Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

27. Jesienny Konkurs Recytatorski – eliminacje powiatu bialskiego w Drelowie (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 20 listopada 2023
, godz. 10:00
Gminne centrum Kultury w Drelowie zaprasza na eliminacje powiatu bialskiego 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Sny i marzenia", które odbędą się 20 listopada o godz. 10:00.

Celem konkursu jest:
– podtrzymywanie i upowszechnianie idei kultury języka oraz kultury żywego słowa
– promocja czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowania literaturą i poezją
– tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej recytatorów
– integracja środowiska amatorskiego ruchu recytatorskiego
– tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami i instruktorami recytacji, a także między uczestnikami konkursów recytatorskich.

W tym roku temat przewodni konkursu to „Sny i marzenia”:
Wybrany w tym roku temat otwiera drogę ku tematyce oniryzmu, wyobraźni, pragnień i wewnętrznych celów – tych mniej i bardziej realnych. Literatura na przestrzeni wieków stworzyła ogromny zbiór marzeń bohaterów literackich. Możemy spotkać się z nimi w twórczości autorów każdej epoki od dzieł antycznych przez utwory romantyzmu aż po współczesne publikacje. Słynne sny i marzenia kierowały losami bohaterów literackich, znanych nam z kanonu najlepszej polskiej i światowej prozy i poezji. Niektórzy z autorów w swoich dziełach zawierali oniryczną fabułę, która zdejmowała z nich wszelkie ograniczenia realizmu i pozwalała na tworzenie kreacji zgodnie z własnymi pragnieniami, pozwalając tym samym na prymat wyobraźni. Z kolei inni stosowali motyw snu lub marzeń by ukazać ukryte pragnienia, obawy czy przybliżyć wewnętrzną stronę bohaterów. Czasami też świat opowieści zyskiwał dzięki nim bramę do nadprzyrodzonego świata, symboli czy wizji. Jednak niezależnie od funkcji pełnionej przez te motyw snu oraz marzeń, musimy pamiętać, że przybierać mogą one różne formy (np. miłość, sukces, wyższa idea) oraz nacechowanie – zarówno pozytywne (np. spełnione marzenia), jak i negatywne (np. koszmar senny). Pamiętajmy o tym, że każdy z nas śni i marzy inaczej. Niech to będzie najważniejszym przesłaniem dla recytatorów i instruktorów płynącym z tegorocznej tematyki konkursu. Pozwólmy recytatorom na samodzielny wybór repertuaru – niech ich marzenia i sny ukażą się na scenach domów kultury. Dajmy im motywację by poszukiwali takich utworów, które będą im najbliższe. Zachęcajmy do tego by ich wyobraźnia powędrowała na spotkanie z poezją i prozą spoza kanonu lektur szkolnych. Niech te kilka minut na scenie będzie szansą na opowiedzenie ich marzeń i snów.

Uczestnicy eliminacji powiatowych zaprezentują wybrany wiersz, fragment prozy lub kolaż.

 

materiał: GCK Drelów
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama