Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski: Rada Gminy zdecydowała o gminnych odznaczeniach

Podczas  uroczystej, kończącej kadencję 2014-2018 r., XLVI sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski, która odbyła się 15 października 2018 roku radni zdecydowali o przyznaniu gminnych odznaczeń. Tradycyjnie, odznaczenia zostaną wręczone podczas uroczystości Wieczór z Patriotyzmem 11 listopada 2018 r.

Poniżej przedstawiamy sylwetki odznaczonych wraz opisami przedłożonymi przez wnioskodawców.

Uchwałą nr XLVI/342/18  w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Międzyrzec Podlaski tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Międzyrzec Podlaski przyznano dla:

dr Przemysław Litwiniuk (wniosek mieszkańców)
Przemysław Litwiniuk urodzony 22 stycznia 1980 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył wyższe studia prawnicze magisterskie i doktoranckie. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa konstytucyjnego. Należy do Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie, prowadzi kancelarię radcy prawnego w Międzyrzecu Podlaskim. Jest adiunktem w Zakładzie Finansów Publicznych i Prawa SGGW. W latach 2002 – 2014 był radnym powiatu w Białej Podlaskiej, a ostatnie dwie kadencje przewodniczącym rady. W tym okresie pracował w instytucjach administracji rolnej (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, ANR, Fundacja FAPA). Od 2014 r.  Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Interesuje się historią gospodarczą oraz problematyką samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego. Zasłużony honorowy dawca krwi. Jako radny powiatu oraz przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego zawsze wspierał i wspiera  inwestycje realizowane przez te jednostki samorządu na ternie Gminy Międzyrzec Podlaski jak np. budowa sali gimnastycznej w Rogoźnicy czy remont drogi w Jelnicy. Swym uczestnictwem uświetnia liczne uroczystości na obszarze gminy. Działa na rzecz promocji społeczeństwa obywatelskiego i kultury ludowej obszaru gminy. Wzorowo reprezentuje interesy mieszkańców regionu w Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Uchwałą nr XLVI/341/18  w sprawie nadania „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski” tytułZasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski przyznano dla:

Marian Kusznieruk (wniosek mieszkańców)
Wysunięcie kandydatury Mariana Kusznieruka jest wyrazem podziękowania za długoletnią i wytrwałą pacę na rzecz lokalnej społeczności.  Marian Kusznieruk jest sołtysem wsi Rogoźnica trzecią kadencję. Pan Marian od 2000 r. jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnicy, gdzie obecnie pełni funkcję skarbnika. Marian Kusznieruk to osobą o nieposzlakowanej opinii. Cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. Bierze czynny udział w  życiu wsi i gminy.  Pan Marian jako sołtys aktywnie działa na rzecz budowy dróg i chodników.

Halina Paczuska (wniosek mieszkańców)
Halina Paczuska lat 79, ma dwoje dzieci. Od 19 lat jest wdową. W latach 70- tych prowadziła Koło Gospodyń Wiejskich gdzie organizowała kursy pieczenia i gotowania. Organizowała również przedstawienia (komedyjki) – jeżdżąc z występami po okolicznych wsiach. W 1981 r. została wybrana na sołtysa Sitna, funkcję tą pełniła przez 12 lat. Z funkcji sołtysa zrezygnowała sama z powodów rodzinnych  – musiała zająć wychowaniem maleńkiej wnuczki oraz opieką nad niepełnosprawną córką. W 1993 r. w pożarze strąciła dom i dorobek całego życia. Halina Paczuska cały czas udziela się społecznie, co roku organizuje pielgrzymki do miejsc świętych, prowadzi w  kaplicy nabożeństwa majowe i czerwcowe, a w październiku różaniec z dziećmi, jak również różaniec za dusze zmarłych. Krzywda i bieda ludzka nie jest jej obca, zawsze służy pomocą i radą.

Alina Michalska (wniosek mieszkańców)
Alina Michalska była wieloletnim pracownikiem Gminnej Biblioteki w Jelnicy, gdzie pracowała 35 lat. Podczas swej pracy w bibliotece organizowała wiele spotkań z mieszkańcami wsi – konkursy i imprezy w klubie rolnika, kole gospodyń wiejskich. Zachęcała swoją wiedzą do czytania książek dzieci młodzież i dorosłych. Prowadziła wiele punktów bibliotecznych: Pościsze, Misie, Strzakły, Przychody, Rzeczyca, Tuliłów, Bereza. Obecnie, na emeryturze, prowadzi kronikę wsi Jelnica.

Adam Kwiatkowski (wniosek komisji Rady Gminy)
Adam Kwiatkowski jest wieloletnim radnym Gminy Międzyrzec Podlaski, od wielu lat też pełni funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Budżetu i Finansów. Aktywnie działa na rzecz swojej miejscowości, jak i całej gminy. Współpracuje z mieszkańcami chętnie wsłuchując się w głosy lokalnej społeczności. Angażuje się w działalność społeczno-kulturalną. Jest organizatorem wielu imprez i uroczystości gminnych. Rzetelnie wykonuje funkcję radnego gminy. W momencie kiedy w gminie działo się źle, nie bał się jako radny podejmować trudnych decyzji. Pan Adam jest bardzo mocno zaangażowany  w sprawy społeczności lokalnej, które mają wpływ na rozwój  i modernizację całej gminy. Dba o rozwój społeczno-gospodarczy  gminy.

Sławomir Józef Charczuk (wniosek komisji Rady Gminy)
Sławomir Charczuk jest wieloletnim radnym Gminy Międzyrzec Podlaski, od wielu lat też pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.  Aktywnie działa na rzecz swojej miejscowości, jak i całej gminy. Współpracuje z mieszkańcami chętnie wsłuchując się w głosy lokalnej społeczności. Angażuje się w działalność społeczno-kulturalną. Jest organizatorem wielu imprez i uroczystości gminnych. Rzetelnie wykonuje funkcję radnego gminy. W momencie kiedy w gminie działo się źle, nie bał się jako radny podejmować trudnych decyzji. Jest bardzo mocno zaangażowany  w sprawy społeczności lokalnej, które mają wpływ na rozwój  i modernizację całej gminy. Dba o rozwój społeczno-gospodarczy  gminy.

Leszek Piotr Sokołowski (wniosek Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Tłuściec)
Wyróżniony to znany i lubiany literat i działacz społeczny. Jest autorem książek i form satyrycznych: „Nawet mysz może dostać kota” (2004), „Dumny jak paw” (2004), „Wyjęci spod prawa” (2007), „Garbuska” (2013) oraz wielu innych tekstów głównie satyrycznych. Laureat takich nagród jak: I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J. I. Kraszewskiego (2006) a obecnie juror tegoż konkursu, I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Krajobrazy Słowa” oraz „Król” i „Książe Łgarzy” Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni w latach 2002-2012. Od 2012 roku Prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego oraz od 2015 r. prezes Stowarzyszenie Ekologicznego „Zdrowe Powietrze”. Od 12 lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Tęczowy Folwark” w Krzymoszycach – miejsce spotkań artystów, plenerów malarskich oraz warsztatów artystycznych dla dzieci  młodzieży.

Tadeusz Stanisław Orzechowski (wniosek mieszkańców)

Wyróżniony od 1995 roku prowadzi przychodnię w Tłuśccu, która obecnie nosi nazwę: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Placówka zatrudnia 7 pracowników, w tym 4 pielęgniarki. Oferuje ambulatoryjne świadczenia zdrowotne w zakresie: podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza rodzinnego, medycyny rodzinnej, medycyny szkolnej, punktu szczepień, położnictwa rodzinnego i pielęgniarstwa środowiskowego. Punkt świadczy też usługi w zakresie diagnostyki laboratoryjnej i badania kierowców. Dr Orzechowski opiekuje się grupą ok. 4000 pacjentów z terenu gminy Międzyrzec Podlaski oraz miasta Międzyrzec i okolicznych gmin. Pan Tadeusz jest zawsze do dyspozycji swoich pacjentów, czasami nawet bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia. Oprócz fachowej pomocy medycznej, pacjenci zawsze mogą liczyć na ciepłe przyjęcie, wysłuchanie i dobre słowo. Dzięki temu zyskał i ciągle cieszy się autentycznym autorytetem  uznaniem w naszym środowisku. W pracy wspiera go żona Małgorzata, która również jest lekarzem. Mają dwoje dzieci.

Tadeusz Ostapiuk (odznaczony pośmiertnie – wniosek mieszkańców)
Tadeusz Ostapiuk przez 12 lat pełnił funkcję przewodniczącego rady sołeckiej w Maniach. Społecznik – pracował na rzecz rozwoju miejscowości. Dobry organizator. W młodości druh OSP Manie. Osoba szanowana przez mieszkańców.

Krystyna Duda (wniosek mieszkańców)
Krystyna Duda ze Strzakł jest osobą aktywną społecznie, chętnie angażuje się w inicjatywy społeczne, służy innym swą radą i doświadczeniem życiowym. Pomimo problemów zdrowotnych, gdy mieszkańcy zwracają się do niej z prośbą nigdy nie odmawia. Zawsze powtarza „Na ile dam rady to wam pomogę”. Od prawie 20 lat opiekuje się kaplicą i pomaga w jej utrzymaniu.

Krzysztof Nestorowicz (wniosek komisji Rady Gminy)
Krzysztof Nestorowicz przez ponad 20 lat był naczelnikiem OSP w Łuniewie, obecnie jest członkiem wspierającym jednostkę. Inicjator i pomysłodawca rozbudowy i modernizacji świetlico remizy w Łuniewie. Osoba stale angażująca się w życie swojej miejscowości, członek rady sołeckiej. Szanowany przez mieszkańców.

Kazimierz Kędzierski (wniosek mieszkańców)
Kazimierz Kędzierski jest wieloletnim członkiem Rady Sołeckiej w Berezie. Zawsze służy pomocą w rozwiązywaniu trudnych spraw mieszkańców. Sumiennie angażuje się w prace społeczne na rzecz swojej wsi i gminy – nie szczędząc swojego czasu.

Teresa Grabowska (wniosek mieszkańców)
Teresa Grabowska jest Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Berezie. Jest osobą bardzo aktywną i pomysłową, chętnie angażuje się w działania na rzecz wsi Bereza i całej gminy, nie licząc przy tym swego czasu. Lubiana i szanowana przez społeczność lokalną.

Dh mgr Paweł Jakubowicz (wniosek komisji Rady Gminy)
Dh mgr Paweł Jakubowicz urodzony 9 maja 1980 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, w której uzyskał tytuł inżyniera  na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego oraz uzyskał tytuł magistra. Dh Paweł Jakubowicz ukończył również studia podyplomowe na PSW w Białej Podlaskiej na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi, oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na kierunku Badanie przyczyn pożarów i okoliczności ich powstania. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Komendzie miejskiej PSP w Białej Podlaskiej, a od 2009 roku służy na stanowisku zastępcy dowódcy jednostki w JRG w Międzyrzecu Podlaskim. Od urodzenia jest mieszkańcem Międzyrzeca Podlaskiego, jest zaangażowany w działalność lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych, którym zawsze służy dobrą radą i pomocą. Paweł Jakubowicz jest osobą cenioną wśród druhów OSP z Gminy Międzyrzec Podlaski za wiedzę, doświadczenie oraz wsparcie. Często uczestniczy w uroczystościach jubileuszy działalności OSP np. w: Strzakłach, Kożuszkach, czy Tuliłowie oraz podczas obchodów wszelkiego rodzaju uroczystości patriotyczno – religijnych, debatach o bezpieczeństwie w Urzędzie Gminy. Na tegorocznym Narodowym czytaniu, czytał fragment „Przedwiośnia” S. Żeromskiego, włączył się w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Jak nie czytam, jak czytam”, podczas której czytał książki uczniom. Jest również organizatorem szkoleń i ćwiczeń dla zastępów OSP z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski, z którymi dzieli się swoją wiedzą i wyszkoleniem. Podczas Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych w Międzyrzecu Podlaskim organizowanych przez Urząd Gminy, pełni funkcję sędzi zawodów, spikera. Druh Jakubowicz jest również sędzią na wielu zawodach pożarniczych na terenie całego powiatu bialskiego. Jako strażak JRG w Międzyrzecu Podlaskim na co  dzień pełni służbę na straży bezpieczeństwa życia i mienia mieszkańców gminy.

Stanisław Antoni Michaluk (wniosek komisji Rady Gminy)
Radny Gminy w latach 1990 -1998 r. Aktywny działacz społeczny. Przyczynił się do budowy drogi gminnej Żabce –Pościsze. W latach 1994-2008 r. pracował w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Halasach. Czynnie uczestniczył w przebudowie kaplicy w Żabcach. Osoba bardzo spokojna, szanowana w społeczności lokalnej.

Krzysztof Ostapiuk (wniosek komisji Rady Gminy)
Sołtys wsi Krzewica oddany sprawom wsi, gminy, parafii. Od najmłodszych lat czynnie brał udział w życiu społecznym Krzewicy. Kandydat pełni funkcję sołtysa wsi Krzewica kolejną kadencję. Aktywnie brał udział w budowie kościoła, szkoły i remizy. Zaangażowany w budowę Sali sportowej przy szkole w Krzewicy. Nie boi się wyzwań związanych z licznymi delegacjami spotkaniami, wyjazdami. Zawsze potrafi w sposób opanowany wyłożyć swoje poglądy racjonalnie i skutecznie je argumentując.  Jeden z inicjatorów budowy chodnika przez Krzewicę, zawsze patrzący na dobro wsi. Skuteczny sołtys potrafiący trafnie i bezkonfliktowo argumentować potrzebę inwestycji zarówno z funduszu sołeckiego, jak i budżetu inwestycyjnego gminy. Wieloletni strażak ochotnik czuwający w komisji rewizyjnej OSP Krzewica nad mieniem w dyspozycji straży. Wielokrotnie dowodził swej siły i odwagi przy niezliczonych akcjach pomocy bliźniemu. Nigdy mimo licznych obowiązków domowych nie odmówił pomocy w budowaniu wspólnoty Krzewicy. Należy do koła żywego różańca. Dobry mąż i ojciec siedmiorga dzieci, które wychowuje w miłości do swojej ojczyzny.

 


materiał: Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst / zdjęcia: UG w Międzyrzecu Podlaskim

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama