Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W bialskiej Filii AWF grami i zabawami uczczono jubileusz 100-lecia niepodległości (galeria)

W dniu 26 października 2018 roku Filia AWF w Białej Podlaskiej zorganizowała Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier pt. „Wielopokoleniowa aktywność ruchowa – 100 polskich zabaw i gier na jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości”. Wydarzenie podzielone było na dwie części: oficjalno – teoretyczną i praktyczną.

Otwarcia Festiwalu dokonał Pan Dziekan WWFiS dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk, który przywitał wszystkich zebranych, a następnie pokazując wagę Festiwalu powołał się na słowa Zygmunta Glogera: „Obyczajem i tradycjami różnią się narody między sobą, one stanowią ich obraz moralny i piętno ich charakteru, któremu nadają wdzięk właściwy, a dla potomnych są spuścizną po ojcach, są dla dobrych i rozumnych dzieci drogą pamiątką po matce, jako ta sukienka, w której ona chodziła, a w której się zachował wycisk jej postaci.

Z dniem każdym stary świat schodzi do grobu. Co żyło i uświęcone było przez liczne wieki, idzie z wolna w zapomnienie (…).  Tradycje w walce z kosmopolityzmem opadają na dno społeczeństwa (…). Ludzie wystudzeni wszechświatowością zatracają obyczaj rodzinny i są jako one śmiecie, którym wszystko jedno, do jakiego kąta zamiecione będą”.

Następnie dr Krzysztof Piech – główny organizator wydarzenia przedstawił wykład plenarny, którego treścią przewodnią było przesłanie odnoszące się do stwierdzenia, że wśród kwestii dziedziczonych po przeszłych pokoleniach niezwykle istotną rolę
odgrywają zabawy i gry.


Promowane w nich idee, wartości, umiejętności czy zachowania nie tylko wzbogacają naszą wiedzę na temat form spędzania czasu wolnego przez naszych dziadków, czy rodziców, ale stanowią swoisty wzór do naśladowania i kultywowania przez obecne i przyszłe pokolenia. Kończąc wykład Pan Doktor stwierdził, że jako depozytariusze tego dziedzictwa, jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie dotychczasowej tradycji i wzbogacanie jej o nowe, uniwersalne wartości!

Po wykładzie planarnym prowadzący wydarzenie dr Paweł Wołosz zaprosił wszystkich uczestników Festiwalu na koncert uczelnianego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, kierowanego przez dr Marcina Bochenka, który zaprezentował nowy program „Lubelsko-podlaskie palindromy”.


Następnie zaproszonych gości skierowano do obejrzenia wystawy przygotowanej przez dr Piecha i Nadbużański Uniwersytet Ludowy. Pierwsza część wystawy to eksponaty i sprzęt wykorzystywany w dawnych zabawach i grach, a druga to prace rękodzieła ludowego.

Druga część festiwalu to wspólna wielopokoleniowa zabawa, za przygotowanie której odpowiedzialni byli: dr hab. prof. AWF Krystyna Górniak, dr Ireneusz Chaliburda, dr Krzysztof Piech, dr Beata Makaruk, mgr Michał Biegajło i studenci obu wydziałów. Celem części praktycznej było wspieranie i upowszechnianie aktywnego, rodzinnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu wśród dzieci oraz międzypokoleniowa integracja środowiska lokalnego poprzez przypomnienie, prezentację i możliwość uczestnictwa w zabawach i grach z dawnych czasów.





Pod koniec wydarzenia uczestnicy wzięli udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, który poprzedził występ 13- letniej Oliwii Spychel z Leśnej Podlaskiej (młodej skrzypaczki i poetki). Tę część Festiwalu przygotowali mgr Teresa Jaślikowska-Sadowska, mgr Andrzej Karaś i mgr Michał Biegajło.

W trakcie imprezy można było skosztować: tradycyjnych wyrobów przygotowanych przez firmę rodzinną „Frykasy z Kodnia” czy pysznej grochówki przygotowanej przez Zakład Karny w Białej Podlaskiej.

W Festiwalu uczestniczyli: przedszkolaki, nauczyciele i dyrektorzy bialskich przedszkoli, uczniowie bialskich i gminnych szkół, nauczyciele wychowania fizycznego, dyrektorzy szkół, księżą, przedstawiciele gminnych ośrodków kultury, studenci Uniwersytetu III wieku, nauczyciele akademiccy, pracownicy bialskiej Filii AWF, studenci, emeryci, rodzice, dziadkowie (ponad 500 osób).

Organizatorzy mają nadzieję, że przygotowane wydarzenie stanie się cyklicznym, świętem promującym wielopokoleniową aktywność ruchową w Białej Podlaskiej.


materiał: Filia AWF w Białej Podlaskiej
tekst: dr Anna Bodasińska Filia AWF w Białej Podlaskiej
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama