Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Wernisaż wystawy „150 lat Bialskiej Straży Pożarnej” (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 21 czerwca 2024
, godz. 15:00
Prezydent Miasta Biała Podlaska oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zapraszają na wernisaż wystawy „150 LAT BIALSKIEJ STRAŻY POŻARNEJ”, który odbędzie się 21 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00 w oficynie zachodniej i będzie połączony z plenerową ekspozycją współczesnego sprzętu pożarniczego.

W 1874 roku, dzięki zapałowi, pasji i poczuciu obowiązku wobec mieszkańców pracowników magistratu i bialskiej inteligencji powstała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna. Bialscy strażacy przetrwali czasy zaborów i kontynuowali swoją trudną służbę po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Chociaż w pierwszych latach po I wojnie światowej zmagali się z brakiem środków na zakup niezbędnego strażackiego wyposażenia, to jednak ich zapał i praca zaowocowały dużym poziomem wyszkolenia i nowoczesnością straży. Już w latach trzydziestych bialska ochotnicza straż pożarna była jedną z największych w regionie.

Była w pełni zmotoryzowana i posiadała piękną nowoczesna remizę. Straż przetrwała trudne lata okupacji hitlerowskiej, w pierwszych latach PRL stopniowo wyodrębniła się też zawodowa straż pożarna. Jej potrzeba wynikała miedzy innymi z dynamicznego rozwoju miasta. Do dnia dzisiejszego straż utrzymuje wysoki poziom wyszkolenia i posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na zwalczanie różnego typu zagrożeń.

Na wystawie zaprezentowano sprzęt pożarników od schyłku XIX wieku do dnia dzisiejszego, wśród nich strażackie pompy, prądownice, elementy umundurowania, dokumenty i wyposażenie strażaków. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Izby Tradycji Pożarniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Miedzyrzecu Podlaskim.

Wystawa będzie czynna w dniach 21.06.2024 – 15.09. 2024

 

materiał: Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Natalia Wołosowicz Specjalista ds. promocji Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama