Reklama

Reklama

Reklama video

Konferencja „Bialskie dzieci bezpieczne” (galeria)(film)

Dziś, 5 kwietnia 2017 r. pod patronatem Starosty Bialskiego przy współudziale Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” oraz Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Jedno Serce” w Żabcach w sali konferencyjnej przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej miała miejsce konferencja pod hasłem „Bialskie Dzieci Bezpieczne”. 

Mariusz Filipiuk, starosta bialski:
Bardzo się cieszę, że mogę być współorganizatorem tak ważnego przedsięwzięcia dla Powiatu Bialskiego. Jednak mimo tego, że duża ilość organizacji i fundacji działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci to niestety nadal nie tylko na terenie powiatu, ale i przecież w całej Polsce zdarzają się przypadki gdzie dzieci nie są właściwie traktowane. Przekaz jaki będzie dziś płynął od bardzo dobrych prelegentów a skierowany do uczestników konferencji będzie miał na celu podjęcie działań jak przeciwdziałać tym patologicznym zjawiskom.

Z doświadczenia wszyscy wiemy, że przemoc rodzi przemoc a agresja rodzi agresję. Uważam, że ten przysłowiowy „klaps” nie jest dobrą metodą wychowawczą. Dobrym słowem można osiągnąć znacznie więcej.

Bardzo ważną rolę w tym przeciwdziałaniu patologiom odgrywają służby. Czy to ośrodki pomocy społecznej, czy sądy rodzinne i nieletnich czy też kuratorzy rodzinni, którzy jakby bezpośrednio mają wpływ na to, co się dzieje z takim zagrożonym dzieckiem. Przez piętnaście lat, pracowałem jako kurator społeczny rodziny i nieletnich, z mojego doświadczenia wiem, jaka to specyfika pracy i środowisko pracy. Sam podejmowałe kilkukrotnie działania na rzecz dzieci, których dobro było zagrożone.

Halina Mincewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej:
Ciesze się, że udało nam się konferencję zorganizować. Hasło konferencji – „Bialskie dzieci bezpieczne”. Konferencja skierowana jest do osób, które pracują na rzecz dziecka i rodziny w Powiecie Bialskim i mieście Biała Podlaska. Frekwencja na spotkaniu jest bardzo duża. Są z nami i przedstawiciele władz, sądów, prokuratury, kuratorzy sądowi, pedagodzy, wychowawcy, pracownicy placówek opiekuńczo wychowawczych.

Cieszymy się z obecności rodziców zastępczych, bo to przecież oni w bardzo wielu przypadkach, po wydaniu postanowienia o umieszczeniu u nich dziecka są narażeni bezpośrednio na rozpoznanie i poradzenie sobie z problemem krzywdzenia. Większości naszych rodzin naturalnych, odbierane są dzieci głównie ze stwierdzonej przemocy wobec dzieci.

Powiat Bialski pracuje obecnie nad uruchomieniem na bazie budynku po byłej szkole w Maniach w gm. Międzyrzec Podlaski, nowej placówki opiekuńczo wychowawczej. Stworzone tu zostaną jak najlepsze standardy tym dzieciom, które nie mogły z różnych przyczyn pozostać w swoich domach rodzinnych i z różnych powodów trafiają do placówek opiekuńczo wychowawczych.

W rodzinach zastępczych w Powiecie Bialskim umieszczonych jest obecnie ok. 130 dzieci. Liczba ta jest płynna. Pracownicy PCPR pracują nad tym, aby jak najczęściej dzieci te wracały do swoich rodzin naturalnych. Jest to możliwe, ale jak pokazuje życie i doświadczenie nie jest to zbyt częste.

W placówkach opiekuńczo wychowawczych typu rodzinnego przebywa obecnie 24 dzieci. Natomiast w placówkach stacjonarnych 56 dzieci. Są to nie tylko dzieci z Powiatu Bialskiego, ale także z miasta Biała Podlaska, a także z powiatów takich jak: Łuków czy Piaseczno. Gdy bialski PCPR stwierdzi, że może pomóc jakiemuś dziecku nie odmawia tej pomocy.

Wśród prelegentów i poruszanych tematów znaleźli się:
– Dziecko z doświadczeniem przemocy – Jolanta Zmarzlik, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
– „Wpajali mi poczucie winy” o konsekwencjach stosowania przemocy wobec dziecka – dr Małgorzata Sitarczyk, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie
– Bagaż dzieci trafiających do pieczy zastępczej – Edyta Wojtasińska, Stowarzyszenie „Jedno Serce”
– Bezpieczeństwo dzieci ze specjalnymi potrzebami – Anna Chwałek, Stowarzyszenie Wspólny Świat Biała Podlaska
– Dzieci krzywdzone – jak pomagać i wspierać – rola i zadania bezpiecznych dorosłych – Gabriela Ryszczuk, świetlica „Strefa Serca”
– Program Chronimy Dzieci – Katarzyna Seidel, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje program „Chronimy Dzieci”,
który jest programem profilaktyki przemocy wobec dzieci. Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Polityki ochrony dzieci w placówkach edukacyjnych i opiekuńczych oraz dostarczenie placówkom oferty i narzędzi podnoszenia kompetencji personelu, rodziców i opiekunów w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz ochrony ich praw.

Jednocześnie ma na celu dostarczenie dzieciom wiedzy na temat unikania zagrożeń oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Główna ideą Programu, jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci” placówkom edukacyjnym i opiekuńczym, które spełniają standardy ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem.

W naszym Powiecie funkcjonują tylko dwie placówki oświatowe z takim certyfikatem. Cztery kolejne oczekują na jego przyznanie. Natomiast w Mieście Biała Podlaska na przyznanie w/w certyfikatu oczekują dwie placówki.

Program kierowany jest do: pracowników żłobków, nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, pracowników oświaty, psychologów, pedagogów, przedstawicieli świetlic środowiskowych, asystentów, koordynatorów, kuratorów sądowych, pracowników sądu, policji, pracowników socjalnych, zespołów interdyscyplinarnych, placówek opiekuńczo – wychowawczych, rodzin zastępczych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz dziecka i rodziny.

Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że spotkanie podniesie poziom wiedzy na temat praktycznych sposobów walki z narastającym zjawiskiem przemocy wśród dzieci i młodzieży oraz pozwoli na zwiększenie liczby placówek ubiegających się o przyznanie certyfikatu „ Chronimy Dzieci”.

[foogallery id=”20058″]


materiał: Radiobiper
temat: Powiat Bialski / Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama