Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Muzeum Południowego Podlasia prezentuje wystawę „150 lat Bialskiej Straży Pożarnej” (galeria)

Do 15 września w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę "150 lat Bialskiej Straży Pożarnej" prezentującą sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego. Uroczysty wernisaż odbył się 21 czerwca.

W 1874 roku, dzięki zapałowi, pasji i poczuciu obowiązku wobec mieszkańców pracowników magistratu i bialskiej inteligencji powstała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna. Bialscy strażacy przetrwali czasy zaborów i kontynuowali swoją trudną służbę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Chociaż w pierwszych latach po I wojnie światowej zmagali się z brakiem środków na zakup niezbędnego strażackiego wyposażenia, to jednak ich zapał i praca zaowocowały dużym poziomem wyszkolenia i nowoczesnością straży. Już w latach trzydziestych bialska ochotnicza straż pożarna była jedną z największych w regionie.

Była w pełni zmotoryzowana i posiadała piękną nowoczesna remizę. Straż przetrwała trudne lata okupacji hitlerowskiej, w pierwszych latach PRL stopniowo wyodrębniła się też zawodowa straż pożarna. Jej potrzeba wynikała miedzy innymi z dynamicznego rozwoju miasta. Do dnia dzisiejszego straż utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia i posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na zwalczanie różnego typu zagrożeń.

21 czerwca odbył się uroczysty wernisaż wystawy „150 lat Bialskiej Straży Pożarnej”  prezentującej sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego, wśród nich strażackie pompy, prądownice, elementy umundurowania, dokumenty i wyposażenie strażaków.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Izby Tradycji Pożarniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Miedzyrzecu Podlaskim.

 

Wystawa będzie czynna do 15.09. 2024 r.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama