Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Spotkanie wspomnieniowe. Ksiądz Roman Soszyński. Przyjaciel bialskiej biblioteki (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 7 grudnia 2023
, godz. 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza wszystkich miłośników regionu na spotkanie zatytułowane „Roman Soszyński - ksiądz regionalista (1912-2003)”. Spotkanie wspomnieniowe w dwudziestą rocznicę śmierci, które poprowadzi Ewa Koziara odbędzie się 7 grudnia 2023 r. o godz.17:00 w Dziale Wiedzy o Regionie MBP (ul. Warszawska 12 a).

Ks. Roman Soszyński był przyjacielem biblioteki i jej stałym czytelnikiem. Korzystał najczęściej ze zbiorów Działu Wiedzy o
Regionie. Urodził się w 1912 r. w miejscowości Przekop w pow. sokołowskim w rodzinie drobnoszlacheckiej. Ukończył gimnazjum w Siedlcach, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim. W 1937 r. otrzymał święcenia z rąk biskupa Henryka Przeździeckiego. Od tej pory pracował jako kapłan przez 66 lat, w parafiach na terenie diecezji podlaskiej, m.in. w Parysowie, Żelechowie, Krzesku, Mokobodach. W 1942 r. został proboszczem parafii w Piszczacu i pełnił tę funkcję aż
do 1967 r.

W tamtym okresie w 1966 r. został przez biskupa Świrskiego mianowany honorowym kanonikiem kapituły katedry siedleckiej. Następnie był proboszczem w Żelechowie i we Włodawie. Od 1976 r. do przejścia na emeryturę w 1987 r. pełnił funkcję proboszcza parafii św. Anny w Białej Podlaskiej. Wszędzie zapisał się w pamięci parafian jako wspaniały kierownik duchowy dorosłych i młodzieży, który służył innym pomocą. Był otwarty na drugiego człowieka, bez względu na jego pozycję.

W Piszczacu w czasie okupacji uratował życie żydowskiej rodzinie, za co otrzymał w latach 90. tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Będąc na emeryturze poświęcił się badaniu historii regionu. Opublikował ponad 200 artykułów w czasopismach regionalnych. Wydał kilka książek : „Piszczac miasto ongiś królewskie”, „Unia w Białej Podlaskiej”, „400-lecie Unii Brzeskiej 1596-1996”, „Parafia św. Anny w Białej Podlaskiej”. W 2001 r. ks. Roman Soszyński został Podlasianinem Roku i otrzymał „Wawrzyn Podlasia”, a rok później otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska”.

 

 

materiał: Miejska Biblioteka Publiczna
tekst i zdjęcia: Justyna Dragan Dział Promocji Miejska Biblioteka Publiczna
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama