Piszczec: KDP po raz drugi Mistrzem Polski – gratulcje od Starosty

Starosta bialski Mariusz Filipiuk 28 grudnia pogratulował Kobiecej Drużynie Pożarniczej z Piszczaca z trenerem Leszkiem Stubińskim na czele ponownego zwycięstwa w Turnieju Strażaków i Ratowników.

W zawodach udział wzięły 86 drużyny z całej Polski oraz Czech. Po raz ósmy przeprowadzone zostały w Wieliczce. Mordercze zawody w Kopalni Soli w kategorii kobiet wygrała Kobieca Drużyna Pożarnicza z Piszczaca w składzie: Elżbieta Kukawska, Justyna Niedzielska, Mariola Sierpatowska – Pikuła.

Osiągnięty czas 8:23.16 min. jest nowym rekordem trasy drużyn kobiecych. Druga na mecie jednostka z OSP Bór wolniejsza o ponad minutę.

Przed zawodnikami postawiono nie lada wyzwanie. 3-osobowe drużyny musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma głębokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów. Trzeba naprawdę solidnie się przygotować do turnieju by utrzymać jednostajne tempo niosąc ponad 20 – stokilogramowy ekwipunek w górę. To ekstremalny wyczyn dla organizmu i test własnych słabości, wytrzymałości dla całej drużyny w jakim chce wziąć udział każdy prawdziwy strażak-ratownik.

Z relacji zawodniczek:
Obrona tytułu mistrzowskiego zobowiązuje, tym samym zwiększa obciążenie organizmu. Z pokonaniem pierwszych stu schodów nie było problemu, potem nogi zaczęły odmawiać posłuszeństwa, stawały się jak z waty. – mówi Elżbieta Kukawska.

Wiara w zwycięstwo i siła woli dały nam wygraną – opisuje swój morderczy bieg Justyna Niedzielska

Z upływem czasu brakowało tchu w piersiach, a końcówka dystansu to już był bój o przetrwanie. Na 16 -tym piętrze przed metą awarii uległ mój aparat, resztę dystansu pokonałam na bezdechu, mówi Mariola Sierpatowska – Pikuła.

Takiej drużyny życzę każdej jednostce, każdemu trenerowi. Duma rozpiera widząc poświęcenie jakie dziewczyny włożyły w obronę tytułu mistrzowskiego.

Serdecznie dziękuję drużynie za ogromne oddanie i poświęcenie wolnego czasu w przygotowanie do startu i reprezentowanie naszej jednostki na szczeblu krajowym. Trener – Leszek Stubiński