Biała Podlaska: Cztery medale Piotrka Tarkowskiego!!!

W dniach 16 – 17 lutego br. odbyły się w Toruniu Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w lekkiej atletyce. Sensacyjnie rozpoczął swoje występy na zawodach reprezentant bialskiego AZS-AWF – Piotrek Tarkowski. Przed mistrzostwami bialski lekkoatleta z wynikiem 6,84 sek. w biegu na 60 m znajdował się na 11 -13 miejscu i nie był zaliczany do faworytów w tej konkurencji.

Tym bardziej, że niespełna 20-letni zawodnik nie specjalizuje się w sprincie i osiąga bardzo dobre wyniki w innej lekkoatletycznej konkurencji – skoku w dal. W trzech biegach eliminacyjnych wystartowało 24 najlepszych aktualnie sprinterów w Polsce. Zgodnie z regulaminem do finałowej ósemki awansowało pierwszych dwóch zawodników z każdego biegu, plus dwóch zawodników z najlepszymi czasami z biegów eliminacyjnych.

Piotrek świetnie pobiegł w 2 serii eliminacyjnej, zajmując z czasem 6,85sek. drugie miejsce, za późniejszym srebrnym medalistą Dominikiem Kopciem z Agrosu Zamość (6,80sek.), co dało mu piąty czas w stawce 8 zawodników kwalifikujących się do finału.

W biegu finałowym Piotrek „poczuł krew” i od startu do mety nie oddał trzeciego miejsca na podium, sensacyjnie zwyciężając ubiegłorocznych medalistów Mistrzostw Polski Seniorów w biegu na 100m i wyrównując swój najlepszy tegoroczny rek. życiowy (6,84sek.) Zwyciężył zdecydowany faworyt Remigiusz Olszewski z Zawiszy Bydgoszcz (6,67sek.) a drugie miejsce zajął Dominik Kopeć z rezultatem – 6,75sek.

Przy okazji 63 Halowych Mistrzostw Polski Seniorów, Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił po raz pierwszy w historii przeprowadzić także klasyfikację w kategorii młodzieżowców U-23. Historyczny złoty medal w biegu na 60m zdobył Piotrek Tarkowski, pokonując całą kadrę sprinterów w tej kategorii wiekowej!

Drugi dzień zmagań lekkoatletów obfitował w bardzo dobre wyniki na światowym poziomie w naszych koronnych konkurencjach, czyli: pchnięciu kulą mężczyzn, 400m kobiet i mężczyzn, skoku o tyczce mężczyzn. Również w męskim skoku w dal, poziom konkursu był najwyższy od wielu lat.

Trzecie miejsce i swój kolejny medal wywalczył Piotrek Tarkowski dwukrotnie bijąc rekord życiowy ( w 3 próbie – 7.68m oraz w 6 próbie – 7.73m.). Zwyciężył 27-letni Tomasz Jaszczuk z AZS-AWF Katowice skacząc w pierwszej kolejce na odległość – 7.93m. Na drugim miejscu wylądował o rok starszy od Piotrka – Mateusz Różański z AZS PWSZ w Tarnowie uzyskując w 5 kolejce skoków odległość 7m.77cm.

W klasyfikacji U-23 zwyciężył Mateusz Różański, srebrny medal przypadł Piotrkowi Tarkowskiemu, a medal brązowy wywalczył – Bartosz Chojnowski z Podlasia Białystok z wyn. – 7.30m. W skoku wzwyż wystąpił drugi z naszych reprezentantów z AZS-AWF Biała Podl. – Bartłomiej Bedeniczuk. Pech na rozgrzewce i „podkręcenie” nogi odbijającej nie pozwoliło mu skutecznie powalczyć o medal. Bartek zaliczył w trzeciej próbie wysokość 2.08m, co dało mu w końcowej klasyfikacji szóste miejsce. Zwyciężył Norbert Kobielski z MKS Inowrocław z rezultatem -2.22m, drugi był Sylwester Bednarek z RKS Łódź (2.19m), a trzeci – Maciej Grynienko z UKS Orlica Domaniów – 2.16m.

materiał: AZS-AWF Biała Podlaska
tekst zdjęcie: Tadeusz Makaruk AZS-AWF Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki