Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Rogoźnica: Spotkanie autorskie z Krzysztofem Kołtunem (galeria) (aktualizacja)

W poniedziałek 20 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Kołtunem – poetą, etnografem, kolekcjonerem kresowym, a także duchowym przewodnikiem po Kresach, które nasza biblioteka miała przyjemność współorganizować.

Po przywitaniu przez Dyrektorów Szkoły – Dorotę Herdę i Biblioteki – Magdalenę Chodzińską przybyłych gości oraz przedstawieniu sylwetki autora, młodzież szkolna zaprezentowała poruszający program słowno-muzyczny dotyczący mordów na Wołyniu. Wyświetlona została również prezentacja multimedialna autorstwa Artura Stefaniuka – nauczyciela historii, ukazująca brutalną prawdę o rzezi wykonanej przez UPA w 1943 roku.

Po wstępnie przygotowanym przez młodzież i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy głos zabrał niezwykle poruszony tym co zostało przygotowane bohater spotkania – Krzysztof Kołtun. Mówił o swoich książkach, o podróżach na Wołyń oraz zachęcał do audycji stworzonych w jego Antykwariacie Kresowym.

Z dystansem do tematu poeta zachęcał do podjęcia próby zrozumienia oraz poznania historii o naszych Rodakach. Odnosił się do tych historii na przykładach z literatury oraz życia codziennego, czym zaimponował uczestnikom spotkania. Ciepło i z dużą dozą humoru namawiał do pokochania Polski oraz do dobrego i prawdziwego życia.

Krzysztof Kołtun mieszka w Chełmie, jego rodzina pochodzi z Wołynia i to doświadczenie historyczne – rzeź Wołynia w 1943 r. – kiedy to w ciągu jednego dnia UPA potrafiła wymordować kilkadziesiąt wsi, w tym i Rymacze (jego rodzinną wieś) – zdeterminowała twórczość Krzysztofa Kołtuna, działalność w środowiskach kresowych oraz aktywność społeczną.

To było bardzo budujące i skłaniające do przemyśleń spotkanie oraz ciekawa lekcja historii. Panu Krzysztofowi serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia a współorganizatorom za życzliwość i otwartość!

Krzysztof Kołtun poprzez swoją działalność społeczną jest przykładem dla innych, a jego oddanie sprawie Wołynia i Zbrodni Wołyńskiej zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Z pewnością spotkanie to zapadnie na dłużej w pamięci uczestników, a przede wszystkim zachęci młode pokolenie do zainteresowania się kwestią rzezi wołyńskiej – tak mało znanej współczesnemu Polakowi, stanowiącej przez wiele minionych dziesięcioleci białą plamę w naszej historii.

W roli gospodarzy wystąpiły Dorota Herda, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Rogoźnicy oraz Magdalena Chodzińska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim, które rozpoczęły spotkanie, dziękując za przybycie autorowi i wszystkim gościom, a byli wśród nich: ppłk rez. dr inż. Jacek Jarosław Gaj – recenzent książek pisarza, Ewa Koziara – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim – Prezes Ryszard Turyk oraz dr Kazimierz Kubiszyn, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Michał Teofilski, Radny Gminy Międzyrzec Podlaski – Andrzej Sawczuk, bibliotekarze, przyjaciele szkoły, nauczyciele oraz młodzież gimnazjalna szkół w Rogoźnicy, Kożuszkach i Misiach.

 

[foogallery id=”64372″]


materiał: Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim
tekst : Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama