Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wojsko rozpoczyna ćwiczenia. Na drogach pojawią się kolumny pojazdów

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że od 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie się odbywał ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 w ramach szkolenia Sił Zbrojnych SP. W związku ze wzmożonym ruchem tych pojazdów apelujemy o czujność i zachowanie ostrożności na drogach.

W ramach ćwiczeń od lutego do maja kolumny pojazdów wojskowych będzie można napotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami. Ruch pojazdów, jak zapewnia dowództwo generalne, będzie skoordynowany w taki sposób, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu.

UWAGA:

Siły zbrojne apelują, by użytkownicy dróg nie wjeżdżali pomiędzy pojazdy jadące w kolumnach, proszą również o nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie może mieć negatywny wpływ na system bezpieczeństwa i obronności!

W Pierwszej połowie 2024 r. NATO prowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw – gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

 

materiał: WBZK
zdjęcie: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama