystko to odbija się w kiepskich finansach szpitali. W Międzyrzecu Podlaskim kwestią nie mniej istotną jest opieka ginekologiczna i funkcjonowanie oddziału ginekologicznego. Dyrektor szpitala w Międzyrzecu, dyrektor Zaniewicz przedstawił sytuację finansową szpitala i kilka rozwiązań mających na celu naprawę sytuacji. Niestety podczas spotkania Rady Społecznej nie było dyskusji nad propozycjami a jedynie okazywanie emocji. Uważam, że opieka ginekologiczna w Międzyrzecu powinna pozostać. Takie też rozwiązanie wariantowe przedstawiał dyrektor Zaniewicz. Dochodzą do tego deklaracje samorządowców, burmistrza i wójtów zainteresowanych wspieraniem szpitala. Oczywiście w pewnym, ograniczonym zakresie. To daje nam dalsze pole do rozmowy i aktywności w tym temacie. Szpital powinien funkcjonować i służyć mieszkańcom. Apelował bym do posłów opcji rządzącej aby włączyli się w naprawę sytuacji. – mówił poseł Żmijan.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Poseł Stanisław Żmijan / Polska – Białoruś / Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama