Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Akademia w Zespole Szkół w Łomazach (galeria)

Dnia 1 marca w Zespole Szkół w Łomazach odbyła się uroczysta akademia. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczność szkolna zaprezentowała widowisko poświęcone zarówno Świętym Męczennikom – patronom gimnazjum Unitom Podlaskim, których wspomnienie przypada pod koniec stycznia, jak i Żołnierzom Wyklętym. Zaczerpnięte z historii naszego narodu postacie i wydarzenia łączy wspólny mianownik – Bóg – Honor –Ojczyzna.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Łomazy Jerzy Czyżewski, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Łomazach ks. Adam Kamecki, Proboszcz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie ks. Jacek Guz, Proboszcz Parafii Unickiej w Kostomłotach pw. św. Męczennika Nikity ks. Zbigniew Nikoniuk, przewodniczący Rady Rodziców Wiesław Bańkowski, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Renata Krasuską – Adamiak, przewodnicząca Komisji Oświaty Elżbieta Moszkowska, naczelnik OSP w Łomazach Andrzej Wiński oraz przedstawiciel Radia Biper Gwalbert Krzewicki.

Dyrektor szkoły Bogumiła Wińska w swoim przemówieniu zaznaczyła, że akademia ta inauguruje szkolne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jerzy Czyżewski podkreślił, że zarówno Unici, jak i Żołnierze Wyklęci cierpieli, oddawali krew za Ojczyznę. Zacytował słowa rotmistrza Pileckiego: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu.

Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Ksiądz Zbigniew Nikoniuk wskazywał na konieczność pielęgnowania wartości, które prezentowali Unici i Żołnierze Wyklęci, ponieważ są bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie.

Jak żyć? Jak znaleźć sens życia? Jaki przyjąć świat wartości? Jak być szczęśliwym?
Próba znalezienia odpowiedzi na te pytania nurtuje współczesną młodzież. Co jest w życiu najważniejsze? Aby zastanawiać się nad sensem życia nie trzeba być ani filozofem, ani poetą. Życie to „krótki sen”, którego nie wolno przespać; piękny dar od Boga, nie można go zmarnować. To taka wędrówka człowieka i jak każda podróż musi mieć sens i cel.

Młodość to czas dojrzewania, przeżywania wielu doświadczeń, poszukiwania przyjaźni i potrzeby akceptacji. Jest to także szczególny moment wyborów życiowych, również wartości, które kształtować będą całe późniejsze ich życie. Dlatego młodość wymaga często porad, wskazówek i upomnień. Tu z pomocą mogą przyjść zarówno Unici, jak i Żołnierze Wyklęci. Życie wśród ludzi nie jest prostym zadaniem.

Nikt nie przychodzi na świat z tą umiejętnością. Wszyscy musimy się jej uczyć. Sensem chrześcijańskiego życia jest miłość. Tak, jak kwiat potrzebuje słońca, aby być kwiatem, tak człowiek potrzebuje miłości, aby być człowiekiem. Nigdy nie jest za późno, by zatrzymać się na chwilę, zrobić rachunek sumienia i zastanowić nad własnym życiem. Akademię przygotowali uczniowie klas gimnazjalnych pod kierunkiem: Anny Łojewskiej przy współpracy Elżbiety Nazarewicz i Grzegorza Kulickiego.

Uroczystość stała się okazją do podsumowania konkursów:
Gminnego Konkursu Plastycznego „Wyobrażam sobie, że…”, Szkolnego Konkursu Wiedzy o Unitach Podlaskich, Szkolnego Konkursu Językowego Klas Trzecich, Szkolnego Konkursu „Mistrz ortografii”. Dyrektor szkoły uhonorowała klasę, która w klasyfikacji półrocznej uzyskała najwyższą średnią. Puchar Dyrektora Szkoły otrzymała klasa IV c – wychowawca Piotr Sautycz. Naczelnik OSP w Łomazach Andrzej Wiński wręczył upominki uczniom wyróżniającym się w Turnieju MDP.

[foogallery id=”79634″]


materiał: Zespół Szkół w Łomazach
tekst: Anna Łojewska Zespól Szkół w Łomazach
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama