Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Duo na organach i trąbka. Koncert Tomasza Ślusarczyka oraz Zuzanny i Macieja Batorów (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 16 czerwca 2024
, godz. 19:00
Ostatni już koncert w ramach 5 Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. 16 czerwca o godz. 19:00 w kościele pw. bł. Honorata Koźmińskiego wystąpią Tomasz Ślusarczyk - trąbka oraz Zuzanna i Maciej Batorowie - duo na organach.

Tomasz Ślusarczyk – urodzony w Przemyślu, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu i Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem), od 1991 roku związany był z orkiestrami: Capellą Cracoviensis i Radiową Orkiestrą Symfoniczną z którą dokonał licznych nagrań dla polskiego radia i telewizji. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą: Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii w Białymstoku, Warszawską Operą Kameralną, od 2005 roku współpracuje ze słynną Orkiestrą XVIIIw . w Amsterdamie pod dyrekcją F. Bruggena. Koncertował jako solista i kameralista na wielu festiwalach: Rosja, Irlandia, Niemcy, Ukraina, Korea, Wielka Brytania. Zapraszany jest do współpracy przez znakomitych muzyków:

F. Bruggen, P. Esswood, Ch. Hogwood, M. Toporowski, K. Gołębiowski. Pod jego kierownictwem artystycznym Polska Orkiestra XVIII w. dokonała szeregu nagrań muzykaliów Jasnogórskich. Zaangażowany jest także w badania źródeł muzyki cerkiewnej na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Często zasiada jako juror podczas krajowych i zagranicznych konkursów. W 2021 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych. W Krakowskiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzi klasę trąbki naturalnej. Od 2019 roku w Narodowej Ługańskiej Akademii Sztuki w Kijowie piastuje stanowisko profesora wizytującego.

Zuzanna i Maciej Batorowie

Zuzanna Bator – polska organistka koncertująca. Jest prezeską Fundacji Dobrej Muzyki oraz dyrektorką artystyczną „Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, który odbywa się w słynnym Kościele Pokoju w Świdnicy. Absolwentka „Staatliche Musikhochschule” w Stuttgarcie w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Występuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując własne transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Duet nagrał dwie płyty CD. W roku 2023 ukazała się pierwsza solowa płyta artystki, nagrana w Kościele Pokoju w Świdnicy, na zabytkowych organach Schlag&Söhne z 1909 r. Zuzanna Bator jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Świdnicy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową, a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”.

Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Jest stypendystą Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Świdnicy. Założył pierwszą w Polsce Szkołę Organów Online.

materiał: Bialski Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Patrycja Sawczuk Impresariat artystyczny Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama